Az ÁSZ üdvözli az OBH integritási szabályzatát


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) üdvözli az Országos Bírósági Hivatal (OBH) által a bírósági szervezet korrupció elleni védettsége érdekében tett lépéseket, és fontos eszköznek tartja a bírák függetlenségét erősítő integritási szabályzat megalkotását – írta az ÁSZ a honlapján kedden.  


www.aszhirportal.hu oldalon megjegyezték: múlt heti döntésében – kisebb kifogások, szükséges módosítások mellett – az Alkotmánybíróság is megerősítette, hogy lehetséges és szükséges az integritási kérdések szabályozása a bírósági szervezetben.

 Mint írták, az ÁSZ elkötelezte magát az integritásalapú közigazgatási kultúra meghonosítása és elterjesztése mellett, és több mint 10 éve kiemelt figyelmet fordít a megelőzésen alapuló korrupció elleni fellépésre. 

Hozzátették: az OBH 2012-ben csatlakozott az Állami Számvevőszék által 2011-ben kezdeményezett nemzeti korrupcióellenes intézményközi összefogáshoz, amelynek tagja az ÁSZ, a Kúria, a Legfőbb Ügyészség, a Belügyminisztérium, az OBH, majd 2016-tól a Magyar Nemzeti Bank és a Közbeszerzési Hatóság is. Az OBH a csatlakozása óta aktív tagja az együttműködésnek – jegyezték meg. 

A tájékoztatás szerint az OBH korrupcióellenes elköteleződését mutatja, hogy a bíróságok minden évben – így 2017-ben is – csatlakoztak az ÁSZ integritásfelméréséhez. A felmérésben való részvétel már önmagában is erősíti az integritástudatosságot – írták. 

[htmlbox BDT]

 

A közlemény szerint az OBH által kidolgozott – például a bírák által elfogadható ajándékokat vagy az egyéb keresőtevékenységet is szabályozó – integritásszabályzat követendő példaként szolgálhat más szervezetek, intézmények számára is. Ezt alátámasztja, hogy az Európa Tanács korrupcióellenes államcsoportja (GRECO) 2017. évi jelentéstervezetében kifejezetten üdvözölte az OBH integritási szabályzatának megalkotását – jegyezték meg. 

Kiemelték: az ÁSZ folyamatosan támogatja az Országos Bírósági Hivatalt az integritás erősítésében, ennek érdekében az elmúlt években a számvevőszék vezetői, szakértői számos rendezvényen, belső képzésen osztották meg a számvevőszék tapasztalatait az OBH-val, legutóbb november 23-án a Fővárosi Ítélőtáblán.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.