Csalással vádolnak egy közjegyzőt


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Vádat emeltek egy közjegyzőként tevékenykedő férfi és bűntársai ellen, akik hamis váltóval próbáltak több százmilliós csalást elkövetni – közölte a Fővárosi Főügyészség pénteken.

A közlemény szerint az ügy elsőrendű vádlottja, egy 44 éves férfi, tulajdonosa és vezetője volt egy cégnek, amely fő tevékenységként villamosenergia-termeléssel foglalkozott.

A gazdasági társaság egymást váltó vezetői – a másod- és a harmadrendű vádlott – kizárólag a közjegyző, valamint annak testvére (az ötödrendű vádlott, egy 46 éves nő) utasításai alapján jártak el.

A közjegyző elhatározta, hogy a romló anyagi helyzetű cég vagyonát – a cég értékesítése előtt – kivonja a társaságból. Ehhez a bűntársaival egy 680 millió forint értékű hamis váltót állíttatott ki a gazdasági társaság nevében. A hamis, visszadátumozott váltóval a cég feltétel nélküli, egyoldalú, visszavonhatatlan kötelezettséget vállalt a kifizetésre egy másik – az elkövetésbe szintén bevont – cég javára.

A váltót az újabb – a harmadrendű vádlott által vezetett – cég a közjegyző szerint meghatározott magánszemélynek, a negyedrendű vádlottnak továbbította, aki megkísérelte azt az első cég bankszámlájának terhére beváltani. A terv szerint a megszerzendő pénzből minden vádlott részesedett volna, a bank azonban elutasította a kért tranzakciót.

A vádirat részét képező másik cselekmény szerint az energiatermeléssel foglalkozó cég vezetője 2015 áprilisában úgy engedményezett egy mintegy 70 millió forintos követelést egy másik cégnek, hogy e mögött valós gazdasági esemény nem volt. Ezeket a szerződéseket maga a közjegyző készítette el, s így a cég mintegy 70 millió forintos kárt szenvedett.

A Fővárosi Nyomozó Ügyészség öt ember ellen emelt vádat. A közjegyzőt és testvérét felbujtóként elkövetett, különösen jelentős kárt okozó csalás és különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettével, valamint hamis magánokirat felhasználásának vétségével vádolják. Az elsőrendű vádlott bűnügyi felügyelet alatt áll.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Így működik a közösségi finanszírozás

A fintech-forradalom egyik mérhető sikertörténete, hogy miként vált az adomány és előfizetés jellegű közösségi finanszírozás a hagyományos forrásgyűjtési módszerek – mint a klasszikus banki finanszírozás vagy a kockázati tőkebefektetések – alternatívájává. Ebből a gyors fejlődésből az is következik, hogy kevésbé egységes a kép a köztudatban a „crowdfunding” jelenségről. Hány formája van? Melyek esnek szabályozás alá? Kik a szereplők a folyamatban? Milyen jogszabályok vonatkoznak rá?  Hogyan adóznak? Sok-sok tisztázandó körülmény közül a fő kérdés mindenekelőtt azonban az, hogy megjelennek-e erre szakosodott szolgáltatók Magyarországon is. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda összefoglalójából sok kérdésre választ kapunk.

2024. április 25.

NMHH: reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága