A KATA törvény módosításával kapcsolatosan nyilatkozott a Pénzügymintérium


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Dr. Bánáti János a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke levélben fordult Varga Mihály pénzügyminiszterhez a KATA módosításával kapcsolatban.

1. Nyitómérleg könyvvizsgálói ellenőrzése

A MÜK elnöke a KATA törvény módosításával kapcsolatban kérte, hogy a KATA hatálya alá tartozó közkereseti társaság, betéti társaság, egyéni cég, ügyvédi iroda a társasági adó hatálya alá kerülése során mentesüljön a számviteli előírások szerinti nyitómérleg könyvvizsgálóval történő ellenőrzésének kötelezettsége alól.

A Pénzügyminisztérium válaszában az egyes egyszerűsített közteherviselést lehetővé tévő rendelkezések alkalmazásáról szóló 297/2022. (VIII. 9.) Korm. rendelet 3. §-ára hivatkozással adott válaszában kifejtette, hogy a fenti vállalkozások mentesülnek a nyitómérleg könyvvizsgálói ellenőrzése alól.

2. Az átalányadózás adminisztratív terheinek csökkentése

A MÜK elnöke kezdeményezte a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény által biztosított átalányadózáshoz kapcsolódóan az adminisztrációs terhek csökkentését.

A Pénzügyminisztérium kifejtette, hogy jelenleg is zajlanak a szakmai egyeztetések az átalányadózás egyszerűsítését illetően a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, illetve a Pénzügyminisztérium falai között.

3. Egyéni ügyvédek áttérése átalányadózásra

Dr. Bánáti János kezdeményezte a Pénzügyminisztériumnál azt is, hogy a kisadózó vállalkozók tételes adójáról szóló 15. § (2) bekezdés szerinti átalnyadózásra való áttérés határidejét az egyéni ügyvédek is választhassák.

A Pénzügyminisztérium álláspontja szerint az egyéni ügyvédek nincsenek kizárva ebből a körből, ha 2022. augusztus 31-ig a KATA hatálya alá tartoztak.

(MÜK 31. számú hírlevele)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.