A pénzügyminiszterhez fordult a MÜK elnöke a KATA-val kapcsolatban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Dr. Bánáti János szerint az ügyvédség KATA-ból való kizárása indokolatlan megkülönböztetés lenne.

A Pénzügyminiszternek írt levelében dr. Bánáti János a MÜK elnöke, kifejtette, hogy az ügyvédek nem élnek vissza a KATA adta lehetőségekkel, hanem a törvényes keretek között számukra legkedvezőbb adózási módot választották.

A MÜK elnöke kiemelte, hogy az Üttv. alapján az ügyvéd munkaviszonyt nem létesíthet, ezért a bújtatott foglalkoztatás esetükben nem valósulhat meg.

A MÜK adatai szerint 3.000 ügyvéd alanyi áfamentesen választotta a KATA-t, amelynek az az oka, hogy főleg magánszemélyeknek, illetve kis és középvállalkozásoknak nyújtanak jogi szolgáltatást. A KATA kivezetésével ezen ügyfélkör jogi szolgáltatásokhoz való hozzáférése nehezebbé válna – hívta fel a figyelmet dr. Bánáti János.

A MÜK elnöke összefoglalta a KATA előnyeit, amelyek szerint az adminisztrációs terhek csökkentése, a gazdaság kifehérítése. A KATA-nál figyelembe kell venni, hogy az alacsony bevétel mellett a leírható költségek is alacsonyak, illetve a KATA határa az elmúlt években nem követte a gazdasági folyamatokat.

A MÜK elnöke kiemelte, hogy a KATA adózást választók többsége tudatosan magán megtakarításokkal pótolja az állami egészségügyi és társadalombiztosítási ellátásokat. A KATA megszüntetésével ezek a nemzetgazdaságilag előnyös befektetések is csökkenhetnek.

A fentiekre tekintettel a MÜK indokolatlan megkülönböztetésnek tartaná a z ügyvédség kizárását a KATA-ból.

(MÜK 26. számú hírlevele)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.