Az online sportfogadás és a jog viszonya
Az online sportfogadás és a jog sokrétű kapcsolatát is megvitatták a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság klubbeszélgetésén.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
A polgármesterek fizetésemeléséről szóló törvénymódosításról, a munkáshitel szabályairól – döntött hétfőn az Országgyűlés, amely kimondta Fekete-Győr András (Momentum) összerférhetetlenségét, amelynek révén megszűnt a képviselő mandátuma.
EU-Chile keretmegállapodás
Az Országgyűlés 173 igen, három nem és egy tartózkodás mellett elfogadta az Európai Unió és tagállamai, valamint a Chilei Köztársaság között létrejött magas szintű keretmegállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot.
A javaslat általános vitájában Sztáray Péter, a külügyminisztérium államtitkára elmondta: a bilaterális együttműködés elmélyítése érdekében a felek 2017-ben döntöttek a korábbi, 2002-ben aláírt EU-Chile megállapodás modernizációjáról. A tárgyalásokat 2022 decemberében zárták le, Magyarország pedig 2023 decemberében írta alá a dokumentumot.
A keretmegállapodás a tagállami ratifikációkhoz kötött politikai és együttműködési, illetve kereskedelmi és befektetési kérdéseket érinti.
Egyetemes Postaegyesület
Az Országgyűlés egyhangúlag, 177 igen szavazattal elfogadta Az Egyetemes Postaegyesület Egyetemes Postaegyezményének a 2023. évi rijádi kongresszuson aláírt Első Pótjegyzőkönyve és Zárójegyzőkönyve kihirdetését, mely a kongresszuson elfogadott módosításokat tartalmazza.
Az Egyetemes Postaegyesület Alapokmányát, annak Zárójegyzőkönyvét, az Egyetemes Postaegyesület Általános Szabályzatát, valamint annak Zárójegyzőkönyvét az 1964. évi bécsi kongresszuson fogadták el. Az okiratokat Magyarországon egy 1967-es rendelet hirdette ki.
Emelkedik a polgármesterek fizetése
A képviselők 171 igen szavazattal és hat tartózkodás mellett elfogadták a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény módosítását, amely a polgármesterek fizetésének emeléséről rendelkezik.
A jogszabály értelmében a korábbi fix bérezés helyett a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett, a tárgyévet megelőző évre vonatkozó havi átlagos bruttó kereset alapján számítják ki a polgármesterek illetményét.
A főpolgármester a nemzetgazdasági átlagkereset hatszorosára, a megyei jogú városok és a fővárosi kerületek polgármesterei a nemzetgazdasági átlagkereset 4,5-szörösére jogosultak.
A sávos bérrendszer alapján a legkisebb, 500 vagy kevesebb lakosú települések polgármesterei a nemzetgazdasági átlagkereset 1,5-szörösét, míg a legnagyobb, 30 000 fő feletti lakosságszámú települések vezetői a nemzetgazdasági átlagkereset három és félszeresét keresik.
Az új illetményre október 1-től jogosultak a településvezetők.
Jövő január 1-jétől igényelhető a munkáshitel
A jövő január 1-jétől igényelhető munkáshitel szabályait is rögzíti az a jogszabály, amelyet 152 igen, nyolc nem szavazattal és 17 tartózkodás mellett fogadtak el a képviselők. A munkáshitel kamattámogatott, szabadon felhasználható, állami kezességgel biztosított kölcsön lesz, amelyet minden olyan 17 és 26 év közötti fiatal felvehet, aki már dolgozik, és nem jogosult diákhitel felvételére. A hitel részletszabályait a kormány rendeletben állapítja majd meg.
A Nemzetgazdasági Minisztérium által beterjesztett munkaügyet érintő rendelkezésekről szóló jogszabály emellett 2 hónapról 4 hónapra emeli az apasági szabadság igénybevételére nyitva álló időtartamot.
Módosul a munka törvénykönyve is, a jövőben legfeljebb 2 óra időtartamra, távolléti díj megfizetése mellett mentesítik a munkavégzés alól azokat a munkavállalókat, akik a választás napján munkaidő-beosztásuk miatt a szavazásban akadályoztatva lennének.
Kétéves moratórium lép életbe jövő januártól a fővárosi Airbnb-típusú lakáskiadásra, testkamerát kaphatnak a postások
Jövő január 1. és 2026. december 31. között nem vehető nyilvántartásba új magán- és egyéb szálláshely Budapesten – döntött az Országgyűlés, 131 igen, 27 nem szavazattal és 19 tartózkodás mellett. Az egyes pénzügyi és vagyongazdálkodási tárgyú törvények módosításáról szóló jogszabály szerint a moratórium nem vonatkozik azokra a szálláshelyekre, amelyek december 31-ig megindítják a szálláshely-minősítési eljárást.
A moratórium bevezetését azzal indokolták: a magánszálláshely-szolgáltatás erős hatást gyakorol az albérletpiacra és a lakhatási körülményekre is, különösen Budapesten.
A törvényalkotási bizottság módosítója nyomán a jövőben testkamerát kaphatnak elősorban azok a postások, akik készpénzt kézbesítenek. Szintén bizottsági módosítóval került a jogszabályba a kártyával, elektronikusan fizetett borravalóra vonatkozó új szabályozás. Eszerint a jövőben a vendéglátóhelyek üzemeltetőinek nyilvántartást kell vezetniük az így kapott borravalóról, amelyet havonta kell a munkavállalóknak kifizetni.
Megszűnt Fekete-Győr András (Momentum) képviselői megbízatása
Megszűnt Fekete-Győr András képviselői megbízatása, miután az Országgyűlés 142 igen, 32 nem szavazattal kimondta a momentumos képviselő összeférhetetlenségét. A döntésre azért került sor, mert a Fővárosi Ítélőtábla októberben jogerősen elítélte a politikust hivatalos személy elleni erőszak bűntette miatt, amiért hat éve a Parlamentnél tartott tüntetésen füstgránátot dobott a rendőrök felé.
Fekete-Győr András az ellene indult eljárást „koncepciós pernek” nevezte, szerinte azért ítélték felfüggesztett börtönbüntetésre, mert a rendszer ellen és a magyar munkavállalók érdekeinek védelmében tüntetett.
A Momentum korábban azt közölte: Fekete-Győr András párttársának, Cseh Katalinnak, a Momentum volt európai parlamenti képviselőjének adja át országgyűlési képviselői mandátumát. Hargitai János, a mentelmi bizottság KDNP-s elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy olyan eljárást folytattak most le, amelyet eddig még nem alkalmaztak.
(MTI)
Az online sportfogadás és a jog sokrétű kapcsolatát is megvitatták a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság klubbeszélgetésén.
A jelenlegi ingatlan-nyilvántartásunk egy 1997-es törvényen alapul, és jogosan vetődik fel bennünk a kérdés, hogy ez a több mint két évtizedes szabályozás releváns rendelkezéseket tartalmaz-e. Az ezzel kapcsolatban felmerülő igény, illetve a COVID által okozott válsághelyzet következtében a szükség is egyre jobban nőtt egy gyors, hatékony, egyszerű és legfontosabbak közt elektronikus rendszerre, hogy hivatalos ügyeinket tudjuk intézni. Az Ars Boni cikkpályázat keretében készült írásban ezt az új és modern, elektronikus világba lépő jogintézményt szabályozó és véglegesnek tűnő 2021.évi C. törvényt fogom összehasonlítani eredeti, kihirdetéskori szövegével, illetve a jelenleg hatályos – de nemsokára „régi”-nek aposztrofált – ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvénnyel.
2025 februárjától változik a Közös Végrehajtási Szabályzat 17. és 18. cikke – hívja fel a figyelmet honlapján a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!