Ismét illetékmentes lesz a polgári és közigazgatási bírósági eljárás, ha a bíróság az eljárást megindító beadványt visszautasítja


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Még idén hatályba léphet az a módosítás, mely az OBH elnökének javaslatára 7 év után újra illetékmentessé teszi a keresetlevél visszautasítását.

A Kormány a 2018. október 4-ei ülésén tárgyata meg azt az adótörvényeket módosító javaslatot, amelynek része az OBH elnökének illetéktörvény módosítási javaslata is.
Az OBH elnöke a bírósághoz fordulás jogát elősegítve 2013 óta több ízben – utoljára 2018. augusztus 2-án – előterjesztette az illetékmentesség visszaállítására vonatkozó jogszabály-módosítási javaslatát, és azt mindvégig következetesen képviselte a jogalkotónál. A visszautasítások (korábban elutasítások) ugyanis jellemzően igen kis összegű mérsékelt illetékfizetési kötelezettséget eredményeztek, amelyekhez aránytalanul magas állami adminisztrációs költségek társultak.
A hosszú küzdelem célt ért: a Kormány támogatja a javaslatot. Az új Pp. a keresetlevél és egyéb, eljárást megindító iratokra nézve olyan formai és tartalmi kritériumokat határoz meg, amelyek miatt nagyarányú a visszautasítások száma, ezért az új eljárási szabályok „betanulási” folyamatát hátráltatja a visszautasítást sújtó fizetési kötelezettség, amit a jogalkotást előkészítő minisztériumok is felismertek.

Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.