Új fellépőkkel jön a Budapesti Tavaszi Fesztivál


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Különlegességeket, csemegéket is tartogat szép számmal az érdeklődőknek az idei, 34. Budapesti Tavaszi Fesztivál március 21. és április 6. között majdnem 50 helyszínen. A két hét alatt több mint 170 esemény várja az érdeklődőket, köztük 6 világpremier, 18 magyarországi bemutató valamint további 3 színházi premier. Közel 20 olyan társulat és produkció érkezik Budapestre, amelyek először mutatkoznak be Magyarországon.


A közel félszáz helyszín között szerepel a Művészetek Palotája, az Operaház, a nemrég felújított Zeneakadémia, a Budapest Music Center, a Millenáris, a Bálna, az újonnan megnyíló Vigadó, a Nemzeti Színház és más fővárosi színházak, múzeumok. Idén is több nagy név szerepel a listán, mint Zubin Mehta, Eötvös Péter, Maxim Vengerov, Andreas Scholl vagy José Cura, a fesztivál azonban a klasszikus zenei produkciók és sztárok mellett a korábbi éveknél is nagyobb hangsúlyt fektet más műfajokra, kulturális csemegékre.

Fogadjunk, hogy még nem hallották úgy a Carment, hogy a zenészek a ritmust egy pinponglabdával szolgáltatták, de a Can’t Help Falling in Love With Yout sem olyan módon, hogy egy lufi „fütyülte” a dallamot… Ilyen és hasonló meglepetések és frenetikus színészi játék fűszerezi a négy képzett lengyel zenészből álló MozART Group előadásait. A tagok ugyan a klasszikus zenéből indultak ki, ám egészen messzire jutottak el, arcfájdítóan komolytalan komolyzenei produkcióik miatt kapták a „klasszikus zene Monthy Pythonja” jelzőt. (Ízelítő műsoraikból itt:http://www.mozartgroup.net/multimedia)

Más stílus, más korszak: a rendkívül sokoldalú Voces8 énekegyüttes az egyházi zenétől a reneszánsz muzsikán át a Goldeneye-ig sok mindent feldolgozott már saját, felejthetetlen stílusában, ezúttal a Stuartok korát idézi meg a Szent István Bazilikában.

A műfaji határok átjárhatóságának másik tökéletes példája a tehetséges fiatal cirkuszművészekből alig másfél éve, eredetileg a Sziget Fesztiválra alakult magyar újcirkusz-társulat, a Recirquel. A Budapesti Tavaszi Fesztiválon új, Meztelen Bohóc című előadásukat láthatjuk, amely ezúttal jelmezbáli álarcok forgatagába invitál bennünket.

A kisebb-nagyobb változásokkal a nyolcvanas évek közepe óta muzsikáló Matt Bianco is többféle műfajt, például jazzt, latin dallamokat, popot ötvöz saját zenéjében. Mostani koncertjükön az amszterdami Concertgebouw Jazz Orchestra kíséretével adják elő slágereiket a Művészetek Palotájában.

Matt Bianco

Rufus Wainwright alig 14 évesen a legígéretesebb tehetség kategóriában kapta meg a kanadai Grammyként emletegett Juno-díjat, és az azóta eltelt bő húsz év bebizonyította, hogy nem véletlenül. Az operától a popig rendkívül sokféle műfajban otthonosan mozgó művész napjaink egyik legizgalmasabb előadója, aki alkalomadtán egyetlen zongora mellől Shakespeare-szonetteket énekel.

A New York-i Tobias Meinhart szaxofonos közreműködik Karosi Júlia lemezbemutató koncertjén a Bálnában. A fiatal énekesnő második, Hidden Roots című albumán néhány népdalfeldolgozás mellett saját szerzeményei hallhatóak, amelyekben hol jazzes, hol bartókos, hol a szomszédos népek zenéje ihlette ízek segítségével igyekezett felkutatni saját gyökereit.

De lesz ezen kívül a Kárpát-medence népviseleteit hangsúlyosan bemutató darab a Honvéd Táncszínház előadásában, Sebestyén Márta pedig különleges filmkoncertre invitál bennünket: nemcsak azokból a mozi sikerekből válogatott, amelyekben valamilyen módon szerepelt, hanem azokból is, amelyek rá és művészi fejlődésére hatottak. Akik határainkon túli országok népzenéjére kíváncsiak, azokat például a fado egyik megújítójaként számon tartott, világhírű portugál énekesnő, Dulce Pontes koncertje várja, amelyen a portugál énekek izgalmasan keverednek arab, brazil, vagy akár bolgár népzenei elemekkel. De válthatnak jegyet a Franciaországból érkező, észak-afrikai hatásokból táplálkozó, a multikulturális dallamokat autentikus hangszereken előadó Lo’Jo zenekar estjére is.

Sebestyén Márta

A képzőművészet rajongói sem maradnak programok nélkül a fesztivál alatt. A Bálnában például Fashion & Architecture címmel a divatban megjelenő építészetet ismerhetik meg az érdeklődők, az idén 200 éve született Ybl Miklós munkásságát pedig többek között különleges városi sétákon fedezhetik fel.

A fesztivál teljes programja a www.btf.hu oldalon olvasható.


Kapcsolódó cikkek