Életmód

2013. május 23.

„Hű Bakony-erdőm, nagy Párisom.”

Dr. Széplaki-Nagy Gábor 1957-ben Budapesten született, 1984-ven végzett az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, majd a Pesti Központi Kerületi Bíróságon, valamint a Legfelsőbb Bíróságon volt fogalmazó. 1987-ben, a bírói szakvizsga letétele után, először titkárként, majd berendelt bíróként a Legfelsőbb Bíróság Titkárságán dolgozott, és az elnöki panaszokat intézte. Két évvel később a Titkárság vezetőjének nevezték ki, és az ítélkezésen kívüli tevékenységet szervezte, illetve irányította 1990–1992 között Franciaországban elvégezte a francia Nemzeti Államigazgatási Főiskolát, az École Nationale d’Administrationt. 1992 márciusától 2010-ig ismét a Legfelsőbb Bíróságon dolgozik mint beosztott bíró, de 2004-ben az Elnöki Kabinet Iroda, majd 5 évvel később a Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Jogi Iroda vezetője lesz. Jelenleg a Legfőbb Ügyészség ügyésze.

2013. május 23.

110 éves a halasi csipke

 

VISSZATEKINTÉS A MÚLTBA

A csipkevarrás már a XVII. századtól magas színvonalú volt Magyarországon. A magyar varrott csipke új, semmihez sem hasonlítható fejezete mégis a halasi csipke megalkotásával kezdődött, mely Dékáni Árpád rajztanár nevéhez fűződik, ki 1886-ban a halasi gimnáziumban kezdte meg tanári és egyben művészi pályafutását.

2013. május 23.

A válaszadás szabadsága

A kormánypárt által beterjesztett „médiaalkotmányt” számos jogi és médiaszakmai kritika érte. Engem mint jórészt sajtóperekkel foglalkozó, különböző szerkesztőségeknek is dolgozó ügyvédet a „válaszadási kötelezettség” és a „közérdekű eseményekről való tudósítási kötelezettség” intézménye ragadott meg.

2013. május 23.

Ügyvédképzés, ügyvédjelölt-oktatás

Dr. Sándor Éva 1983-ban a budapesti ELTE Állam- és Jogtudományi Karán diplomázott summa cum laude minősítéssel. 1983–1986: a Pesti Központi Kerületi Bíróságon dolgozott. 1986-ban bírói szakvizsgát tett. 1986–1990: a Vegyépszer Vállalat jogsegélyszolgálati körében tevékenykedett, majd 1990–1993 között a Microsystem Rt. jogtanácsosa. 1993-ban megalapította saját ügyvédi irodáját. 2000-ben az ELTE Jogi Továbbképző Intézet Európai szakjogászképzést is elvégezte. Szakterülete a családjog, európai jog, cégalapítás, cégképviselet, házasság- és vagyonjog, munkajog, peres ügyek, mediáció. Tagja a Budapesti Ügyvédi Kamara Mediációs Kollégiumának, a Magyar Ügyvédnők Egyesületének, 2010. márciustól a Budapesti Ügyvédi Kamara Oktatási Bizottságának. Írásai jelennek meg szakmai újságokban. Folyékonyan beszél angolul. Szabadidejét a családjával tölti, szeret utazni, színházba járni.

2013. május 23.

Petrocellitől a pécsi vízműcsatáig

Nyolc éves volt, amikor a tévében ment egy sorozat, a főszereplő sem erős, sem nagydarab nem volt, mégis mindig győzött. Petrocellinek hívták, miatta határozta el, hogy az ügyvédi pályát választja. A rendszerváltás az egyetemen éri, az államvizsga után Holló András későbbi alkotmánybírósági elnök ajánl neki munkát. Egy vacsorameghívásnak köszönhetően lép kapcsolatba a vízi közművek szakterületével. Páva Zsolt Pécs mostani polgármestere őt kéri fel a vízi közmű átvilágítására, így lesz szereplője a városi közszolgáltató körüli csatározásoknak. Ez ügyben az egyik első, jelentős eredménynek tartja, hogy a bíróság kimondta: a város birtokba lépése bár szokatlan volt, de jogszerű. Szabolcsban született, Kisvárdán, majd Mándokon élt, amely az ország egyik legszegényebb területe volt már akkor is. A helyiek leginkább almatermesztésből éltek, illetve Záhonyba jártak dolgozni. Dr. Szabó Iván apja körzeti orvosként dolgozott Mándokon, azaz értelmiséginek számított, édesanyja pedig kereskedőként tevékenykedett, az 1980-as évektől már „butikot” működtetett, ami annak idején még szentségtörésnek számított. „Kilógtam a paraszt- és cigánygyerekek közül, de jól éreztem magam közöttük. Nem tudtam annyira jól focizni, verekedni, mint a többiek, ezért leginkább otthon olvasgattam és tévéztem. Nyolc éves korom körül ment „Az…

2013. május 23.

Barikádokon innen, barikádokon túl

A médiában megjelenő „tények” sokszor egyoldalúak és felületesek, botrányra éhesek, s ezzel gyakran feszültséget keltenek, a meglévő konfliktust pedig tovább növelik. Igaza van Sárközy Tamásnak, amikor azt gondolja, hogy „mozgóképlavinában és információözönben élünk – Magyarországra is betört az Amerikából indult »digitális éden«, a multimédia, a tömegkommunikáció uralma, az információs forradalom. (…) A rendszerváltozás után a műholdas frekvenciabőség bázisán Magyarország is »televíziós társadalom« lett, továbbá a mobiltelefonok és az internet a magyar embert is »connecting people«-é tette. Több társadalomtudós felhívta már a figyelmet arra, hogy a mozgókép hatása sok tekintetben ellentétes a világban ható technikai-társadalmi-gazdasági folyamatokkal. A globalizáció korában a társadalmi jelenségek egyre komplexebbek, összetettebbek, a többszöri áttételek folytán egyre bonyolultabbakká és átláthatatlanabbakká válnak. A képernyő viszont ezt nem tűri – szükségképp leegyszerűsíteni kívánja a jelenségeket. A média kiválaszt (tematizál), mégpedig alapvetően az érdekesség alapján és az átlagos fogyasztói ízléshez igazodva. Mi az érdekes? A feszültség, a konfliktus, a botrány. Ezek hordozói pedig a személyek és az események, amelyeknek érzelmeket kell keltenie a nézőkben. Ugyanakkor a közönséget egyben szórakoztatni is kell. A mozgókép ezért »talk show«-vá, »színházzá«, »cirkusszá« változtatja a társadalmi-gazdasági jelenségeket – drámává, vígjátékká, ha lehet, tragikomédiává.”[*]

2013. május 23.

Empátia és precizitás

Dr. Littner Zsolt 1994-ben diplomázott az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán. 1994 és 1996 között ösztöndíjjal a Bécsi Közgazdasági Egyetemen tanult, majd különböző osztrák bíróságokon szakmai gyakorlatot folytatott. Ügyvédjelöltként először egy osztrák, majd egy német nemzetközi ügyvédi irodában dolgozott. A szakvizsgát 1998-ban tette le és rögtön önálló ügyvédi tevékenységbe kezdett. Szakterülete az ingatlanjog, cégjog és szerzői jog. Angolul, németül és franciául beszél és szerződést, okiratot szerkeszt. Autóban az E12-es BMW, étteremben a Momotaro Ramen, órában az Universal Geneve a kedvence. Szabadidejét a családjával tölti, fut a Margitszigeten, olvas. A régi autók nagy kedvelője.

2013. május 23.

Veterán autók dicsérete

A rendezvény minden év tavaszán kerül megrendezésre Hévízen, a Lotus Therme szálloda 17 hektáros ősparkjában. A kétnapos találkozó a szombati napon hagyományőrző autós felvonulással indult a Hévíz –Keszthely–Hévíz útvonalon, majd fergeteges gálaest vette kezdetét sok-sok meglepetéssel. A vasárnapi közönségnapon a kiállított autócsodák mellett a „Lotus majális” színes programokkal várta a rendezvényre látogatókat, kicsiket és nagyokat egyaránt. Az oldtimer ritkaságokat – több mint 25 kategóriában – szakmai zsűri értékelte és díjazta, a „Best of Show” kategória győztesét pedig a közönség szavazatai alapján választották ki. A kiállított veteránok mellett bemutatkoztak a legújabb elektromos és hibrid autók is.

2013. május 23.

Nemzetközi adózás, és a szindikátusi szerződések

Dr. Jalsovszky Pál 1994-ben végzett a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem számvitel-sportmenedzsment szakirányán, majd 1997-ben elvégezte az ELTE Állam- és Jogtudományi Karát. Tanulmányait 2002–2003-ban egészítette ki a hollandiai Leiden Egyetemének LL.M. képzésén, ahol nemzetközi adózásból szerzett diplomát. Szakmai pályafutását biztosítótársaságok pénzügyi területén kezdte el, majd a jogi államvizsga letétele után a Clifford Chance ügyvédi irodánál helyezkedett el. Azon ügyvédek közé tartozott, akik 2000-ben megalapították egy másik nemzetközi ügyvédi iroda, a Linklaters budapesti irodáját, ahol az adózási csoportot vezette. 2005 szeptemberében önállósult és azóta a Jalsovszky Ügyvédi Iroda vezetője. Anyanyelvén kívül angolul és olaszul beszél. Szabadidejét elsősorban sportolással és utazással tölti. Egy 9 éves kislány édesapja. Miként került kapcsolatba a nemzetközi adójog területével? Eredetileg Közgazdaságtudományi Egyetemet végeztem, és pénzügyi pályán kezdtem el dolgozni, ezzel párhuzamosan végeztem el a jogot. Mivel érzékeltem, hogy a jogi szakma csak gyakorló jogászokat fogad be igazán, ezért némi vívódás után átnyergeltem a jogi pályára, ahol mindent újra nulláról kellett elkezdenem. A közgazdász-jogász kombináció és a jogászoknál általában hiányzó matematikai gondolkodásmód terelt a nemzetközi adójog felé, amely jelenleg is az ügyvédi irodánk egyik fő szakterülete, Az adótervezésen túlmenően foglalkozunk…

2013. május 23.

Nálunk az advent mindig A diótörővel kezdődik

Kisgyermek kora óta rendszeres operalátogató. Első operaélménye 4 éves korában a P. I. Csajkovszkij/ V. Vajnonen: A diótörő mesebalett volt. Azóta minden év adventjén családjával elmennek megnézni az előadást. Gyerekkoromban szerettem bele az operába. Szüleimmel, majd diákbérlettel jártam operába, majd később a férjemmel és gyerekeinkkel. A Jogi Karon ismertem meg a férjemet és az egyetem alatt házasságot kötöttünk. Rövidesen megszületett az első gyermekünk, aztán a szakvizsgát követően a második gyermekünk. Kezdetben fogalmazó voltam a Fővárosi Bíróságon, aztán titkár, majd bíró és 1989. december 31-én a Fővárosi Bíróságon tanácselnökeként jöttem el a bíróságról. Ügyvéd lettem. A férjemmel közösen alapítottunk egy ügyvédi irodát 1990-ben és azóta is töretlenül végezzük a munkát. 1997-ben megszületett a harmadik gyermekünk és ez valami olyan csoda volt az életünkben, hogy azóta is beragyogja az életünket. Gyerekeim kétéves koruk óta járnak operába. Velük is megszeretettük az opera műfaját. Nálunk az advent mindig a Diótörővel kezdődik. A 13 éves lányom már évek óta az esti Ferencsik bérlet előadásaira jár. Kedvenc operái, előadói? Főként Puccini, Mozart és Wagner operáit kedvelem. Abszolút kedvenceim: Mozart: Varázsfuvola, Donizetti: Don Pasquale, Verdi: Traviata, Bizet:…