A magyar eljárásjog szerint zajlik a tömeggyilkosságokkal vádolt szír férfi büntetőpere


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A magyar eljárásjog szerint zajlik a tömeggyilkosságokkal vádolt szír férfi büntetőpere, mert itt fogtűk el – mondta Borbély Zoltán jogi szakértő az M1 aktuális csatorna reggeli műsorában.

Mint mondta, a tömeges kivégzésekkel, terrorcselekménnyel és emberiesség elleni bűntettel vádolt szír férfi, Haszan F. szerdán kezdődött büntetőperét azért Magyarországon tárgyalják, mert bár a két bűncselekménytípus miatt a felelősségre vonást bármely tagállamban lefolytathatnák, a férfit Magyarországon fogták el.

A szakértő úgy vélte, a magyar hatóságok – beleértve a bíróságot és ügyészséget – nagyon lelkiismeretesen, szakszerűen tisztázzák az ügyet.

A magyar eljárásjog szerint zajlik az eljárás, ez azt is jelenti, hogy a védelmi garanciákat is biztosítani kell, például ha a védő tanúk kizárását indítványozza, arról a bíróságnak döntenie kell – magyarázta.

Haszan F. büntetőpere szerdán kezdődött a Fővárosi Törvényszéken. Az előkészítő ülésen ismertetett vádirat szerint a vádlott Szíriában a polgárháború idején az Iszlám Állam terrorszervezet katonája volt, egy kisebb egységet irányított, és 2015-ben részt vett egy nyilvános lefejezésben és több kivégzésben; legalább 25 ember haláláért felelős.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 15.

Hová lehet fordulni, ha a szolgáltató korlátozza vagy törli a közösségi profilt?

Az online platformok használatakor – ideértve a közösségi és tartalommegosztó oldalakat – a felhasználók gyakran szembesülnek egy-egy bejegyzésük, hozzászólásuk törlésével, de akár a profiljuk korlátozásával is anélkül, hogy az érintett szolgáltató a döntését indokolta volna. Augusztus óta ilyen esetben egy peren kívüli vitarendezésre létrehozott, szakmailag független testülethez, az Online Platform Vitarendező Tanácshoz (OPVT) lehet fordulni.

2024. október 15.

„Halaszthatatlan a bírák és az igazságügyi alkalmazottak bérének rendezése!”

A címben szereplő állásfoglalásukat alátámasztó adatokat és tényeket mutattak be a Fővárosi Törvényszék vezetői azon a háttérbeszélgetésen, amelyet 2024. október 14-én tartottak Budapesten. A rendezvényen a bíróságok működését napjainkban leginkább érintő kérdésekről beszéltek a megszólalók: röviden ismertették az ítélkező tevékenységet alapvetően befolyásoló jogszabályváltozásokat, majd szó esett az igazságügyi alkalmazottak nagyarányú elvándorlásának okairól és következményeiről.