Célt ért az OBH: 2020-tól emelkednek a bírói illetmények


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Felkérte a kormány az Igazságügyi Minisztériumot, hogy – a Pénzügyminisztériummal és az OBH-val együttműködve – készítsen elő egy valamennyi bírót érintő jelentős fizetésemelési javaslatot – jelentette be a Miniszterelnökséget vezető miniszter.

Gulyás Gergely az e heti Kormányinfón méltatlannak nevezte a bírók jelenlegi fizetési helyzetét, s azt mondta: a kabinet szándéka szerint legkésőbb 2020. január 1-jével új bértáblát vezetnek be.

A fő probléma, amire ma a tárcavezető is utalt, az, hogy a magyar bírók teljesítményüket illetően Európa élmezőnyéhez tartoznak, a fizetésük tekintetében viszont sereghajtók, s ezen az elmúlt évek háromszor 5 százalékos béremelése sem tudott érdemben változtatni.

Ismert, hogy az OBH megalakulása óta sürgeti a bírói illetményrendszer reformját, amihez szakmai anyagokat, terveket és elemzéseket is készített. Az OBH elnöke legutóbb idén októberben fordult az Igazságügyi Minisztériumhoz, ahol kezdeményezte egy közös szakértői bizottság felállítását. Ennek feladata a bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló törvény módosításának előkészítése.

Az OBH a bírósági elnöki értekezlet által is jóváhagyott koncepció alapján elkészített egy részletes indokolással ellátott, szövegszerű törvénymódosító-javaslatot. Ez alapjaiban változtatná meg a bírói illetmény megállapításának rendszerét, és hosszú távon biztosítaná a bírói hivatás méltóságának megfelelő és a bírósági szervezet teljesítményét tükröző bérezést.

(birosag.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.