Közel ötmillió elektronikus irat a bíróságokon


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az elektronikus kiadmányok száma egy év alatt csaknem kétszeresére növekedett.

Több mint 2 millió elektronikus beadvány érkezett a bíróságokra 2 013. január 1-től 2018. év végéig. A civilisztikai (polgári, gazdasági, közigazgatási, munkaügyi) perekben 1.275.676 db, a civilisztikai nemperes ügyekben (csőd, felszámolás, végrehajtási, perenkívüli ügyek, civil szervezetek nyilvántartási ügyei) 333.751 db, a büntető és szabálysértési ügyekben 451.410 db beadvány érkezett a fenti időszakban.

A bíróságok az ügyfeleknek közel 2,8 millió elektronikus kiadmányt küldtek ki 2017 és 2018 évben.

Az elektronikus kiadmányok száma egy év alatt csaknem kétszeresére növekedett, 2017. évben 925.557 db, míg 2018. évben már 1.827.284 db iratot kézbesített a bíróság elektronikusan az ügyfelek részére.

6 év alatt a bíróságokra elektronikus úton érkezett beadványok és a bíróság által kiküldött elektronikus kiadmányok száma tehát összességében majdnem elérte az 5 milliót.

Az elektronikus ügyintézés hozzájárul a bírósághoz való hozzáférés egyszerűsítéséhez, segítségével az ügyfelek költséget és időt takaríthatnak meg. Rövidülnek a kézbesítési határidők, az ítélkezés időszerűségi mutatói javulhatnak, s a bírósági eljárások gyorsabban lezárulhatnak.

Az OBH infografikája itt található.

(birosag.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.