Európa Tanács: a járvány alatt sem szabad megfeledkezni a fogyatékossággal élők jogairól Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Miközben az európai kormányok nagyszabású intézkedésekkel válaszolnak a koronavírus-járvány gyors terjedésére, nem szabad megfeledkezniük a lakosság jelentős részét kitevő, fogyatékossággal élőkről sem – jelentette ki a strasbourgi székhelyű Európa Tanács emberi jogi biztosa csütörtökön.

Dunja Mijatovic emlékeztetett arra, hogy a fogyatékossággal élők a járvány idején különösen ki vannak téve a vírusfertőzés súlyos egészségügyi szövődményeinek. A kihívásokkal teli időszakban az érintettek különleges támogatást igényelnek, szükségleteiket a kezdetektől, a világjárványra adott válaszintézkedések meghozatalakor figyelembe kell venni.

Mint monda, a fogyatékossággal élők jogairól szóló ENSZ-egyezmény előírja, hogy a tagállamok a kritikus helyzetekben is kötelesek szavatolni az érintetek védelmét és biztonságát. Noha a legtöbb tagállam jogosan vezetett be a távolságtartásra vonatkozó óvintézkedéseket a vírus terjedésének lassítása érdekében, nem minden esetben figyelnek a fogyatékossággal élők sajátos körülményeire és igényeire. Az érintetek ugyanis gyakran mások támogatására szorulnak étkezés, öltözködés vagy fürdés esetén.

Aggodalomra ad okot szerinte a fogyatékossággal élők számára nyújtott alapvető szolgáltatások megszakításának növekvő kockázata. A tagállamoknak ezért mindent meg kell tenniük e problémák megoldása érdekében, szükség esetén kiegészítő intézkedéseket hozva az érintettek vagy képviselőik bevonásával, például a végezhető alapszolgáltatások felsorolásával vagy pénzügyi támogatással a helyzet által okozott többletköltségek pótlására. Figyelemmel kell lenni arra is, hogy az egészségügyi ellátás nagyobb terhelésének idején a rászorulók hozzájussanak az életmentő beavatkozásokhoz. Valamennyi tagállam kötelessége továbbá annak biztosítása is, hogy a sürgősségi gyógykezelések mellett nem éri hátrányos megkülönböztetés a fogyatékossággal élőket – mutatott rá.

Ezek mellett törekedni kell a fogyatékossággal élők járvánnyal összefüggő tájékoztatására is az álhírek terjedésének visszaszorítása érdekében – tette hozzá az Európa Tanács emberi jogi biztosa.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2020. március 24.

ET: rendkívüli helyzetben is be kell tartani az Emberi Jogok Európai Egyezményét

Minden állam felelőssége, hogy védelmi intézkedéseket hozzon vészhelyzet esetén, a kormányoknak azonban ragaszkodniuk kell az Emberi Jogok Európai Egyezményében foglaltak betartásához is, amikor új rendeleteket fogadnak el a koronavírus-járvány okozta válság kezelésére – jelentette ki Rik Daems, a strasbourgi székhelyű Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének (PACE) elnöke kedden.
2020. április 1.

Európa Tanács: javult az emberi jogi bíróság döntéseinek tagállami végrehajtása

Az Emberi Jogok Európai Bíróságán (EJEB) lezárt ügyek számának csökkenése azt mutatja, hogy az Emberi Jogok Európai Egyezménye hosszú távú hatékonyságát biztosító reformok egyértelműen javították a bíróság ítélethozatalát és azok végrehajtását – közölte a 47 tagországot számláló, strasbourgi székhelyű Európai Tanács szerdán.