Élettapasztalat is kell a bírósági közvetítéshez


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A bírósági mediációhoz a jogi tudáson túl nagy szükség van élettapasztalatra is Hegedűs Ákos bíró, bírósági közvetítő szerint.

A bírósági közvetítés elsősorban a felek jogvitája mögött meghúzódó érdekellentétek felszínre hozását és kiegyenlítését célozza – erről Hegedűs Ákos bíró, bírósági közvetítő beszélt az M1 aktuális csatorna műsorában.

Közlése szerint tipikusan ilyenek lehetnek a családjogi viták, például gyermekelhelyezés, szülői felügyelet kérdése, ahol a felek közti nem kifejezetten jogi természetű feszültségek kezelése legalább olyan fontos, mint maga a jogvita. Különösen azért, mert a felek együttműködésére a gyerekek érdekében a jogvita lezárása után is nagy szükség van  – fűzte hozzá.

A bírósági mediációt bíró vagy bírósági közvetítő végezheti, de a jogi tudáson túl nagy szükség van élettapasztalatra is, hogy az elé került problémákat orvosolni tudja – mutatott rá Hegedűs Ákos.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.