A bíróságon vívta ki a zenehallgatás jogát az elítélt maffiózó


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Domenico Strisciuglio korábban azért is perelt, hogy éjfél után tévézhessen, most már CD-t is hallgathat.

A 48 éves Domenico Strisciugliót több mint húszévi börtönbüntetésre ítélték gyilkosságért és bűnszervezetben elkövetett bűncselekményekért. Az olasz törvények szerint a börtönhatóságoknak joga van olyan különleges szabályozáshoz, amely megakadályozza, hogy az elítéltek kapcsolatba kerülhessenek bűnözőtársaikkal – számolt be róla a The Guardian.

A televízió programjai nem elégítik ki a kulturális igényeket

A szigorú szabályok alapján tagadták meg Strisciugliótól, hogy vásárolhasson egy CD-lejátszót. Ügyvédje azonban bírósághoz fordult, hogy védence a tévézésen kívül más szórakozást – zenehallgatást – is választhasson a cellájában.

A szardíniai Sassari bírósága csütörtökön hozta meg az ítéletet, amely engedélyezi az 1999 óta börtönben ülő maffiózónak, hogy alkotmányos jogaival élve zenét hallgathasson. A bíróság a CD-lejátszó engedélyezését azzal indokolta, hogy az elítéltnek joga van alapvető kulturális tevékenység gyakorlásához, és annak formáját nem lehet megszabni. Az indoklásban az is szerepel, hogy a televízióban látható programok nem tudják kielégíteni egy zene iránt érdeklődő ember igényeit.

Strisciuglio 2019-ben már nyert egy pert, amikor azért küzdött, hogy éjfél után is tévézhessen.

Szervezett bűnözés vs. emberi jogok

Olaszországban az 1980-as és 1990-es évek maffiagyilkosságai és terrorista cselekményi után szigorították a börtönszabályokat. A börtönszabályok között szereplő hírhedt 41-es paragrafus alapján tilos a telefonhasználat, bármiféle kapcsolattartás más rabokkal, illetve találkozás harmadik féllel.

A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) 2019-ben megállapította, hogy a szigorú olasz börtönszabályok miatt a maffiózók embertelen és megalázó bánásmódnak vannak kitéve.

Az EJEB sürgette Olaszországot, hogy vizsgálja felül életfogytiglani büntetéssel kapcsolatos törvényeit.

A strasbourgi döntés felháborodást váltott ki a nyomozók körében, akik szerint a bíróság nem vette figyelembe, hogy Olaszországban milyen beágyazottsága és története van a maffiának. Olasz miniszterek szerint a strasbourgi ítélet az egész kontinensen akadályozhatja a szervezett bűnözés elleni harcot.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Így működik a közösségi finanszírozás

A fintech-forradalom egyik mérhető sikertörténete, hogy miként vált az adomány és előfizetés jellegű közösségi finanszírozás a hagyományos forrásgyűjtési módszerek – mint a klasszikus banki finanszírozás vagy a kockázati tőkebefektetések – alternatívájává. Ebből a gyors fejlődésből az is következik, hogy kevésbé egységes a kép a köztudatban a „crowdfunding” jelenségről. Hány formája van? Melyek esnek szabályozás alá? Kik a szereplők a folyamatban? Milyen jogszabályok vonatkoznak rá?  Hogyan adóznak? Sok-sok tisztázandó körülmény közül a fő kérdés mindenekelőtt azonban az, hogy megjelennek-e erre szakosodott szolgáltatók Magyarországon is. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda összefoglalójából sok kérdésre választ kapunk.

2024. április 25.

NMHH: reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága