Tavaszünnep: 17 nap, 60 helyszín 150 program


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ismét Európa kulturális központjává változott a magyar főváros a Budapesti Tavaszi Fesztivál idején, 2016. április 8-a és 24-e között.


 „Itt kezdődik a tavasz!” – hangsúlyozta Káel Csaba a rendezvénysorozat szervezéséért felelős operatív testület vezetője a Budapesti Tavaszi Fesztivál (BTF) programját bemutató sajtóeseményen a Müpában, 2016. március 24-én. Ezzel arra utalt, hogy a közép-európai nagy fesztiválévadot Magyarország nyitja, majd a Prágai Tavasz és a Bécsi Ünnepi Játékok kulturális eseményáradata következik a sorban. Azt is kiemelte, néhány évvel ezelőtt jó döntés volt egy hónappal későbbre, áprilisra helyezni a BTF-et, mert ez az időpont a turizmusnak is jót tesz.

II. Wolters Kluwer Jogi Konferencia

2016. május 11-12. között kerül megrendezés a II. Wolters Kluwer Jogi Konferencia, melynek fő témái között az új Ptk. gyakorlata, valamint az új polgári perrendtartás szerepel.

Napijeggyel a részvétel mindössze 39.990 Ft+ áfa!

Részletes program és jelentkezés >>

A fesztivál programja ezúttal is néhány izgalmas tematika köré szerveződik. Ezek egyike Liszt Ferenc életműve, kortársainak szerzeményei, illetve az általa ihletett alkotások. „Liszt-mániás vagyok!” – vallotta be a fesztivált felvezető sajtóeseményen a bécsi születésű Martin Haselböck orgonaművész és karmester, aki a zeneszerző 1855 és 1867 között, Weimarban komponált művét, a Krisztus című oratóriumát vezényli, a Staatskapelle Weimar és a Magyar Rádió Énekkarának előadásában. E kísérleti darab átmenet a nagyzenekari és a kórusmű között – magyarázta. Nem nagyon ismert, de kiváló szimfonikus darab – jellemezte, hozzátéve, hogy az eredetileg háromórás mű egynegyedét annak idején – Wagner jelenlétében – be sem mutatta Liszt. „A miénk hosszabb lesz” – utalt Haselböck a mostani premierre, mely a Müpa Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében április 17-én este csendül fel.

Martin Haselböck, a „Liszt-mániás” 

Liszt inspirálta Dubrovay László kortárs zeneszerző Faust, az elkárhozott című művét, melyre az idén 55 éves jubileumát ünneplő Pécsi Balett táncjátékot ad elő, Vincze Balázs igazgató koreográfiájával. A darabot a Szent István Király Szimfonikus Zenekar játssza. Az előadás április 22-én lesz a Müpában.

Április 10-én, vasárnap délelőtt, illetve délután a Zeneakadémia Nagytermében két fiatal magyar zongorista, Balog József és Farkas Gábor adta elő Liszt versenyműveit a Magyar Rádió Zenekarának kíséretében, aznap este pedig ugyanitt Oláh Kálmán jazz-zongorista improvizált Liszt-témákra a Horizont Kvintett kíséretében.

Balog József, Farkas Gábor és Oláh Kálmán: Liszt bűvöletében

Egyedi koncertnek ígérkezik a Zeneakadémia Nagytermében a Kortárs népzene: Bartók és Kodály nyomában című est április 12-én. A sztárfellépő Rost Andrea lesz, mellette Csík János énekel, őket Szokolay Balázs zongorán, Szokolay Dongó Balázs furulyán és dudán kíséri, fellép a Szent Efrém Férfikar is.

Rost Andrea, Szokolay Balázs és Szokolay Dongó Balázs

Hosszasan lehetne sorolni a másfélszáz program közül a klasszikus zenei koncerteket, az opera-, jazz-, világzenei, crossover, tánc- és színházi előadásokat. Kiemelve néhányat: jön Ramón Vargas, aki Mozart Idomeneo című, ritkábban játszott operájának egyik címszerepét énekli; láthatjuk a Kínai Nemzeti Operaház Puccini Turandot című előadását: érdekesség, hogy valamennyi szereplő Pekingből érkezik, a zenekartól a kórusig.

Turandot: Puccini operáját a Kínai Nemzeti Operaház társulata adja elő


Kapcsolódó cikkek

2024. március 22.

Bécs egyre közelebb

Legalábbis vasúton, hiszen két és fél óra alatt lehet eljutni Budapestről az osztrák fővárosba egy magántársasággal, hamarosan naponta négyszer is.