Újra az ókori Rómában – Itt a Gladiátor II!


Ridley Scott ott folytatja, ahol 25 éve abbahagyta: látványosan, izgalmasan, szórakoztatóan.

Ismét nagyszabású kosztümös filmet láthatunk, olykor monumentális ábrázolással. S egy történettel, mely az előző részhez képest másfél évtizeddel később folytatódik tovább.

2000-ben a Gladiátor hollywoodi produkciója meghódította Amerikát és a világot. Története, látványvilága az ókori Római Birodalomba vitte el a nézőt, s a Colosseumba, ahol az akkori világ legnagyobb cirkusza, a gladiátorok élet-halál harca zajlott. Császárok és alattvalók, a közönség legnagyobb örömére. Ridley Scott rendezését a filmes szakma 2001-ben öt Oscar-díjjal értékelte. Nyert a legjobb film kategóriájában, Russell Crowe lett a legjobb férfi színész, s az alkotás kiérdemelte a legjobb jelmez, hangkeverés és vizuális effektusok aranyszobrát is.

Gladiátor II, filmajánló, mozi, Denzel Washington, Pedro Pascal, Connie Nielsen

Denzel Washington, Pedro Pascal és Connie Nielsen a Gladiátor II-ben (Fotók: Paramount Pictures/UIP–Duna Film)

A rendező huszonöt évet várt, hogy – új forgatókönyvírójával, David Scarpával – képzeletben visszatérhessen az ókori Rómába. 2000-ben még 103 millió dolláros költségvetésből készült el a Gladiátor, s 460,5 millió dollárnyi mozijegybevételt hozott a világ filmszínházaiban (187,7 milliót az Egyesült Államokban, 272,8 milliót világszerte). Ám egy jó film hatása jóval több, mint a bevételek puszta számolgatása. A produkció újra az érdeklődés homlokterébe helyezte a történelmet, az izgalmas Római Birodalom létét, nagyságát, hatalmát, békéjét és erőszakosságát. Politikai, gazdasági, társadalmi, jogi működését. Az egyének és egyéniségek jelentőségét, igazságosságát – és talán még nagyobb igazságtalanságát. S mindez igaz a Gladiátor II-re.

A folytatást eredetileg 165 millió dolláros büdzsével tervezték, de az előkészületek, a 49 napos forgatás és az utómunkálatok végül legalább 300 millió dollárt emésztettek fel. A digitalizáció, a filmkészítés technikai fejlődése ellenére az ókori Róma számos helyszínét vagy részletét a maga fizikai valóságában építették meg, így a Colosseumot is. (Lásd a rövid videót: Így épültek a díszletek!)

Gladiátor II, filmajánló, mozi, vízi csata a Colosseumban

Egy jelenetben a Colosseum tengeri csata helyszínévé is válik

A ma 60 esztendős Russell Crowe, értelemszerűen, már nem szerepelhetett a folytatásban. Ugyanis Maximusként, mint gladiátor életét vesztette. Marcus Aurelius császár fia helyett rá bízta a birodalom vezetését, és a köztársaság visszaállítását kérte tőle. De a császárt megölte saját fia, aki Maximust rabszolgasorba vetette; idővel így vált gladiátorrá. Egy-egy másodperc elejéig a második részben Crowe mégis felvillan valamelyik hős emlékezetében, de értelemszerűen már nem vállalhatott ismét főszerepet. Mindenesetre a Gladiátor II megtekintése után is büszke maradhat negyedszázaddal ezelőtti erőteljes, hiteles játékára.

Gladiátor II, filmajánló, mozi, gladiátorok, Paul Mescal

Lucius szerepében Paul Mescal

A főhőst immáron a 28 éves ír színész, Paul Mescal alakítja. Ő játszotta a Volt egyszer egy nyár (After Sun, 2023) főszerepét, melyért legutóbb Oscar-díjra jelölték. Szerepelt a Normális emberek (Normal People, 2020) ír–angol–amerikai című minisorozatban is, ebben látta meg és választotta ki magának Ridley Scott. Talán az orra miatt is érdemes lehetett a szerepre – tréfálkozott a színész: „Jellegzetes római sasorrom van, ami kapóra jöhet egy ilyen történetben. Annak idején a gimiben rengeteget zrikáltak miatta, de most Ridley borzasztóan örült, hogy pont úgy nézek ki, mint egy római…” Luciust, Maximus törvénytelen fiát jeleníti meg, akit annak idején – az első részben – kisfiúként menekített ki anyja, Marcus Aurelius lánya, Lucilla Rómából.

„Nehéz elszakadni az első film örökségétől. A folytatás nagyon jól megírt, és tiszteleg az első rész előtt, de azért van annyira más, hogy a karakteremet teljesen a magam képére tudom formálni” – nyilatkozta Mescal.

Gladiátor II, filmajánló, mozi, Denzel Washington

A gladiátorok szervezőjét, Macrinust Denzel Washington formálja meg

Lucillát, Lucius anyját az első filmben is látott Connie Nielsen dán színésznő kelti ismét életre.  Ő már Acacius (Pedro Pascal) felesége, azé a hadvezéré, aki sikerrel vívta meg harcát Numidiában. Éppen ott, ahol Hanno álnéven nőtt fel Lucius, és harcolt a betolakodó római sereg ellen. Ám elfogták, rabszolgasorba vetették, és Rómába hurcolták. Itt figyel fel rá az egykoron felszabadított gladiátor, már gladiátorokat nevelő, velük kereskedő, egyre gazdagabb és befolyásosabb Macrinus (Denzel Washington), aki a hatalomért mindenre képes. Washington különben korábban már jól ismerte Ridley Scottot, akivel együtt forgatta még 2007-ben az Amerikai gengszter című filmet. (Denzel Washington új szerepéről így vall!)

Miközben ő még olykor szimpatikusan ellenszenves karakter, a két testvércsászárral szemben csak ellenszenvet érezhet a néző. Geta (Joseph Quinn) és Caracalla (Fred Hechinger) bugyuták, gonoszok és zsarnokiak.

Gladiátor II, filmajánló, mozi, harc

Kegyetlen küzdelmek csatatere a Colosseum

A történet további mesélése helyett ezúttal elég annyi, hogy e filmben is kellő mértékben folyik a vér. Kegyetlen, látványos harcokat, csatákat látunk mind a katonai ütközetekben, mind a Colosseum küzdőterén – sok-sok halottal. Az igazi küzdelem azonban egy igazságosabb Rómáért és a köztársaság visszaállításáért zajlik.

Aki tervezi megnézni a filmet, az első kritikákat olvasva elsősorban arra lehet kíváncsi, vajon jobb-e a második rész az elsőnél. Vagy ugyanolyan jó? Vagy legalább meg tudja közelíteni annak színvonalát? Idővel minden néző megadja majd magának a választ, mindenesetre tény, hogy John Mathieson jegyzi mindkét film kiváló operatőri munkáját. Ridley Scott is visszatér a 2000-es Gladiátor rendezői színvonalához.

Gladiátor II., filmajánló, mozi, Ridley Scott rendező

Ridley Scott a forgatáson

Magyarországon a Gladiátor II a UIP–Duna Film forgalmazásában 2024. november 14-étől látható, csakúgy, mint a világ több pontján, ám egy héttel megelőzi az észak-amerikai premiert.

A film előzetese itt látható!

Így készült a film!


Kapcsolódó cikkek

2024. november 29.

A jog a magánegészségügyben

Az állami ellátásból érkező pácienseknek mások az elvárásaik a magánpraxissal szemben. Vélt vagy valós elégedetlenségeik egyre több panasszal járnak.

2024. november 22.

Középpontban a lézeres látásjavító műtétek

Szemészeti elváltozások szinte mindenkit érintenek életük során. Lézeres látásjavító beavatkozásokkal sok gond orvosolható, ám azok kizárólag magánfinanszírozásban érhetők el.