A büntetőeljárás új szabályai


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az új Büntetőeljárási törvény által hozott legfontosabb újdonságokról nyilatkozott dr. Frech Ágnes, az E-Kódex Be. Jogszabály-véleményezési és Képzési Munkacsoport elnöke. Az interjú a birosag.hu-n olvasható.
 
 


Akár a gyanúsítotti kihallgatást követően az ügyészség meghatározva a bűncselekmény tényállását és minősítését a jogkövetkezmény tekintetében egyezkedhet a terhelttel, természetesen védő közreműködésével – mondta el az interjúban dr. Frech Ágnes. 

Ezt az egyezséget a bíróság a törvényesség vizsgálatát követően az előkészítő ülésen elfogadhatja és ügydöntő határozat születhet.

Változás, hogy minden ügyben előkészítő ülést tart a bíróság, amelynek kettős szerepe van. Lehetőség van arra, hogy a vádlott a vádirati tényállást és minősítést elfogadva beismerő vallomást tegyen és lemondjon a további bizonyításról, ebben az esetben már az előkészítő ülésen ítélet születhet. Ha erre nem kerül sor, az előkészítő ülésen meghatározható a bizonyítás további menete, a bizonyítékok előterjesztésének színtere ugyanis az előkészítő ülés lett. Ez a perkoncentráció azt a célt szolgálja, hogy megakadályozza az indokolatlan perelhúzásra irányuló törekvést.

[htmlbox be_jogszabalytukor]

 

Fontos újítás, hogy a törvény bevezette az ún. korlátozott fellebbezést. Ez azt jelenti, hogy amennyiben a felek például csak a jogkövetkezményt sérelmezik, a másodfokú bíróság is csak ezt a részt bírálja felül. Az új szabályokról a bírónak tájékoztatnia kell a feleket a jogorvoslati nyilatkozat megtétele előtt.

További fontos módosítás, hogy a másodfokú bíróság a részbeni megalapozatlanságot és az eljárási szabályszegést akár bizonyítás felvétele útján is köteles kiküszöbölni. Ettől várhatóan csökkenni fog a hatályon kívül helyezések száma, és így kedvezőbb pertartamokkal számolhatunk.
Ha mégis sor kerül hatályon kívül helyezésre, ez nem jár feltétlenül az eljárás megismétlésével, mert a hatályon kívül helyező végzéssel szemben most már fellebbezésnek van helye. Az ezt felülbíráló bíróság egy hónapon belül dönthet úgy, hogy a hatályon kívül helyezés indokolatlan volt, ezért másodfokon érdemben kell elbírálni az ügyet.
 

A teljes interjú elolvasható a birosag.hu-n.


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 13.

Az EU helye a nemzetközi MI-irányítás rendszerében

Az Európai Unió mesterséges intelligenciáról szóló rendelete, az AI Act (AIA) 2024. augusztus 1-jén lépett hatályba és ahogyan az egyes rendelkezései szakaszosan alkalmazhatóvá válnak, úgy formálja át az európai szolgáltatási környezetet.

2024. szeptember 13.

A GDPR és a DMA kapcsolódási pontjai

A GDPR és a DMA kapcsolódási pontjait bemutató iránymutatáson dolgozik az Európai Bizottság és az Európai Adatvédelmi Testület (EDPB).

2024. szeptember 13.

„Az MI olyan, mint egy kalapács”

A mesterséges intelligencia veszélyeiről, konstruktív és etikus használatáról beszélt többek között Rab Árpád jövőkutatót, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöki tanácsadója az Új Médiakultúra Magazinban megjelent interjújában.