Életmód

2013. május 23.

Az ügyészi felelősségről szóló konferencia célja és előélete II. rész

Dr. Timár Anikó1982-ben a Szegedi József Attila Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán diplomázott cum laude minősítéssel. 1986–1996 között az Esztergomi Városi Ügyészségen ügyészként, majd vezető-helyettes ügyészként dolgozott. 2001-ben az ELTE Jogi Továbbképző Intézetben gazdasági büntetőjogi szakjogász másoddiplomát szerzett. 1996-tól a Magyar Köztársaság Legfőbb Ügyészségén az Ügyészségi Nyomozások Osztályán, a Nyomozás Felügyeleti és Vádelőkészítési Ügyek Főosztályán, majd a Kiemelt Ügyek Főosztályán ügyész. 2004. és 2006. között a Legfőbb Ügyészség Személyügyi, Továbbképzési és Igazgatási Főosztályának főosztályvezető-helyettes ügyésze. Jelenleg a Jogi Képviseleti Önálló Osztály osztályvezető ügyésze. Angolul beszél, német, orosz és latin nyelvismerettel rendelkezik. További céljai között szerepel idegen nyelvek tanulása és európai jogi szakjogász másoddiploma megszerzése. Főként a halételeket kedveli, az éttermek közül elsősorban a hangulatos, kicsi éttermeket szereti, ezért is kedvence Leányfalun a Duna-parton lévő Hableány Étterem. Szeret vezetni, kedvenc autómárkája a Mercedes. A diszkrét ékszerekhez vonzódik, elsősorban igazgyöngyöt visel vagy fehérarany ékszert. Szabadidejét családjával, barátaival tölti, utazik, teniszezik, színházba és moziba jár.

2013. május 23.

Ambiente italiano

Az alapanyagok kiválasztásánál és felhasználásánál nem kötnek kompromisszumot. Az egyszerűségre, frissességre, mérsékelt árakra és családias hangulatra alapozzák az étterem sikerét. Miért az olasz gasztronómiát választották specialitásukként? Köztudott, hogy az olaszok rengeteg mindenben elöl járnak, gondoljunk az ételekre, italokra, zenére, bútorra, divatra, autókra, ékszerekre stb., tehát akár divatról beszéljünk, akár gasztronómiáról, elképesztő kultúrával rendelkeznek. Túl azon, hogy számos olasz nemzetiségű barátom van, megfogott az olasz konyha, ami nagyon könnyen elsajátítható mindenki számára és egyben a tökéletes konyhaművészetet képviseli. Az olaszok mediterrán beállítottságuknak köszönhetően sokkal könnyebben állnak a dolgokhoz, az élethez való viszonyulásuk sokkal lazább, könnyedebb, mint számos európai ország lakóinak. A gasztrokultúrájuk is tele van élettel, napfénnyel és mindig az egyszerűségre törekednek. Ha betekintünk egy normál olasz konyhába, akkor azt látjuk, hogy hibátlan ételeket készítenek el, kiváló alapanyagokat használnak fel, bátran társítanak különböző nyersanyagokat, fűszernövényeket együtt, és a tudásuk legjavát próbálják belőle kihozni. Az Alessio Étterem és Kávézó szakácsai minden tésztaféléhez különböző lisztet használnak, ezzel még eredetibbé, még ízletesebbé téve az ételeket. Milyen ital- és ételkülönlegességekre csábítják a vendégeket? Az egyszerűségre törekvés, a friss és kiváló alapanyagok, a jó árak azt…

2013. május 23.

Kell-e nekünk Európa? I.

„Kell-e nekünk Európa?” – kérdezte még a XIX. században Dosztojevszkij. Sok tagállam teszi fel mostanában magának ezt a kérdést, amikor az EU szemet vetett a szuverenitás utolsó védőbástyájára, a büntetőjogra. Mivel az egységes büntetőjog csak álom, ezért az EU a jogharmonizáció segítségével igyekszik közelíteni egymáshoz a tagállamok büntetőjogát. „Hát Európában, és mindenütt, talán nem ugyanaz a helyzet, nem csalóka délibábokat kergettek-e ott is az összefogni kívánó erők, akikben mi is úgy reménykedtünk?” (Dosztojevszkij)[1] A magyar Btk. 2002-ben új tényállással bővült, nevezetesen az Európai Közösségek pénzügyi érdekei megsértésével. (Btk. 314. §) Ennek alapja az Európai Közösség pénzügyi érdekeinek védelméről szóló 1995. évi EU Egyezmény. Ebben a csalás egyértelműen büntetőjogi kategóriaként jelenik meg. A büntetőjogi szabályozás hátterében az a vita áll, amelynek lényege, hogy vajon a Közösség beleszólhat-e a tagállamok büntetőjogába. A tagállamok a büntetőjogot ugyanis az állami szuverenitás utolsó védőbástyájának tartják, ezért nehezen fogadják el a nemzetek fölötti európai büntetőjogot, feladva ezzel a legitim állami erőszak egyik eszközét. Ha már nem lehet egységes európai büntetőjogi kódex, akkor kompromisszumos megoldásként a tagállamok a hazai büntető jogszabályaik közé ékelték az EU pénzügyi érdekeit…

2013. május 23.

A politikus, akinek az ügyvédség a hivatása

„Polgármester Úr! Ha Ön megnyitja az utcákat, én egy amerikai tankot állíttatok fel a követség biztosítására” – ezzel reagált az amerikai nagykövet Steiner Pálnak arra a felvetésére, hogy az ott lakóknak biztosítandó a szabad mozgás lehetőségét, megszüntette volna a Hold utca védettségét. Az ilyen konfliktusok mellett is „a legjobb, legszebb időszakának tartja négyéves belvárosi polgármesterségét Steiner Pál, aki 2002-től volt a szocialisták aktív közéleti személyisége, egyik meghatározó fővárosi szereplője, jelenleg is parlamenti képviselője. Ahogy mondja, mindig is az ügyvédséget tekintette fő hivatásának, melyet a törvényi összeférhetetlenség miatt csupán négy évre kellett szüneteltetnie. Vendégeitől, tárgyalópartnereitől többet tanult négyévnyi polgármesterkedés alatt, mint bárhol másutt egy évtized után. Mint jogászt, s mint az alkotmányügyi bizottság tagját, aggasztja az a mód, ahogy az új alaptörvényt ráerőszakolnák az országra, ráadásul népszavazás nélkül. Egykori fővárosi frakcióvezetőként, s polgármesterként is a kompromisszumok híve volt, a partnerség tiszteletét jelzi, hogy kiváló teniszedzője amúgy meggyőződéses Fidesz-szavazó. Steiner Pállal a Parlamenttel átellenben lévő, Margit körúti irodájában beszélgettünk.

2013. május 23.

Szmoking nélkül – magányban

„A kocsiban úgy öltöztök, ahogy akartok, de a vacsorához tessék tisztességesen felöltözni” – fogalmazza meg azt a szeretetteljes intést Pataky Csaba közlekedési szakjogász, amellyel nem csak a szakmaiságot, de az ügyvédség mibenlétének egészét szeretné megtanítani a jelöltjeinek. Négy évtizedes tapasztalata szerint, aki csak titkárnőként kezeli saját gyakornokait, vélhetően maga sem járta ki e különleges igényeket feltételező pálya összes iskoláját. Azaz, maga sem volt ügyvédjelölt egyetlen percig sem. Dr. Pataky Csaba1962-ben szerzett diplomát az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, Szolnokon volt ügyvédjelölt, majd 1966-tól Törökszentmiklóson ügyvédként praktizál. 1974-től megszűnéséig a Törökszentmiklósi Ügyvédi Munkaközösség vezetője volt, jelenleg egyéni ügyvéd. Nős, felesége jogász, fia ügyvédjelölt. 1973-tól több évtizeden keresztül a Magyar Autóklub országos elnökségének és ügyvezető elnökségének a tagja, majd egy ciklusban a jogi bizottság elnöke volt. Tagja volt az Országos Közlekedésbiztonsági Tanács országos elnökségének és jogi bizottságának. Több kül- és belföldi tudományos társaság tagja. Rendszeresen publikál bel- és külföldön. A közlekedési és biztosítási szakjogászi képzésben vett részt. Ügyvédi praxisának főbb területe a közlekedési jog és a kártérítési jog. Társaságkedvelő. Kedvenc hobbijai: tengeri motorcsónakázás, magashegyi túrázás, vadászat, kerékpározás, kertészkedés és utazás. Kedvenc órája:…

2013. május 23.

Mit tehet az áldozat?

Karl Katha az óceánon túlról érkezett Európába, pontosabban Spanyolországba, ahol a schengeni rövidtávú vízum utolsó napján hazánkba látogatott, abban bízva, hogy a hazája és Magyarország között korábban megköttetett kétoldalú egyezménynek megfelelően, további 90 napig itt tartózkodhat. Hosszú távú elképzelései közé tartozott, hogy a vízummentességének lejárta után esetleg tartózkodási engedélyt is kér, mivel hivatásos zenészként oly sokat hallott már a magyar népzenéről, oly sokat tanult korábban Bartókról az egyetemen, és egyébként is nagyon érdekli a folklór. Régi tervei közé tartozott tehát a magyar népdalok összegyűjtése, szövegének angolra fordítása, hadd hallhassák e ritka adományt máshol is. Persze akkor még nem tudta, hogy országunkban tartózkodása – a kezdeti nehézségek ellenére – kicsit hosszabbra nyúlik majd, mivel iratok nélkül, új útlevélre várva, nem a terveinek megfelelően hagyhatja el Magyarországot. De ne siessünk annyira előre a történetben, hiszen az említett „első nehézségek”-nek nem kis szerepe lesz abban, hogy később, turistaként se akarjon már visszatérni hazánkba. Az első megpróbáltatás rögtön Ferihegyen érte: az unatkozó határőrök úgy érezték, hogy Schengen elvette a munkájukat. Ezért tetőtől talpig átvizsgálták a számukra idegennek tűnő férfit, aki engedelmeskedett az emberi jogokat…

2013. május 23.

Tippek és buktatók II.

A három igazságszolgáltatási fórumból álló Európai Unió Bírósága előtt a magyar vonatkozású, illetve a magyar nyelvű ügyek száma elenyésző a többi nyelven beérkezett keresetekhez képest. Jelen cikksorozat ezért betekintést kíván nyújtani mindazok részére, akik ügyfeleik képviseletében a Bírósághoz, a Törvényszékhez vagy a Közszolgálati Törvényszékhez kívánnak fordulni, annál is inkább, mert az Európai Unió Bírósága alapokmányának 19. cikke értelmében az egyes eljárásokban a jogi képviselet kötelező.

2013. május 23.

A felzárkózás, a „paradigmaváltások” terén a budapesti ügyvédek a mai társadalom példaképei lehetnek

2005–2006-ban egyre erősebbé vált az igény, hogy „láthatóvá” legyen a kamara három fontos funkciója: az érdekvédelem, az igazgatás és a szolgáltatás. Ekkor a budapesti ügyvédek egy csoportja az európai elvekre és gyakorlatokra is tekintő, de a hazai sajátosságokban gyökerező programot állított össze, mely a „Látható Kamara Programja” elnevezést kapta. Ezt mindhárom kamarai elnökjelölt – magyar közéletben példátlan módon – egyöntetűen elfogadta. Tisztességes és kollegiális kampányukat is ennek jegyében folytatták le. Réti László, ügyvéd Réti, Antall&Madl Landwell ügyvédi irodaBudai értelmiségi családban született, négy testvére van. Felesége ügyvéd (első és egyben utolsó házasság), két lány, két fiú gyermek édesapja, 7–25 évesig. Az egyetem óta van az ügyvédi karban, ebből 17 éve angol nyelvű szakmai környezetben. Ma is 22 évvel ezelőtti társával van közös irodája, ami 15 éve a budapesti top 15 között található. Korábban privatizációval, vállalatfelvásárlásokkal, ingatlan-tranzakciókkal foglalkozott, ma inkább a nyomtatott média ügyeivel, versenyjoggal, fogyasztóvédelemmel és polgári perekkel. Véleménye szerint elsőrangú kollégái vannak. A rendszerváltozás előtt Kárpát-medence járó, népzenebarát politikai ellenzéki. 1993 óta örül a visszanyert érzelmi-szellemi szabadságnak és a visszaszerzett régi barátoknak. Rendezett néprajzi előadássorozatot, 2007-ben egy habán kerámia-kiállítást az…

2013. május 23.

V. CompLex Jogász Open

2010. augusztus 27. és augusztus 29. között került ötödik alkalommal megrendezésre az V. CompLex JOGÁSZ OPEN társasági tenisztorna az IDOM Tenisz és Sportközpontban a Népligetben, ahol közel 100 jogász kolléga – elsősorban ügyvédek, de számos bíró, ügyész, jogtanácsos, közjegyző, és banki szektorban dolgozó jogász az egész országból – mérte össze tenisztudását. EREDMÉNYEK NŐI EGYES: 1. Hatala Réka 2. Rudolf Nóra 3. Hermann Ivett FÉRFI EGYES 1. Kosztoványi Roland 2. Szilvásy György 3. Tildi Balázs és Francia Balázs FÉRFI EGYES 45+ 1. Szentes-Tóth István 2. Birkás Miklós 3. Szegheő Miklós FÉRFI PÁROS 85+ 1. Birkás Miklós, Pörzse Tamás 2. Póczonyi Zsolt, Krivik Gábor 3. Patay Géza, Jankovich Béla VEGYES PÁROS 1. Temesvári Andrea, Visontai Csongor 2. Zsoldos Andrea, Pintér Tamás 3. Bohács Gerda, Bohács Zsolt és Gaál Nóra, Paulik György AMATŐR VEGYES PÁROS 1. Nagypál Ildikó, Rózsa Zsolt 2. Garamvölgyi Erika, Nagy Zalán 3. Kallós Judit, Károlyi Ovidiusz FÉRFI PÁROS 1. Kopcsák Zoltán, Nagy Viktor 2. Bohács Zsolt, Tildi Balázs 3. Paulik György, Kosztoványi Roland és Kincses Attila, Pörzse Tamás AMATŐR FFI EGYES 1. Bohács Zsolt 2. Vass Gábor 3. Kis…

2013. május 23.

Szórakozás vagy befektetés?

Miért kezd el valaki érmeket, papírpénzeket gyűjteni? Erre a kérdésre sok válasz létezik. A régmúlt tanúinak birtoklása, az esztétikai élmény, a birtoklásvágy, a szenvedély vagy a számító befektetés. Leginkább mindezek együtt. Cicero szerint a gyűjtemény értékét kizárólag annak a szenvedélynek a foka határozza meg, amelynek annak birtokáért hevülünk és a legszebb gyűjtemény is értéktelen annak, aki e szenvedélytől mentes. Ezen sorok némiképp kiegészítésre szorulnak, ha a numizmatikáról beszélünk. Az érmék, papírpénzek – melyek tudománya a numizmatika – gyűjtése ma már egyre inkább befektetés, ráadásul állandóan növekvő értékkel. Kezdő gyűjtők, a témával ismerkedők számára azonban – mielőtt lóhalálában bevásárlásba kezdenének – jó tisztázni néhány alapvető kérdést. 1. Mit érdemes gyűjteni? A numizmatika világa hatalmas, szinte bejárhatatlan megfelelő segítség (szakirodalom, aukciós katalógusok, hozzáértők tanácsai és a lassan megszerezhető saját tapasztalat) nélkül. Az emberiség hajnalán megjelenő pénz – melynek fogalmára nem térek itt ki – mint a leginkább helyettesíthető dolog, általános értékmérő, már az ókorban is rendkívül elterjedt volt. Az ásó- és késpénzek, a gyűrűpénzek gyorsan átalakultak és rendre – kultúráktól függően – kialakult az értékpénz, amely elsősorban az alapanyagának értékessége folytán vált…