A Nagykamara elé kerülhet Berlusconi ügye


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az EJEB Kamarája jelezte, hogy a Berlusconi v. Olaszország ügyben lemond a hatásköréről, annak érdekében, hogy az ügyben a Nagykamara járhasson el.


A Nagykamara eljárására ebben az esetben, az Emberi Jogok Európai Egyezményének 30. Cikke és az Emberi Jogok Európai Bírósága eljárási szabályzatának 72 §-a teremt lehetőséget.

A Kamara döntéséről tájékoztatta a feleket, akiknek a tájékoztatástól egy hónap áll rendelkezésükre a Kamara döntésével szembeni kifogás benyújtására. A Kamara tájékoztatójában kiemelte, hogy azt a kifogást, amely nem felel meg az EJEB által előírt feltételeknek, a Bíróság érvénytelennek tekinti.

Silvio Berlusconi azért indított eljárást az EJEB-nél, mert 2013. november 27-én az olasz szenátus eltávolította őt szenátori tisztségéből. Eltávolítására azt követően került sor, hogy Berlusconit adóelkerülés miatt elítélték.

Az EJEB-hez intézett beadványában Berlusconi az Egyezmény 7. Cikkének – amely kimondja, hogy törvényi előírás nélkül nem lehet büntetést kiszabni -, az Egyezmény Első Kiegészítő Jegyzőkönyve 3. Cikkének (szabad választásokhoz való jog), valamint az Egyezmény 13. Cikkének (hatékony jogorvoslathoz való jog) megsértését kifogásolta.

Az eset további fejleményeiről a későbbkiekben beszámolunk.

(hudoc.ech.coe.int)

[htmlbox BDT]

Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 13.

Az EU helye a nemzetközi MI-irányítás rendszerében

Az Európai Unió mesterséges intelligenciáról szóló rendelete, az AI Act (AIA) 2024. augusztus 1-jén lépett hatályba és ahogyan az egyes rendelkezései szakaszosan alkalmazhatóvá válnak, úgy formálja át az európai szolgáltatási környezetet.

2024. szeptember 13.

A GDPR és a DMA kapcsolódási pontjai

A GDPR és a DMA kapcsolódási pontjait bemutató iránymutatáson dolgozik az Európai Bizottság és az Európai Adatvédelmi Testület (EDPB).

2024. szeptember 13.

„Az MI olyan, mint egy kalapács”

A mesterséges intelligencia veszélyeiről, konstruktív és etikus használatáról beszélt többek között Rab Árpád jövőkutatót, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöki tanácsadója az Új Médiakultúra Magazinban megjelent interjújában.