Földhivatali vezetőkkel egyeztetett a BÜK elnöke


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Javuló és gyorsuló tendenciát mutat a földhivatali ügyintézés.

Dr. Tóth M. Gábor, a BÜK elnöke 2019. december 5. napján megbeszélést folytatott Borsay Tamással, Budapest Főváros Kormányhivatala Földmérési, Távérzékelési és Földhivatali Főosztályának vezetőjével. A megbeszélésen – melyen részt vett dr. Magony Judit ingatlan-nyilvántartási osztályvezető-jogtanácsos, valamint dr. Kussinszky Péter a BÜK ingatlan-nyilvántartási kapcsolattartója – a jelenlevők áttekintették az elmúlt időszakban az ügyintézési határidőkkel kapcsolatosan felmerült tapasztalatokat.

A találkozón elhangzott, hogy az elmúlt időszakban az ingatlanpiac fellendüléséből és a kiszélesedő állami támogatásokból adódóan, az ingatlan-nyilvántartási hatóságok munkája jelentősen megnövekedett. Bár a közismert munkaerő-piaci helyzet miatt a nagyszámú megüresedett álláshely betöltése jelenleg elhúzódó folyamatot jelent, a közelmúltban több új tisztviselő kezdte meg munkáját a földhivatali szakterületen.

A kedvezőtlen folyamatok lassítására, az erőforrások hatékonyabb felhasználására, az ügymenet gyorsítására a Kormányhivatal a munkaszervezési döntéseken túl, az ügyirat-hátralék feldolgozására célfeladatot írt ki. Mintegy 60 tisztviselő vállalt napi és hétvégi túlórás munkavégzést.

Az intézkedések hatására az ügyintézés ismét felgyorsult, a lezárt ügyek száma több, mint a beérkezőké. Amennyiben ilyen ütemben haladhat tovább az ingatlan-nyilvántartási kérelmek feldolgozása, 2020 márciusában már jóval a törvényes határidőn belül, kevesebb, mint 30 nap alatt megtörténhet az ügyiratok elbírálása. A Kormányhivatal azonban továbbra is a korábban már megszokott ügyintézési gyakorlatra, azaz a beadványok néhány napon belüli elintézésére törekszik.

A javulás a földmérési szakterületen lassabb, de a közeljövőben itt is várható az eredmények megjelenése. Főosztályvezető úr arról is beszámolt, hogy a földforgalmi engedélyezési eljárásoknál, továbbá a másodfokú ügyintézésnél nincs lemaradás, a beérkező fellebbezéseket 8 napon belül elbírálják.

A két vezető megállapodott abban, hogy a jövőben a földhivatali gyakorlatban felmerült tapasztalatok, valamint a BÜK tagjai által feltett és a hatóság munkatársai által megválaszolt kérdések – szerkesztett formában – egy külön rovatban megjelennek a BÜK honlapján. Egyetértettek abban is, hogy jövő tavasszal lesz időszerű a BÜK-ben egy, a szervezeti változásokat, az ingatlan-nyilvántartási kérdéseket és a jogalkotás irányait áttekintő konferenciát tartani.

(Budapesti Ügyvédi Kamara hírlevele)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 22.

Módosult az ESG törvény

A magyar ESG törvény egyik fő célja, hogy olyan egyablakos beszámolói rendszert alakítson ki, ahol a magyar cégeknek nem „kismillió”, hanem csak egy kérdőívet kelljen kitölteniük az ügyfélkapun keresztül, amit aztán mindenhol, mindenkivel el tudnak fogadtatni.

2024. április 22.

Hatályba lép az interoperábilis Európáról szóló jogszabály

„Az Interoperábilis Európáról szóló jogszabály, amely áprilisban hatályba lépett, megkönnyíti a határokon átnyúló adatcserét és felgyorsítja a közszféra digitális átalakulását. A jogszabály elengedhetetlen az EU digitális évtizede célkitűzéseinek eléréséhez, például ahhoz, hogy 2030-ra a kulcsfontosságú közszolgáltatások 100%-a online elérhető legyen. Az interoperabilitás a működő digitális egységes piac központi eleme, és hozzájárul a közpolitikák digitális jellemzőinek hatékonyabb végrehajtásához, az igazságszolgáltatástól az egészségügyig és a közlekedésig.