Az EU elfogadta az AI Act tervezetét, ami a ChatGPT jellegű MI-re vonatkozó szerzői jogi szabályokra is kitér
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Elkészült az első átfogó mesterséges intelligencia szabályozási tervezet, ami szigorúbb kötelezettségeket ír elő a generatív MI eszközökre.
Az EU több mint két évnyi tárgyalás után elfogadta az AI Act (Mesterséges intelligencia – MI törvény) tervezetét, amely az első átfogó MI szabályozás lehet.
A következő szakasz a trilógus, vagyis a háromoldalú tárgyalás nevű folyamat, amelynek során az EU törvényhozó szervei megvitathatják a törvényjavaslat végső részleteit. Egy jelentés szerint az Európai Parlament (EP) tagjai megerősítették korábbi javaslataikat a tekintetben, hogy szigorúbb kötelezettségeket írjanak elő az ún. foundation modellekre, ami az általános mesterséges intelligencia egy olyan alkategóriája, amibe például a ChatGPT is tartozik.
Azok a cégek, amelyek olyan generatív MI eszközöket készítenek, mint a ChatGPT vagy a Midjourney, közzé kell tenniük, hogy használtak-e szerzői jogi oltalom alatt álló anyagokat a rendszereikben. A jelentés említ egy fontos utolsó pillanatos változtatást a tervezetben, ami kimondja, hogy a generatív MI modelleket az EU jogszabályainak és alapvető jogainak (ideértve a szólásszabadságot is) megfelelően kell kialakítani és fejleszteni. Mher Hakobyan, az Amnesty International AI-szabályozási tanácsadója szerint a törvény lehetőséget kínál az EU törvényhozóinak arra, hogy véget vessenek a diszkriminatív és jogszabályba ütköző mesterséges intelligencia rendszerek használatának.
(Forrás: VentureBeat)