Életmód

2013. május 23.

Kint is vagyok, bent is vagyok

Dr. Szepesi Orsolya szervezeti tanácsadó, mediátorA Pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán szerzett jogi diplomát, majd 8 éven keresztül ügyvédi tevékenységet folytatott. Fő szakterülete a polgári-gazdasági jog volt. Munkája során jelentős tapasztalatokat szerzett a profitszférában működő közép- és nagyvállalatok szervezeti struktúrájának, működési mechanizmusának áttekintésében. 2005-ben szerzett másoddiplomát a Nemzetközi Üzleti Főiskola (IBS) szervezetfejlesztő-szupervizor (coach) szakán, ettől kezdve szervezetfejlesztéssel és vezetői tanácsadással foglakozik. Az ügyvédi praxist 2006 tavaszától teljes egészében a szervezetfejlesztő-tanácsadó pályára váltotta fel. Hosszabb időszakot átölelő fejlesztési folyamatokban dolgozik, melyek amelynek fókuszában a vezetői szerep emberi oldala áll. Fő területe a felső- és középvezetők vezetői-szakmai kompetenciafejlesztése, egyéni és teamcoaching, valamint szupervízió formájában. Ügyvédként szerzett tapasztalatait egy éles vargabetűt követően, ma már a szakmán kívül, vezetőfejesztő- trénerként és coachként kamatoztatja. Talán nem mi vagyunk az elsők, akik megkérdezik: mennyire volt tudatos döntés eredménye ez a váltás? Szepesi Orsolya: Mikor ügyvédként dolgoztam, feltűnt, mennyire szívesen beszélgettek velem az ügyfelek. Már régen letelt a megbeszélésre szánt idő, de az ügyfeleim észre sem vették, megosztották velem magánéleti problémáikat, a válásuk, házasságuk hátterét, cégalapításuk mögötti, személyes történeteket. Én mindig nagyon szívesen hallgattam…

2013. május 23.

Aranyra fel, avagy arccal London felé!

 

Befejeződött a nagytakarítás a London keleti, Stratford kerületében fekvő olimpiai központban, s ezzel létrejött Nagy-Britannia legnagyobb városi parkja. A The Guardian című brit lap internetes oldala szerint a 297 futballpályányi területre, amelynek nagy része szennyezett volt, 300 ezer különböző növényt, köztük kétezer fát ültettek. A Lea folyó öt mérföldes (körülbelül 7,5 km-es) szakaszát is helyreállították, többek között betonfalakat lebontva, hogy természetesebbé tegyék a környezetet. A munkálatok során kétmillió tonna földet fertőtlenítettek. A környéken mintegy 22 mérföldnyi kerékpárutat és gyalogosösvényt alakítottak ki. Az Olimpiai Park London keleti részén, egy volt ipari területre épülő 2,5 négyzetkilométer kiterjedésű parkosított rész, tele éttermekkel, kávézókkal, bárokkal, valamint kertekkel, üzletekkel, új sportlétesítményekkel és az olimpiai faluval. A vízilabda-csarnokot nem fejezték még be, várhatóan áprilisra készül el teljesen. Az olimpiai tesztversenyt pedig májusra tervezik. London tehát már majdnem száz százalékban felkészült az olimpiai játékok megrendezésére. A beruházások összköltségét 9,4 milliárd fontra, vagyis mintegy 3500 milliárd forintra becsülik, de ebben benne vannak a közlekedésre és egyéb fejlesztésekre fordított összegek is. A kilencmillió belépőnek körülbelül az egyötöde még megvásárolható, ezekért tavasszal lehet versenybe szállni. Szó szerint, ugyanis az első körökben több mint húszmillió igénylés érkezett a hétmillió jegyre (a nyitóünnepségre például egymillió jegyet is el tudtak volna adni), így a legtöbb helyen sorsolással döntöttek a regisztrálók között. Négy éve az olimpiai láng útja atrocitásoktól sem volt mentes, ezért a Nemzetközi Olimpiai Bizottság betiltotta a stafétát: a fáklya május 19-én ér a görögországi Olümpiából a Brit-szigetekre, majd hetven napig az Egyesült Királyságot járja. A nyolcas szám játssza a főszerepet: a 80 centi magas, mindössze 80 dekát nyomó fáklyával 8000 szerencsés teheti meg a 8000 mérföldes távot.

2013. május 23.

A kémiai kasztráció

Úgy tűnik, hogy a pedofilia tiltása már Platón korában is jogalkotási problémaként merült fel, és így e témakör gyökerei messzire nyúlnak vissza. Míg azonban az ókor egyik legnagyobb filozófusa szerint az ember e bűnt örökül kapja, mint ahogy a szexuális irányultság is ősidők óta velünk született „tulajdonság”, később ez a szemlélet megváltozik, és a XX. században másképpen magyarázzák. Michel Foucault a francia posztstrukturalista elmélet fenegyereke szerint „a nemiség (…) a tapasztalat (…) konstruált kategóriája, amely történelmi, társadalmi és kulturális, nem pedig biológiai gyökerekből fakad. A nemiség e felfogását nem könnyű megragadni – intuícóellenesnek látszik. A szexualitás a nemi hovatartozáshoz hasonlóan olybá tűnik, mintha egyszerűen csak ott lenne, de egyszersmind valami sajátos, személyes, legbensőbb vágyainkhoz tartozó – az, hogy kit kívánunk, mit kívánunk, és miképpen kívánjuk. Olyasvalami, ami bennünk rejtezik, egyfajta tulajdonság, s a mi tulajdonságunk. Ha azonban ily sokat tipródtunk, hogy a nemiséget természetesnek véljük, ez még nem jelenti azt, hogy csakugyan természetes.” (Spargo: Foucault és a többszörös nemi identitás elmélete)

2013. május 23.

Odesszába repülő kóbor kutya, és Mikszáth korabeli ügyvédek

Kárpátaljára a múlt rendszerben csak elég körülményesen lehetett bejutni, meghatározott útitervvel. A kilencvenes évek elején közkézen forogtak fénymásolt beutazási engedélyek, az úgynevezett kommandirovkák, amit megfelelő körpecséttel lepecsételve – mi a kollégium bélyegzőjét használtuk – beengedtek a határon, igaz kizárólag gépjárművel, de egy benzincsempészt lestoppolva ez is megoldható volt. Ma már elviekben könnyebb a határátlépés, de mindenféle dokumentumokat töltetnek ki a beutazóval, állítólag az elmúlt időszak legfontosabb dokumentuma a papír 200 forintos volt, megfelelő mennyiséggel felvértezve olajozottan ment a határátkelés, és az ellenőrzőpontok legyűrése. Kárpátalja erősen magában hordozza még mindig a posztszovjet örökséget. Ez főként a közutak állapotából mérhető le. Túránk során egy öreg terepjárót használtunk, de a keménykötésű futóműveket is próbára tették a mérhetetlen mennyiségű kátyúk. Kárpátaljai utazásunkat Ungvárral kezdtük, főként a jó megközelíthetőség miatt. Az interneten egy lakótelep melletti panziót leltünk fel előzetesen, kicsit féltünk, hogy nem veszik kellő komolysággal a foglalásunkat, de a viszonylag késői érkezésünk ellenére is vártak ránk. A lakótelepi kioszkok is a szovjet időket idézik, a bódékban minden csempészárut meg lehet kapni, ismeretlen eredetű és állagú vodkáktól kezdve a fura csomagolású, és elnevezésű cigarettákig. Ungvár…

2013. május 23.

Kényszerek csapdájában

Több ezer éves a vágy és a szokás, hogy máshogy akarunk kinézni, számunkra nem tetsző testrészeinken javítani szeretnénk. Az olyan drasztikus, veszélyes és kínzó változtatások, mint például a nyak nyújtása, vagy a maják külsejükön történő változtatásai ma már szerencsére ritkák, de a testképpel való „foglalkozás” manapság is mindennapos. Vannak, akiknél ez kritikus méreteket ölt és drasztikusabb eszközöket is bevet(né)nek testük megváltoztatására. A laikusok azt hihetik, ez csak a nőkre jellemző, ám ez tévhit, ugyanis a férfiak körében is egyre gyakoribb az ilyen jellegű probléma. És egyre többen egy viszonylag újfajta betegségcsoporthoz tartoznak: különböző testképzavarban szenvednek. Minderről Dr. Purebl György pszichiáterrel, a SOTE Magatartástudományi Intézetének adjunktusával és Varga Márta pszichológussal beszélgettünk. Az orthorexia nervosát Steven Bratman amerikai orvos írta le először 1997-ben, aki saját magán is megtapasztalta a betegség tüneteit. – A férfi halandóság minden korcsoportnál nagyobb, mint a nőknél, az erősebb nem tehát sérülékenyebb. A 20-as korosztályban az autóbalesetek okozzák a legtöbb halálesetet, s mivel a fiatal férfiak általában kockázatosabban vezetnek, gyakrabban válnak fatális baleset áldozatává, mint a nők. A férfihalandóság később is magasabb és erősen összefügg a jövedelemmel és…

2013. május 23.

Népszavazás a Nőkért!

Mi a közös bennük? Bangó Margit, Bárdos Deák Ágnes, Bódis Kriszta, Endrei Judit, Heller Ágnes, Hernádi Judit, Dr. Kardos Julianna, Kútvölgyi Erzsébet, Láng Zsuzsa, Pataki Ágnes, Petschnig Mária Zita. Nem csupán az, hogy nők, hanem az is, hogy közös ügyért harcolnak és benyújtói a Népszavazás a Nőkért! civil kezdeményezésnek, amelynek hátterét a Nők a pályán egyesület biztosítja. Céljuk, hogy a nők és a férfiak közötti egyenlőséget a közéletben és a politikai élteben is érvényre juttassák. Azaz az úgynevezett női kvóta bevezetése a magyar parlamentben is.

2013. május 23.

A nagy utazó

Az új Seat Alhambra tökéletes társ az aktív és sportos életmódot élőknek. A spanyol márka teljesen új egyterűje több mint elegendő helyet biztosít a családi és szabadidős tevékenységekhez. Innovatív sokoldalúsága miatt legalább olyan jól illeszkedik a család elvárásaihoz, mint amennyire a hosszú üzleti utakhoz. Mivel a sportosság és a vezetés határtalan élménye minden Seat alapvető jellemzője, így a meglepően dinamikus vezethetőségnek, erőteljes hajtóművének és a legkorszerűbb berendezéseknek köszönhetően minden levezetett kilométer élvezetet jelent a sofőr számára.

2013. május 23.

A magyar atom

Szabad-e bővíteni a paksi atomerőművet? A más erőforrásokhoz képest olcsóbban nyert nukleáris energia megoldást jelent-e a környezetvédelmi kihívásokra, vagy épp ellenkezőleg: sokkal nagyobb veszélyeket jelent a világra? A gazdasági válság idején szabad-e több mint öt négyes metró ára pénzt beleölni egy gigaberuházásba? A parlament a bővítésre szavazott, Sólyom László államfő a kétségeit hangoztatja, a zöldek harcban állnak az atomtudósokkal. „A paksi erőmű új blokkjainak előkészítését elrendelő országgyűlési határozat indokolása büszkén hivatkozik az atomerőművek társadalmi elfogadottságára – miközben erről nálunk sosem folyt társadalmi méretű vita. Másrészt a bővítést lelkesen megszavazó országgyűlési képviselőket a legalapvetőbb információkkal sem látta el a törvénytervezet indokolása arról, valójában miért van szükség a bővítésre” – jelentette ki Sólyom László egy április eleji konferencián a Magyar Tudományos Akadémián. A „zöld” mivoltáról közismert köztársasági elnök ezzel jókora követ dobott az állóvízbe. Az erőmű bővítését ugyanis a nukleáris szakemberek nagy része és a honatyák csaknem egyhangúan támogatják, minek következtében úgy tűnt, teljes az egyetértés az ügyben. A parlamenti határozat indoklása egy sor logikusnak tetsző érvet sorakoztat fel a beruházás mellett. „Az atomerőművi blokk(ok) a gázfüggőség növekedésének csökkentésével kedvező hatást gyakorolnak…

2013. május 23.

Hogyan válasszunk magunknak fényképezőgépet?

 

Gyakran megkeresnek ismerősök tanácsért, hogy a régi fényképezőgépüket komolyabb, jobb fényképezőgépre szeretnék cserélni. Ilyenkor az első kérdésem, hogy mire szeretnék használni. Az első lényeges szempont, hogy professzionális, vagy amatőr részre lesz-e. Itt a profi, és amatőr megkülönböztetés nem minőségi, vagy esztétikai jelző, hanem, hogy munkaeszközként, vagy hobbialkalmazásra lesz-e. Profi felhasználásnál a leggyakrabban a tükörreflexes gép jön elsőre szóba. Gyakori tévhit persze, hogy a tükörreflexes kamerákat a jobb képminőség miatt használják a hivatásos fotósok. Ebben van igazság is természetesen, de a képminőség mellett a kompatibilitás, és a fejleszthetőség a professzionális felhasználáshoz legalább olyan fontos szempont, mint a képminőség. Különböző felhasználásokhoz, különböző kiegészítők kellenek, amit könnyen váltogathatnak, ha van egy reflex váz, amihez a gyártó különböző objektíveket, vakukat, egyéb kiegészítőket kínál. Tehát, ha munkaeszköznek kell a kamera, akkor célszerűbb a drágább, de sokoldalúbb és könnyen alakíthatóbb tükörreflexes kameravázat választani, és mellé azokat a kiegészítőket, amiket a fotózás jellege megkíván.

2013. május 23.

Kulturális olimpia Londonban

A sportversenyek mellett egy másik olimpia is zajlik a brit fővárosban, a művészetek jegyében. London 2012 Fesztivál elnevezéssel szabadtéri koncertek, színházi előadások, kiállítások, karneválok, színes felvonulások, kulturális, művészeti rendezvények ezrei várják a sportbarátokat, a szurkolókat, a turistákat, de a sportvezetőket és a sportolókat is.