Megtagadható-e egy ítélet elismerése azon az alapon, hogy sérti a szólásszabadságot?
Három izgalmas ítéletet elemez legfrissebb podcastjában a Magyar Jogász Egylet.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Az USA-ban egyre több helyen vezetnek be olyan szabályozást, amely szerint az Uber sofőrjei munkavállalónak minősülnek, ezért a cég peren kívül akar megállapodni velük és kompenzációt fizet az alvállalkozói foglalkoztatás miatt.
Egy nappal a nyilvános ajánlattétel előtt, az autómegosztó szolgáltatást üzemeltető cég bejelentette, hogy több ezer sofőrrel sikerült megállapodnia a téves alvállalkozói minősítés miatti kompenzációról.
Az Uber tegnap jelentette be az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletnek, hogy a sofőrök többségével, körülbelül 60.000 emberrel sikerült peren kívül megállapodni és 146-170 millió dollár közé tette a számukra kifizetendő kompenzáció mértékét.
Régóta húzódik a vita arról, hogy az autójukat megosztó sofőrök a megosztó szolgáltatást működtető cégek munkavállalóinak vagy alvállalkozóinak minősülnek-e. Szerdán több ezer sofőr sztrájkolt a fizetések növelését, több juttatást és jobb munkafeltételeket követelve, amelyeket alvállalkozóként nem kapnak meg. Az Uber decemberben még kockázatként számolt a tömeges perekkel és 132 millió dollárra becsülte az ezzel kapcsolatos kiadásokat.
Az Uber végig azt az álláspontot képviselte, hogy a sofőrök alvállalkozók, mert saját autóikat használják és ők választják meg, hogy mikor szolgáltatnak az Uber keretein belül. Ezzel az állásponttal azonban többek között Franciaországban és Philadelphiában sem értettek egyet.
Az Uber megegyezését valószínűleg az is elősegítette, hogy a székhelyét adó Kaliforniában is olyan szabályozást vezettek be, amely segít eldönteni, hogy valaki alvállalkozónak vagy munkavállalónak minősül-e.
Amennyiben az Uber munkavállalóként alkalmazza a sofőröket az jelentős többletterhet róna a cégre, mert legalább minimálbért kellene nekik fizetni, illetve a túlórát és a kapcsolódó adókat és büntetéseket is a cégnek kellene állnia. Ha az Uber fel akar majd lépni a sztrájkoló munkavállalókkal szemben, a munkajogi szabályok szerint ezt is csak nehezebben tudja megtenni.
(law.com)
Három izgalmas ítéletet elemez legfrissebb podcastjában a Magyar Jogász Egylet.
A négyoldalú megállapodás alapján a bírák és az igazságügyi alkalmazottak 2025. január 1. és 2027. január 1. között három ütemben kapnak béremelést. Így 2027-re a bírák az átlagos jövedelme 48 százalékkal, a bírósági titkároké és fogalmazóké 82 százalékkal, míg a bírósági tisztviselőké 100 százalékkal emelkedhet.
A szervezett bűnözés elleni aktuális rendészeti feladatokról, a szükséges nemzetközi együttműködésekről, az online világ térhódításáról, valamint a szervezett bűnözés áldozatairól is szó esett a Nemzeeti Közszolgálati Egyetem rendészeti eszmecseréjén – olvasható a ludovika.hu-n.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!