Az ET is vizsgálja az alkotmányos alapelvek tagállamok általi betartását


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az ET eljárást fog indítani, ha valamely tagállam nem felel meg a szervezet által előírt kötelezettségeknek és alapelveknek.

Az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága és Parlamentje elfogadott egy új eljárást, amelynek lényege, hogy a jövőben vizsgálni fogják, hogy a tagállamok betartják-e az alkotmányos alapelveket.

Határozatában a Miniszteri Bizottság részletesen kidolgozta az eljárási szabályokat, hangsúlyozva, hogy annak „hitelesnek, kiszámíthatónak, reaktívnak és visszafordíthatónak” kell lennie, valamint az építő jellegű párbeszéd és az együttműködés fontosságára is felhívták a figyelmet. Az új eljárás célja, hogy rábírja a tagállamot, hogy megfeleljen a szervezet által előírt kötelezettségeknek és alapelveknek.

„Üdvözlöm a Miniszteri Bizottság és a Parlament által a múlt héten hozott döntéseket, amelyekkel elfogadták ezt az új közös eljárást. Ahogyan az Európa Tanács külügyminiszterei a májusi Helsinkiben tartott ülésén kijelentették, az eljárás hozzájárul a szervezet fellépésének következetesebbé és hatékonyabbá tételéhez ”- mondta Marija Pejčinović Burić, az Európa Tanács főtitkára.

(coe.int)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.