A gyermekek védelmére fordított figyelem kiemelt fontosságát hangsúlyozta az EU Külügyi Szolgálata a gyermekjogok világnapján


Az Európai Unió határozottan kiáll a gyermekeknek az EU Alapjogi Chartájában világosan lefektetett jogai és védelme mellett mind Európában, mind pedig az egész világon – szögezte le az Európai Unió Külügyi Szolgálata (EEAS) szerdán, a gyermekjogok világnapja alkalmából.

A közleményben kiemelték, hogy az EU elkötelezett a válságövezetekben élő gyermekek jogainak védelmezése mellett is, példaként említve az Ukrajnában, a Száhel-övezetben, Szudánban és a közel-keleti térségben élőket.

Azt is megemlítették, hogy a főként palesztin lakosságú Gázai övezetben dúló harcok halálos áldozatainak 70 százaléka nő és gyermek.

Hangsúlyozták, hogy az EU legújabb iránymutatásai alapján az EU – az ENSZ-szel, illetve helyi szervezetekkel együttműködve – fokozza erőfeszítéseit a konfliktuszónában élő gyerekek védelméért, a többi között az oktatás és az egészségügy terén, emellett növeli a gyermekek mentális egészségének megőrzésére tett erőfeszítéseit is.

A közleményben figyelmeztettek a kibertérben rejlő veszélyekre is, amelyeket az EU a többi között a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály (DSA) segítségével igyekszik visszaszorítani.

Aláhúzták a gyerekek szerepét az európai zöld megállapodásban, amelynek célja „egy fenntartható jövő megteremtése az elkövetkezendő generációk számára”. „Bátorítjuk a gyermekeket, hogy vegyenek részt az éghajlatváltozás elleni küzdelemben, közülük kerülnek ki ugyanis a jövő vezetői” – olvasható a közleményben.

A világnapról Karim Khan, a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze is megemlékezett, aki az X-en közzétett üzenetében emlékeztetett arra, hogy napjainkban is több millió gyermek válik erőszakcselekmények áldozatává.

„A jognak meg kell őket védenie” – szögezte le, hozzátéve: az ICC prioritásnak tekinti a gyermekek sérelmére elkövetett vagy őket érintő bűncselekmények elleni harcot.

Hozzátette: a testület – vizsgálatok és eljárások segítségével – igyekszik elősegíteni a gyermekek igazságszolgáltatáshoz való jogát.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. december 6.

Papírból PDF – az új ingatlan-nyilvántartás

A jelenlegi ingatlan-nyilvántartásunk egy 1997-es törvényen alapul, és jogosan vetődik fel bennünk a kérdés, hogy ez a több mint két évtizedes szabályozás releváns rendelkezéseket tartalmaz-e. Az ezzel kapcsolatban felmerülő igény, illetve a COVID által okozott válsághelyzet következtében a szükség is egyre jobban nőtt egy gyors, hatékony, egyszerű és legfontosabbak közt elektronikus rendszerre, hogy hivatalos ügyeinket tudjuk intézni. Az Ars Boni cikkpályázat keretében készült írásban ezt az új és modern, elektronikus világba lépő jogintézményt szabályozó és véglegesnek tűnő 2021.évi C. törvényt fogom összehasonlítani eredeti, kihirdetéskori szövegével, illetve a jelenleg hatályos – de nemsokára „régi”-nek aposztrofált – ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvénnyel.