Az emberhez méltó fogva tartási körülmények változásai


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága ajánlást fogadott el, annak érdekében, hogy aktualizálja a 2006. évi európai fogvatartási szabályokra vonatkozó ajánlását.

Azok a szabályok, amelyek tartalmazzák a börtönök irányításával, a személyzettel és a fogvatartottak kezelésével kapcsolatos legfontosabb jogi normákat és alapelveket, és e területen globális referenciaként szolgálnak, az Európa Tanács 47 tagállama számára és iránymutatást adnak a jogalkotásban, politikában és gyakorlatokban.

Az Európa Tanács felülvizsgálata kiterjedt a fogvatartottakkal kapcsolatos adatok nyilvántartására és az iratok kezelésére, a női fogvatartottakkal, a külföldi állampolgárokkal szembeni bánásmódra, valamint a magas szintű biztonsági intézkedések alkalmazására, így például a szabadságvesztésüket töltők többi fogvatartottól való elválasztásra, a magán elzárásra, visszatartási eszközök, a börtönszemélyzet megfelelő tétszámának biztosítása, a börtönök ellenőrzésre és a független szervezetek általi felügyeletre.

Az ajánlás részletesebben szabályozza a magánelzárást (amely azt jelenti, hogy a fogvatartottat több mint napi 22 órára bezárják, amely alatt nem érintkezhet a börtönszemélyzeten kívül mással). Ezt az intézkedést csak végső esetben lehet alkalmazni és figyelembe kell venni a fogvatartott egészségi állapotát. Mivel az ilyen intézkedésnek nagyon negatív hatása lehet az ember fizikai és mentális egészségére, azt szigorúan csak meghatározott időtartamra lehet bevezetni, amelynek a lehető legrövidebbnek kell lennie.

Az Európa Tanács ajánlása szerint az államoknak nemzeti jogukban meg kell határozniuk azt a maximális időtartamot, amelyre a magánelzárást lehet alkalmazni. Ezenkívül az érintett fogvatartottakat a börtön igazgatója vagy a börtön személyzetének valamely tagja, valamint az orvos minden nap meglátogatja.

(coe.int)




Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.