Megvédené az EU a jogsértést bejelentőket


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európai Parlament és az európai uniós tagállamokat képviselő Tanács ideiglenes megállapodásra jutott az uniós jog megsértéséről beszámoló, visszaélést bejelentő személyek magas szintű védelmét biztosító új szabályokról – közölte a Tanács.

Az új szabályok az uniós jog területeinek széles körét ölelik fel, ideértve a pénzmosás elleni küzdelmet, a társasági adózást, az adatvédelmet, az unió pénzügyi érdekeinek védelmét, az élelmiszer- és termékbiztonságot, a környezetvédelmet és a nukleáris biztonságot. Ezen túlmenően a tagállamok szabadon kiterjeszthetik ezeket a szabályokat más területekre is.

Az új szabályok biztonságos rendszert hoznak létre, és egyértelmű bejelentési eljárásokat és kötelezettségeket írnak elő a munkáltatók számára. A visszaélést bejelentőket arra ösztönzik, hogy először intézményen belül tegyenek jelentést, amennyiben az általuk felfedni kívánt jogsértés hatékonyan kezelhető a szervezeten belül, és ha nem áll fenn megtorlás veszélye velük szemben. Ha az ügy körülményeire tekintettel úgy látják jónak, közvetlenül az illetékes hatóságoknak is bejelenthetik az általuk feltárt információkat.

Amennyiben a hatóságok a bejelentést követően nem intézkednek megfelelően, vagy a közérdeket fenyegető közvetlen vagy nyilvánvaló veszély továbbra is fennáll, a visszaélést bejelentő nyilvánosságra hozhatja a rendelkezésre álló információkat akár a médián keresztül is.

A szabályok védelmet fognak biztosítani a visszaélést bejelentő személyeknek az esetleges megtorlással, elbocsátással, az alacsonyabb beosztásba sorolással és a megtorlás egyéb formáival szemben. Emellett megkövetelik a nemzeti hatóságoktól, hogy nyújtsanak tájékoztatást a visszaélések bejelentésére vonatkozó eljárásokról és a rendelkezésre álló védelemről. A visszaélést bejelentőknek a bírósági eljárásokban is védelmet kell kapniuk – húzták alá.

A létrejött megállapodást még az Európai Parlament egészének és az uniós Tanácsnak hivatalosan is jóvá kell hagynia.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek