Darák: jó a szakmai párbeszéd a kormány és az igazságszolgáltatás között


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jónak tartja a szakmai párbeszédet a kormány és az igazságszolgáltatás között az utóbbi időben nagyobb nyilvánosságot kapott ügyek kapcsán Darák Péter, a Kúria elnöke, aki joggyakorlat-elemző csoport felállítását rendelte el a fogvatartottak kártalanítási eljárásainak vizsgálatára.

Darák Péter – a Kúria közleménye szerint – az InfoRádió Aréna című, előző napi műsorában azt mondta: konkrét eseteket elemezve nem állapítható meg, hogy a joggyakorlat helytelen irányba haladna, illetve, hogy ez közvetlenül a Kúria beavatkozását tenné szükségessé.

Az egyes ügyek kapcsán a kormányzat és az igazságszolgáltatás között folyó szakmai párbeszédet a gördülékeny kommunikáció jó példájának nevezte.

Az összegzés szerint a Kúria megvizsgálta a szülői felügyelet és a feltételes szabadságra bocsátás jogintézményeivel kapcsolatos bírósági gyakorlatot és az eredményekről a Kúria elnöke szóban már tájékoztatta az igazságügyi minisztert.

Darák Péter arra hívta fel a figyelmet, hogy a feltételes szabadságra bocsátás nem alanyi jog. Amikor erről dönt a büntetés-végrehajtási bíró, tekintettel kell lennie a társadalom védelmére is. A büntetés-végrehajtási bírók képzését szerinte hatékonyabbá kell tenni.

A Kúria elnöke szólt arról, hogy joggyakorlat-elemző csoport felállítását rendelte el azoknak a kártalanítási eljárásoknak a vizsgálata érdekében, amelyeket az elítéltek, fogvatartottak alapvető jogait sértő elhelyezési körülményeire hivatkozva indítottak.

Az egyes bírói döntések kapcsán az utóbbi időben megfogalmazott bírálatokról a főbíró úgy vélekedett: az igazságszolgáltatás előnyére szolgál, ha az eljáró bíró tisztában van döntése társadalmi hatásával. Ugyanakkor a közéletben megfogalmazott vélemények nem befolyásolják a bírókat abban, hogy a törvényeknek, saját lelkiismeretüknek megfelelő és igazságos ítéletek hozzanak.

A Kúria elnöke az igazságügyi reform érdekében idén életbe lépő törvénymódosítások kapcsán úgy fogalmazott: „hatalmas változások előtt áll a Kúria, az ítélkezésben a jogegység biztosítása még hangsúlyosabbá válik”.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 16.

Rómában újabb korlátozásokat vezetnek be a tömegturizmussal szemben

Rómában szárnyal az idegenforgalom, de a tömegturizmus a város több pontján is tarthatatlan helyzetet teremt, amivel szemben újabb korlátozásokra vezetnek be – nyilatkozta Alessandro Onorato, a főpolgármesteri hivatal idegenforgalmi tanácsosa a sajtónak hétfőn.

2024. szeptember 16.

Senyei György: Az igazságszolgáltatás helyzete hiperakut

Jelentősen csökkent az elhúzódó ügyek száma, a magyar igazságszolgáltatás pedig az európai élmezőnyben van – állítja Senyei György, az Országos Bírósági Hivatal elnöke, annak ellenére is, hogy – más területekkel ellentétben – már harmadik éve nem kaptak fizetésemelést a bírók és a bírósági dolgozók. A 24.hu interjúja az OBH elnökével.

2024. szeptember 16.

A pórul járt légi utasok békéltető testületi eljárást is választhatják

Többórás, esetleg többnapos késés, problémás utasfelvétel, elveszett poggyász – az ilyen kellemetlenségekért akár több százezer forintos kártérítés is járhat. Miközben az Európai Unióban jogszabályok védik az utasok jogait, a légitársaságok nem restek kibújni a felelősség alól. Ha nem sikerül megegyezni, akkor a követelés érvényesítésének egyik hatékony módja, hogy a vitás ügy ingyenes, gyors és szakszerű rendezése céljából az utas a Budapesti Békéltető Testülethez fordul.