Szeged meglepetése: Katarina Witt Az álarcosbálban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az olimpiai és világbajnok műkorcsolyázónő, Katarina Witt a Szegedi Szabadtéri Játékok nyári programsorozatának sztárja. Kiváló előadókat ígér „A nyomorultak”, az „Abigél” és a „Tévedések vígjátéka” is.


Verdi népszerű operájának, „Az álarcosbál”-nak különlegessége lesz 2015 júliusában, hogy a darab csúcspontján, a báli jelenetben hatalmas jégpályává alakul Szegeden a Dóm téri szabadtéri színpad, és egy látványos, Swarovski-kristályoktól csillogó jégtánc-revüben profi jégtáncosok előadásában gyönyörködhet majd a közönség. Katarina ekkor jelenik meg bálkirálynőként a színen, hogy korcsolyázásával emelje a Béres Attila rendezte előadás fényét. Katarinát hat pár jégtáncos fogja kísérni. A különleges színpadkép meghatározó eleme lesz a hatszáz négyzetméteres, kétszázhatvan panelből álló, négy évszakos korcsolyapálya. A színpad pillanatok alatt változik majd át tükrök borította felületből jégpályává. A nagyszabású jégrevü mozgástervezője a Belgiumban dolgozó Sólya Ádám, a német műkorcsolyázónő ruháját Náray Tamás tervezi.

Nem látszik meg a kor az ötvenedik évében járó Katarina Witten, a volt NDK egykori kétszeres olimpiai bajnokán, négyszeres világbajnokán, hatszoros Európa-bajnokán. 1988-ban fejezte be sportolóként pályafutását, azt követően Észak-Amerikában lépett fel jégtánc-show-kban előadóként, rendezőként. Napjainkban német kereskedelmi televíziók szakkommentátoraként dolgozik.

Az álarcosbált éppen tíz éve mutatták be magyar színpadon. Ezúttal Ricardo szerepében László Boldizsárt láthatjuk (ex-Cotton Club Singers), Ameliát Rálik Szilvia formálja meg, Renatót Kálmándi Mihály kelti életre. Az Egyesült Államokból érkezik az előadás karmestere Barnaby Palmer, aki a Szegedi Szimfonikus Zenekart és a Szegedi Nemzeti Színház énekkarát vezényli. A darab 2015. július 3-án és 4-én este látható a Dóm téren.

Július 10-én és 11-én az Abigél kerül színre, a Budapesti Operettszínház vendégjátékaként. Ez lesz az első alkalom, hogy a kőszínházban sikeres produkciót szabadtéri adaptációban láthatják a nézők. Szabó Magda regénye musical formájában Kocsák Tibor zenéjével Somogyi Szilárd szövegével, Miklós Tibor verseivel elevenedik meg újra. Vitay Georginát Vágó Zsuzsi, Horn Micit Udvaros Dorottya, Torma Gedeont Hirtling István alakítja. Fontos szerepet kap Csonka András, és Homonnay Zsolt is. A rendező Somogyi Szilárd, a karmester Silló István.

Két estére Shakespeare is Szegedre költözik: július 31-én és augusztusa 1-jén a Tévedések vígjátéka című komédiáját adják elő önálló bemutatóként, Kerényi Miklós Gábor rendezésében. A legnevesebb budapesti színházakból sikerült megnyerni a főszereplőket: Molnár Piroskát, Haumann Pétert, Pálmai Annát, Adorjáni Bálintot, Telekes Pétert, Szabó Győzőt. A rendező szerint Shakespeare egyebek mellett abban zseniális, hogy a közösségi, politikai és a személyes konfliktusokat kiválóan tudja ütköztetni egyetlen történeten belül. E darabban sincs másként. Az előadás látványvilágát Horgas Péter díszlet- és Füzér Anni jelmeztervező segítségével álmodta meg: egy közel-keletinek tűnő kisváros életét jelenítik meg, a tér közepén forog majd egy útvesztő jellegű, gömbszerű nagy spirál, egy nyüzsgő bazár képeként, melyben helyet kap egy lakóház, egy török fürdő és egy örömtanya is. Az árusok színes forgatagában egy zenekar is fellép majd. Akad, aki motoron érkezik a színre…

A tavalyi szegedi játékok kiemelkedő sikere volt a Mamma Mia, a Madách Színház vendégjátékaként. Azóta a musical tovább folytatja diadalútját Budapesten, az Erzsébet körúton, de három estére visszatér a Dóm térre (július 17-én, 18-án és 19-én.)

Viszont érkezik egy újabb kiváló musical az alföldi városba: Victor Hugo művének feldolgozása, A nyomorultak, Alain Boublil szövegével és Claude-Michel Schönberg zenéjével (augusztus 14-én, 15-én 16-án, 19-én, 20-án és 21-én). A Madách Színház először 1999-ben mutatta be a zenés játékot, melyet több mint kétszáz alkalommal adtak elő. Az akkori szereposztást nem lehet megismételni, a mostani produkciónak mégis többen részesei lesznek, igaz, más szerepkörben. Miller Zoltán, a tizenhat évvel ezelőtti előadás Mariusa most a főszereplő, Jean Valjean szerepét kapja. (A többes szereposztásban még Tóth Attila és Zöld Csaba énekli-játssza az üldözöttet.) Javert felügyelőt az egykori Enjolras, azaz Debreczeny Csaba testesíti meg. (Mellette még Feke Pál és Egyházi Géza lesz Javert.) Főiskolásként több kisebb szerepet is kapott annak idején Nagy Sándor, aki most Thénardier fogadós bőrébe bújik (Weil Róberttel együtt). Az első magyar Jean Valjean is ott lesz Szegeden, azaz Vikidál Gyula, aki a Püspök szerepét énekli (Csengeri Attilával felváltva). Érdekesség, hogy Eponine Simon Boglárka mellett a 16 éves Tóth Andrea lesz, az X-Faktor legutóbbi győztese. A művet ugyanúgy Szirtes Tamás rendezi, ahogy bő másfél évtizeddel ezelőtt. A díszletet Kentaur tervezi, a zenei vezető Kocsák Tibor, s a Madách Színház zenekara, tánckara és kórusa lép fel Szegeden is. Szirtes Tamás monumentális és mozgalmas előadást ígér, több mint nyolcvan jelenetváltással, bonyolult, látványos díszlettel, óriás LED-kivetítővel, melyet már a Mamma Mia! produkcióban is megismerhettünk.

A Szegedi Szabadtéri Játékok két szakmai elismeréssel gazdagodott 2015 tavaszán: az Európai Fesztiválszövetség beválasztotta a legjobb európai fesztiválok sorába, a Magyar Marketing Szövetség pedig a városmarketingért tett erőfeszítésekért jutalmazta az Országos Városmarketing Díj gyémánt fokozatával.  

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. március 22.

Bécs egyre közelebb

Legalábbis vasúton, hiszen két és fél óra alatt lehet eljutni Budapestről az osztrák fővárosba egy magántársasággal, hamarosan naponta négyszer is.