A nemzetiségi szervezetek nem küldhetnek delegáltakat a választási bizottságokba


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A nemzetiségi önkormányzati választáson a jelöltet, listát állító nemzetiségi szervezetek egyetlen választási bizottságba sem küldhetnek tagot.

Bár megbízott tag delegálására nincs törvényi lehetőség, az adott nemzetiséget képviselő, jogerősen nyilvántartásba vett jelölőszervezet – függetlenül attól, hogy állított-e jelöltet a településen – megfigyelőt küldhet a település bármely szavazókörébe.

Megfigyelő csak a központi névjegyzékben a nemzetiség választópolgáraként nyilvántartott választópolgár lehet. A közös jelöltet állító nemzetiségi szervezetek együttesen jogosultak egy megfigyelő megbízására.

A megfigyelőt a helyi választási iroda vezetőjénél kell bejelenteni, legkésőbb október 4-én 16 óráig. A bejelentésnek tartalmaznia kell a megbízó nevét, a megfigyelő nevét, magyarországi lakcímét és személyi azonosítóját.

A nyilvántartásba vett megfigyelő jogosult figyelemmel kísérni a szavazatszámláló bizottság munkáját, a szavazóköri jegyzőkönyvben rögzítheti észrevételeit, kifogást nyújthat be, a szavazást követően a lezárt urnát aláírhatja. A szavazást és a bizottság munkáját ugyanakkor nem befolyásolhatja és nem zavarhatja, a szavazóhelyiségben pedig köteles a megfigyelői státusát jelző kártyát viselni.

A nemzetiségi választástól eltérően a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán induló jelöltek és jelölőszervezetek delegáltakat küldhetnek a választási bizottságokba, akik részt vehetnek a választási bizottságok döntéseiben. A választási bizottságok megbízott tagjait október 4-én 16 óráig lehet bejelenteni a választási bizottságoknál.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 11.

Az amerikai állam feldarabolná a Google-t

A Google „monopolhelyzetére” hivatkozva az amerikai igazságügyi minisztérium a keresőóriás egyes részeinek feldarabolását akarja elérni. A cél az, hogy eladják azokat az üzletrészeket, amelyek segítettek fenntartani a cég „illegális monopóliumát” az online keresések terén – írja az Euronews.

2024. október 11.

MOKK: sokan adnak kölcsön ismerősöknek

Megnőtt a barátoktól, rokonoktól kért kölcsönök száma az utóbbi hónapokban a közjegyzők tapasztalatai szerint. Bár hivatalos adat nincs a magánkölcsönökről, egy tavalyi kutatás rámutatott, a magyar lakosság, ha megszorul, ugyanakkora arányban fordul pénzért a környezetéhez, mint a bankokhoz, ráadásul a többség előbb az ismerősöknél próbálkozik. Az ilyen kölcsönök felét azonban legfeljebb csak részben fizetik vissza, emiatt régi, tartós kapcsolatok mennek tönkre. Sok félreértést és vitát meg lehet előzni egy írásbeli szerződéssel, nagyobb összegű kölcsönnyújtásnál pedig érdemes jogász segítségét is igénybe venni. Amennyiben a kölcsönszerződést közjegyzői okiratba foglalják a felek, akkor a hitelező probléma esetén bírósági pereskedés nélkül hozzájuthat a tartozáshoz. De az adós is biztos lehet abban, hogy nem követelhetnek tőle többet a megállapodásban foglaltaknál, és szorult helyzetével sem tudnak visszaélni.