Életmód

2013. május 23.

Elkötelezetten a családon belüli erőszak ellen…

A Bírónők Nemzetközi Szervezetének Magyar Tagozata Egyesület alapítójaként és elnökeként lelkesen és intenzíven küzd a nők egyenlő jogaiért, a családon belüli erőszak és az előítéletek ellen. Az Egyesület – a Közép-Európai Egyetem támogatásával – nemrég tartott egy nemzetközi konferenciát ezekkel a kérdésekkel összefüggésben, ahol olyan neves előadók, mint Nancy Gertner amerikai szövetségi bíró, Marianne de Rooij holland bíró – a Bírónők Nemzetközi Szervezetének Regionális vezetője –,Ellen Hume professzor, a Közép Európai Egyetem média elemzője és újságírója, dr. Kádár András Kristóf a Helsinki Bizottság társelnöke, dr. Szepesházi Péter bíró, dr. Kende Anna pszichológus, a Károli G. Egyetem tanszékvezetője, Jeney Orsolya, az Amnesty International Magyarország igazgatója tartott előadást. Megdöbbentő tényeket ismertetett a hajléktalan nők társadalmi problémáiról Hoffmann Kriszta, az Utcai Segítők Egyesületének szakmai vezetője és Buzás Endre intézményvezető.

2013. május 23.

CompLex szoftverek

A CompLex Kiadó saját, különálló szoftverüzletágat hozott létre ez év elején. Mi indokolta ezt a korábbi struktúrába látszólag bele nem illő lépést? Szerettük volna a figyelmet és az erőforrásokat jobban koncentrálni ezen a területen is. Érdemben három oka volt a részleg létrehozásának. Egyrészt a CompLex hosszú évek óta foglalkozik szoftverfejlesztéssel, és ezalatt egy több mint 20 fős fejlesztői csapat épült ki. Eleinte nyilván azok a fejlesztések domináltak, amelyek a jogi és a céginformációs adatbázis karbantartásával és az ezekhez történő hozzáféréssel, azaz a Jogtárral és a Céghírekkel voltak kapcsolatosak. Néhány éve logikus továbblépés volt az adatbázis-készítő, és az Iratminta CD, amelyek már inkább szoftverek és kevésbé adatbázisok. Az IRM pályázatán elnyert nyomtatványkitöltőre ugyanez igaz – ez már szinte tisztán szoftverfejlesztési projekt volt. Így jutottunk el oda, hogy egyre több „klasszikus” szoftverünk van, amelyek másfajta gondolkodást igényelnek. A másik ok az, hogy a „hagyományos” kiadás szerte a világon sokkal kevésbé dinamikus növekedést mutat, mint a szoftverek. Míg a jogi és üzleti tartalom, legalábbis az alaptartalmak egyre szélesebb körben ingyenesek, addig már a kisebb ügyvédi és a könyvelőirodák is egyre jobban próbálják automatizálni…

2013. május 23.

Az Év Ügyvédi Irodája

Két rangos elismerésben is részesült 2009-ben a Wolf Theiss ügyvédi iroda: a londoni The Lawyer magazin a Kelet-Európa és a Balkán legjobb ügyvédi irodája díjat neki ítélte oda, illetve az IFLR1000 Magyarországon az év ügyvédi irodájának minősítette őket. Dr. Faludi Zoltán, a Faludi Wolf Theiss irodavezető partnere szerint a kreativitás és innováció mellett erősségük az energetikai, valamint a regionális adójogi praxis. Dr. Faludi Zoltán1991-ben végzett a pécsi Janus Pannonius Egyetemen, 1994-ben a frankfurti Goethe Egyetemen szerzett diplomát. 1994 óta tagja a Budapesti Ügyvédi Kamarának, 2007-től a Wolf Theiss Budapest irodavezető partnere, 2008 óta az Energetikai Állandó Választottbíróság elnöke, választottbírója, 2009-től a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett szervezett Állandó Választottbíróság választottbírója. Főbb szakterülete az energia és természeti erőforrások joga, a projektfinanszírozás, valamint a társasági jog (egyesülések és felvásárlások). Az ügyvédi munkát nehéz objektív körülmények alapján értékelni. Az ügyfelek elismerése jelenti a legalapvetőbb visszajelzést, ez azonban szubjektív értékelés, ráadásul más szolgáltatási szektortól eltérően itt nincs minőségbiztosítási rendszer. Az általában a nemzetközi irodák minősítésével foglalkozó intézmények az ügyvédi piaccal foglalkoznak, és alapvetően az ügyféli visszajelzések alapján rangsorolnak. A minősítés alapja többféle szempont lehet:…

2013. május 23.

Kell-e nekünk Európa? II.

Az Ügyvédvilág márciusi számában megjelent cikk első része azzal ért véget, miszerint a Lisszaboni Szerződés megteremtette az Európai Ügyész létrehozatalának jogi kereteit azáltal, hogy a szerződés 69e cikke kimondja: az EU pénzügyi érdekeit sértő bűncselekmények üldözésére a Tanács egyhangú döntésével, a Parlament egyetértésével rendeleti úton az Eurojustból létrehozhatja az Európai Ügyészt. Felvetettük továbbá annak lehetőségét, hogy az EU Ügyész mellett a védelem oldalán is változtatásokra lesz majd szükség. Kérdés viszont, hogy az EU pénzügyi érdekeit sértő bűncselekményeknél indult eljárásokban kik járhatnak el védőként. Milyen különös feltételekkel kell rendelkezniük ezekben a büntetőeljárásokban fellépő ügyvédeknek? Szükséges-e külön képesítés megszerzése, különböző nyelvek ismerete? Speciális, erre szakosodott irodához kell-e tartozniuk? Beszélgetőpartnereinket (dr. Farkas Ákost, dr. Fenyvesi Csabát, dr. Nagy Anitát és dr. Róth Erikát) most erről kérdeztük. Róth Erika: Mielőtt az EU Ügyvéddel kapcsolatos kérdésekre válaszolunk, mindenképpen hangsúlyoznunk kell, hogy az EU Ügyész intézményének létrehozása még csak terv. Bár a Lisszaboni szerződés elvileg megteremtette ennek jogi kereteit, ez mégsem jelenti azt, hogy az EU Ügyész már gombolhatja talárját, és rohanhat a tárgyalásra. A jogintézmény felállítására való elképzelések ugyanis még csak a javaslatok szintjén mozognak,…

2013. május 23.

Madarat tolláról!

Előre is elnézést kérek az ornitológiai elkötelezettségű kollégáktól, mert itt és most nem madarakról, tollakról lesz szó. Tollakról, amelyekkel írunk.

2013. május 23.

Nem egy nyelvet beszélnek

A szülői elvárásoknak és a világszerte tapasztalható igényeknek megfelelően először angolul tanuljanak a magyar diákok az általános, illetve a középiskolában? Avagy a hazánkban egyre mostohább sorsra rendeltetett német élvezzen előnyt? A kormány közoktatási koncepciója által élére állított – meglehetős társadalmi, gazdasági és ideológiai/politikai vonatozásokkal rendelkező – kérdés eldöntéséhez tudományos érveket is érdemes megfontolni.

2013. május 23.

Az Eurojust magyar nemzeti tagja

A Magyar Köztársaság Legfőbb Ügyészsége és az EU Technical Assistance Information Exchange Instrument (TAIEX) által szervezett konferencián, melynek témája az ügyészi szervezet és az ügyész polgári jogi felelőssége Európában volt, Ön előadást tartott „Kárfelelősség a tagállamok között büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés kontextusában” címmel, melynek keretében az új Eurojust Határozatról is tájékoztatta a résztvevőket. Dr. Lévai Ilona A budapesti ELTE Jogi Karán diplomázott. Fogalmazói ideje óta az ügyészségen dolgozik. Jelenleg Hágában az Eurojust magyar nemzeti tagja, ezt megelőzően a Legfőbb Ügyészség Nemzetközi és Európai Ügyek Főosztályát vezette. Szakterülete a büntetőjog és a nemzetközi jog. Két idegen nyelven – angol és francia – beszél és dolgozik. Autóban veterán Volvo-ját tartja a legjobbnak, bár holland módra többnyire összehajtható biciklivel jár Budapesten is. Ételben az új és izgalmas ízeket kedveli. Szabadidejében sportol, klasszikus zenét hallgat és mindig örömmel játszik. Az EU Tanácsa nemrég egy új EU jogforrást, vagyis EU jogszabályt fogadott el, nevezetesen az Eurojust megerősítéséről szóló 2009/ 426/IB határozatot, amelyet röviden csak új Eurojust Határozatnak nevezünk. Ez az új EU jogforrás első ízben szabályozza az Eurojust Kollégiuma és az azt alkotó nemzeti tagok…

2013. május 23.

Magyar ügyvédek szakmai lehetőségei idegen nyelvterületeken

A B. Kft több mint 18 éve külföldi oktatás szervezésére szakosodott, így a legrégebben működő, nagy tapasztalatokkal és jól kiépített nemzetközi kapcsolatokkal rendelkező iroda. Utazásszervezői és munkaközvetítői engedéllyel rendelkezik. Alapító tagja a Nyelvi Utaztatók Szakmai Egyesületének. Főbb profilja külföldi nyelvtanfolyamok, középiskolák, egyetemek, szakmai gyakorlatok és nyári diákmunkák szervezése. A nyelvtanulással és szakmai gyakorlattal egybekötött utazásoknak számos előnye van a hagyományos turizmussal szemben, mivel elsősorban az adott ország nyelvének a megismerése, illetve tökéletesítése a cél. A megérkezéstől számítva már egy konkrét környezethez tartozik, így sokkal könnyebb a kinti kapcsolatteremtés is, és nagyobb eséllyel ismerheti meg az ottani kultúrát. Olyan tapasztalatokat szerezhet, amelyekre az egyszerű turistának nincs esélye. Amikor pedig visszatér, szakmai esélyei is növekednek. Az iroda vezetőjével, Szalmasági Évával arról beszélgettünk, hogy ma milyen lehetőségei vannak az ügyvédeknek arra, hogy rövid időn belül – akár a szabadságuk idején – nyelvet tanulhassanak, illetve szakmai gyakorlaton vehessenek részt külföldön. Az Ügyvédvilág olvasóit leginkább talán nem is az egyszerű tanfolyamok érdeklik, hanem sokkal nagyobb érdeklődéssel szemlélik azokat a lehetőségeket, ahol a már meglévő nyelvi ismereteiket szakmai szinten fejleszthetik tovább. Szalmasági Éva A Corvinus Egyetemen…

2013. május 23.

A legjobb védőbeszédek a perek alatt születnek

Dr. Bihari István ügyvédjelölt, az ELTE PhD hallgatója nyerte az idei perbeszédversenyt; a fiatal és láthatóan igen ambiciózus jogász bevallottan maximalista, s mint azt lapunknak elmondta, szakmai fejlődéséhez nagyban hozzájárul az a tudáshalmaz, melyre Bárándy Pétertől, az ország egyik legkiválóbb büntetőügyvédjétől, principálisától tehet szert. „A legjobb védőbeszédek a perek alatt születnek” – idézi az interjúban egyik ügyvédkollégája találó mondását annak kapcsán, hogy a versenyben gyakorlatilag nem volt felkészülési idő. Helyben kellett megoldani az ügyet, s felmentetni a vádlottat, beismerése ellenére. Az alábbiakban a megmérettetésről szóló rövidhír mögé nézünk, kicsit közelebbről is bemutatva a győztest.

2013. május 23.

A profilalkotásról I.

A sorozatos romák elleni merényletek elkövetői ismeretlenek, ezért az Országos Rendőrfőkapitányság elhatározta, hogy a tettesek elfogásához igénybe veszi a profilalkotás módszerét. Az elmúlt években, számos esetben használták már ezt, de most az FBI-tól is segítséget kértek. Sokan azt hiszik, hogy a profilt elkészítő szakember olyan bűvész, aki a cilinderéből nyúl helyett a tettest varázsolja elő. Pedig nem bűvészkedésről van itt szó, hanem egy komoly munkát igénylő bűnügyi alkalmazott magatartástudományról. A profilakotás az ismeretlen elkövetők felderítése érdekében alkalmazott olyan bűnügyi elemző-értékelő tevékenység, amely a nyomozás folyamán feltárt, valamint a korábbi és hasonló bűnügyekből nyert, de kifejezetten erre a célra gyűjtött és rendszerezett adatok és az egyéb úton megszerezhető tudományos – főként pszichológiai természetű – tapasztalatok együttes értékelése azért, hogy a tettesek külső és belső tulajdonságait a felderítők megismerhessék. Az előzetesen felállított profil tipológiai képet ad a tettesről, így ennek segítségével szűkíthető a számításba vehető elkövetők köre. Mostani cikkünkben arra keresünk választ, hogy a profil felállítása a nyomozás folyamán mennyiben jelent új kriminalisztikai módszert, hiszen a hagyományos büntetőeljárásokban feltárt tényeknek a fenti meghatározás szerinti elemzése mindig és mindenhol a nyomozás alapvető feladata…