Életmód

2013. május 23.

„Soha nem frakcióztam az előmenetelemért”

„Itt függ a haza bölcse, alatta ül Budapest bölcse” – mondja mosolyogva dr. Balogh Béla ügyvéd, akit 65. születésnapjára a fővárosi kamara egy Deák Ferenc-portréval ajándékozott meg. Találóan: a 77 évesen is aktív, bizalmat árasztó jogász 55 éve lépett a pályára, sokat tapasztalt tehát. Még csak öt éve ügyvéd, amikor 1965-ben megkezdi kamarai munkáját, azonnal a fegyelmi bizottság tagjaként. Rá öt évre, alig 36 évesen a Budapesti Ügyvédi Kamara legfiatalabb elnökségi tagja, ma ugyanott ő a legidősebb. Pályafutása során olyanokat oktatott a szakma fortélyaira, mint Balsai István volt igazságügyi miniszter vagy Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke. Szerinte az ügyvédség további felhígulásához vezet a kényszerűen „bevándorló” bírák és ügyészek 62 évben meghúzott alkotmányos nyugdíjkorhatára. A rendszerváltás idején nyitott irodájában fiával 15 éve közösen dolgozik. Hivatása a hobbija, ezért irigyli azokat, akik festéssel, esetleg barkácsolással képesek kikapcsolódni. Ő viszont alig várja, hogy újra hétfő legyen, így nem csoda, ha „a feleségem olykor kifakad, szerinte meg fogom őrjíteni, ha egyszer végleg leteszem a lantot, s otthon maradok”.

2013. május 23.

Feketeleves

A kávéról, mint szenvedélyről és mint sznobizmusról szeretnék néhány szót ejteni. A kávé kifejezés eredete kettős. Egyrészt az etiópiai Kaffa nevét hordozza, másrészt az arab kahwa kifejezés a forrása, amely eleinte boritalt jelentett. A kávé felfedezéséről egy kedves történet maradt fent, amely szerint egy etióp juhász megfigyelte, hogy az állatai egész éjszaka ébren maradnak, ha napközben egy bokor vörös bogyóit eszegetik. Erről beszámolt a közelben lakó szerzeteseknek, akik a bogyóból keserű italt főztek, és a hosszú imádságok alatt ezzel tartották magukat ébren. A történet ismert kecskepásztorral és jemeni eredettel is.

2013. május 23.

Jelöltek és blogok

Tavaly kezdett blogot írni dr. Ármos Lóránd, hogy így oszthassa meg tapasztalatait más ügyvédjelöltekkel, valamint kezdő jelölti élményeit megörökíthesse. Mint mondja, az ügyvédjelöltekre a fásultság, reményvesztettség jellemző, akik olykor kevesebbet keresnek, mint egy gyorséttermi eladó, és az a dolguk, hogy beengedjék az irodába az ételfutárt. A jelölt szerint a siker titka, hogy a megfelelő nyelvtudás mellett elsősorban innovatívnak és sokoldalúnak kell lenni. Dr. Ármos Lóránd 2002-ben végzett a Temesvári Nyugati Tudományegyetem Jogi Karán. Ugyanez évben egy hónapot tölt Brémában a DAAD ösztöndíjasaként. Jogi diplomája honosításáig nemzetközi cégeknél dolgozik Budapesten, Prágában, és Manchesterben. 2007–2008 között ügyvédjelölt budapesti ügyvédi irodákban. 2008. októbere óta Luxemburgban dolgozik gyakornokként, az Európai Bizottság Fordítási Főosztályán. Németül, angolul, románul és franciául beszél. Kedvenc helye a kolozsvári Bulgakov Irodalmi Kávéház. Szeret utazni, 2008 nyarán végigjárta a magyarországi Gyöngyök Útja Zarándokutat. A jogi szakmával párhuzamosan költő, első kötete Rózsahús címmel 2005-ben jelent meg Kolozsváron, második kötete nyomdai előkészítés alatt áll. Mikor és miért kezdett blogot írni? Az „Egy ügyvédjelölt viszontagságai” című blogot (http://ugyvedjelolt.blogspot.com) 2008 márciusában kezdtem el írni, egyrészt azért, hogy a tapasztalataimat más ügyvédjelöltekkel is megoszthassam, másrészt azért,…

2013. május 23.

Koenigsegg Agera

A svéd Koenigsegg idén ünnepli 15 éves jubileumát és ennek tiszteletére egy új álomautót mutat be. A sportkocsik legújabb gyöngyszeme a Koenigsegg Agera. Az új modell célja, hogy a Koenigsegg tapasztalatát, egy következő szintre emelje, mind a közúton, mind pedig a pályákon.

2013. május 23.

Szemben a „maffiatörvénnyel”

Dr. Holló Gábor 1952-ben született Budapesten. 1993-ban az ELTE Jogi Karán diplomázott. 2004 óta Dr. Némethi Gábor ügyvédkollégájával együtt a Holló és Némethi Ügyvédi Irodát vezeti. Szakterülete a büntetőjog. Autóban a Mercedes a kedvence. A halételeket, a magyaros és más nemzetiségű ételeket kedveli. Kedvenc éttermei az Arany Kaviár, Bécsi Kávézó és Étterem, valamint a fóti Fáy Présház. Angolul beszél. Szabadidejét a családjával tölti. Természetrajongó, szeret utazni, vadászni. Hogyan indult a pályája? Annak idején, amikor arra adtam a fejemet, hogy egyetemre járjak, akkor először úgy gondoltam orvos leszek. Fel is vettek a Szegedi Orvostudományi Egyetemre, de miután szembesültem a tantárgyakkal, rájöttem, hogy ez a pálya nem nekem való. Ezután a jogászismerőseim tanácsolták a jogi pályát. El is kezdtem a tanulmányaimat az ELTE Jogi Karán, majd az egyetem befejezése után ügyvédjelöltként dolgoztam. Elsődlegesen vámos ügyekkel foglalkoztam, mert a csempészet akkor még nagy divat volt, de ezen túlmenően természetesen más ügyeket is vállaltam. A polgári jog azonban valahogy mindig háttérbe szorult, és a büntetőjog lett az elsődleges terület, amivel a mai napig is foglalkozom. Jelentősebb ügyeim között említeném a Conti Car vagy Energol…

2013. május 23.

Sándor mester (1220–1287)

A tatárjárásról és egy hősről szól a következő történet: Sándor mesterről, György comes (megyeispán) fiáról. De mielőtt az ő életéről mesélnék, egy kevés szót ejtsünk az akkori időkről.

2013. május 23.

„Zoltán Gőzös” Közhasznú Alapítvány

Az alapítványt 2004 tavaszán az Európa cégcsoport tulajdonosai és Neszmély Község Önkormányzata közösen hozták létre. A közhasznú alapítvány célja a magyar folyami és tengerhajózás emlékeinek, kulturális értékeinek felkutatása, megőrzése és a nagyközönség részére történő bemutatása.

2013. május 23.

Fényképezés

A digitális fényképezőgépek korában azt gondolná az ember, hogy a fényképezés nem különleges hobbi, nem is túlságosan költséges, hiszen pár tízezer forintért egész pofás fényképezőgépek vehetők, és az elrontott képeken sokat tudnak javítani az erre kifejlesztett számítógépes programok. Ma már minden valamirevaló telefonkészülék digitális fényképezőként is funkcionál, ismerek olyan ügyvéd kollégát, aki hobbiból alvó ügyészeket és népi ülnököket szokott fényképezgetni Iphone-nal tárgyalás közben. Akit komolyan érdekelt a fényképezés, az már kiskamaszkorában elkezdte Smena8 M-mel, vagy kétaknás Ljubitel nagyfilmes géppel, a ’80-as években ezek voltak a klasszikus kezdőgépek. Úttörőotthonok fotószakköreiben meg lehetett ismerkedni a filmelőhívás rejtelmeivel, a vegyszeres tálakkal, sötétkamrákkal, űrfegyver formájú nagyítókkal, hogy később még jobban lenyűgözzön Antonioni Nagyítás című klasszikusa. A következő nagy lépés az első tükörreflexes gép megvásárlása. Többnyire a Zenit gépek voltak kamaszfejjel elérhetők, Helios nagy fényerejű lencsével, a szerencsésebbek akár az NDK ipar gyöngyszeméhez, a Zeiss lencsés Praktikához is hozzájuthattak. Persze mindenki Pentaxról, Canonról, vagy Nikonról álmodott, de azért egy kétaknás Yasicha-nak is a csodájára mentek. A fotózást, mint minden mást, csak hosszas gyakorlás után lehet megtanulni. A korszak egyik bizarr, de viszonylag jó konstrukciójú szerkezete…

2013. május 23.

Védjeggyel a csúcsra! / Továbbra is vonzó a nemzetközi jogi pálya

Egyesek szerint Isten első teremtő szavai már védjegyek voltak. „Isten szólt: Fiat lux! – Legyen világosság!” Mások szerint egy olasz autós és egy svéd hűtőszekrényes cég nyúlta le a teremtő igét, és jutott velük a csúcsra. (…) A Coca-Cola cég piaci értékének közel hetven százalékát a védjegy adja. És ez a többi híres cégről is elmondható. De mikor lesz az én cégem Coca-Cola vagy BMW? Feltehetőleg soha! Okos névadással és ügyes védjegypolitikával azonban megelőzhetjük versenytársainkat! És nemcsak hazánkban, hanem egész Európában!

2013. május 23.

Örök csillogás – a gyémánt

 

A csiszolt gyémántok értéknek meghatározására alakult ki a 4C rendszere. Az első C betű a Cut, azaz a csiszolás. Az idők során számos csiszolási forma és módozat alakult ki. A legtöbb gyémántot 57 (58) élre csiszolják. Elsődleges cél, hogy az a felvett fény maximumát verje vissza. Sok esetben (főleg nagyobb köveknél) a nyersgyémánt súlyának csak 15-20%-át éri el a csiszolt drágakőé. Ha helyes arányok szerint kerül sor a csiszolásra, a fény az egyik fazettától a másikhoz verődik, és közvetlenül vagy a színkép elemeire bomolva a vizsgáló szemébe verődik vissza. A régi, félmodern csiszolási módok a végtermék értékét 70, akár 5%-ra is csökkenthetik az optimálishoz képest. A modern csiszolási formák láthatóak alant, amelyekből kizárólag az első esetében beszélhetünk briliánsról. A csiszolt kő értékét sokféle csiszolási hiba csökkentheti, például a szabálytalan kaletta (középrész), az eltréő fazetták, a szabálytalan táblaél. Az értékelési rendszer bemutatásához a Wikipédia és a Viktória ékszerbecsüs tankönyv segítségét vettem igénybe.