Az LMBTI gyerekek védelmére szólította fel az ENSZ a kormányt


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az ENSZ Gyermekjogi Bizottsága lépéseket vár az iskolai diszkrimináció és zaklatás felszámolására. A kormánynak felvilágosító kampányokkal és iskolai programokkal kellene fellépnie az LMBTI gyermekek védelmében. 

Nyilvánosságra hozta legfrissebb jelentését Magyarországról az ENSZ független szakértőkből álló Gyermekjogi Bizottsága, amely a gyermekek jogairól szóló egyezmény jogrendszerbe való beépítését és alkalmazását vizsgálja. A Bizottság komoly aggodalmát fejezte ki az iskolai zaklatásnak és kiközösítésnek kitett gyerekek, különösen a leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű és interszex (LMBTI) diákok helyzete kapcsán.

A Bizottság felszólította a kormányt, hogy szerezzen érvényt azoknak a törvényeknek, amelyek tiltják a gyermekek diszkriminációját, és alkosson stratégiát a gyermekekkel szembeni erőszak megelőzésére. A jelentés kiemeli, hogy ezek során különös figyelmet kell fordítani a sérülékeny csoportokra, köztük az LMBTI gyermekekre. A kormánynak azt is biztosítania kell, hogy a gyermekek tisztában legyenek azzal, hogy hogyan tudják jelenteni az erőszakos cselekményeket.

„Örömmel tapasztaltuk, hogy a Bizottság látja a magyar gyermekek helyzetét és az állami cselekvés hiányát” – mondta el Sándor Bea, a Háttér Társaság ügyvivője. – „Bízunk benne, hogy a kormány többet fog tenni minden gyermek, így az LMBTI gyermekek védelmében is.”

A Bizottság társadalmi felvilágosítást és az iskolai programok kiterjesztését is elvárja a kormánytól. Emellett megismételte korábbi javaslatát, miszerint a kormánynak több erőfeszítést kellene tennie az online zaklatás ellen, valamint az áldozatok, és különösen az LMBTI áldozatok támogatására.

A  Bizottságnak készült magyar civil szervezetek által készített alternatív jelentés elkészítésében a Magyar LMBT Szövetség is részt vett. A jelentés nagyban épített a Háttér Társaság 2017 során több, mint 900 13 és 21 év közötti LMBTQI diák megkérdezésével készült kutatására. A kérdőív felmérte, hányan találkoztak közülük előítéletes iskolai zaklatással és bántalmazással, és kitért arra is, hogy mennyire érzik magukat kényelmesen és biztonságban az iskolájukban.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Csökkenő kkv terhek, szigorítások a közreműködők tevékenységében – Módosult az ESG törvény

Négy hónappal az új ESG törvény elfogadását követően jelent meg a törvény első módosítása, amely számos ponton átalakítja, illetve kiegészíti az ESG adatszolgáltatásra, a nyilvántartásokra és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságát (SZTFH) megillető hatósági jogkörökre vonatkozó rendelkezéseket. A módosításról Györfi-Tóth Péter, partner, a DLA Piper Hungary ESG szakterületének vezetője és Dránovits Dóra, a DLA Piper Hungary szenior ügyvédje készítettek összefoglalót.