Darák: önazonosak a munkaügyi bírák


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Munkajogi konferenciát szervezett a Munkaügyi Bírák Országos Egyesülete és a Kúria hétfőn az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, abból az alkalomból, hogy az egyesület megalakulásának 20. évfordulójára ünnepi kötet jelent meg.

A piaci és gazdasági változások ellenére önazonosak tudtak maradni a munkaügyi bírák – mondta Darák Péter, a Kúria elnöke a legfőbb bírói fórum tájékoztatása szerint egy hétfői, budapesti konferencián.

A Kúria honlapján megjelent közleményben az áll: munkajogi konferenciát szervezett a Munkaügyi Bírák Országos Egyesülete és a Kúria hétfőn az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, abból az alkalomból, hogy az egyesület megalakulásának 20. évfordulójára ünnepi kötet jelent meg.

A tájékoztatás szerint a Kúria elnöke köszöntőjében a munkaügyi szakág joggyakorlat-elemző munkáját és néhány jogesetet ismertetve arra hívta fel a figyelmet, hogy a munkajog a piaci és gazdasági változásoknak leginkább kitett jogterület. A szakág eredményessége azon múlik, hogy a változásokra megfelelő választ adnak-e a bírák – közölte Darák Péter. A legfőbb bírói fórum elnöke kiemelte, a változások ellenére a munkaügyi bírák és jogászok önazonosak tudtak maradni.

Mint írták, előadást tartott Kiss György, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) doktora, egyetemi tanár is, annak az igazságügyi minisztériumi előkészítő bizottságnak az elnöke, amelyben az új közigazgatási bírósági rendszer kialakításáról tanácskoztak. A professzor a törvénykoncepció szakmai előkészítéséről azt mondta, szigorúan szakmai alapon egyeztettek, kitekintve az egyes európai országok gyakorlatára és az igazságszolgáltatás múltjára. Ugyanakkor Kiss György szerint továbbra is bizonytalan, hogy „pontosan milyen szervezeti formában folyik a munkaügyi bíráskodás a közigazgatási bírósági rendszer megalakulását követően”. Információi szerint a kérdéseket külön törvényben rendezné a jogalkotó. A törvényelőkészítés legnagyobb kihívását az jelentette, hogy miként húzza meg a határt a jogalkotó a munkajoggal kapcsolatos magánjogi ügyek és a munkajoggal kapcsolatos közigazgatási ügyek között. Az MTA doktora úgy látja, hogy a munka-magánjogi ügyek maradnak a klasszikus munkaügyi bíráskodás hatáskörében. Kiss György a legfontosabb eredménynek azt tartja, hogy a bírói jogállás egységes marad, véleménye szerint nem befolyásolja a bírói függetlenséget a közigazgatási bírósági rendszer kialakításának koncepciója.

Közölték továbbá: a konferencia résztvevői előadásokat hallhattak a GDPR-szabályozásként ismert rendelet végrehajtásáról a magyar munkajogban, valamint a munkáltató jogellenes munkahelyi ellenőrzésével és adatkezelésével kapcsolatos bírói gyakorlatról.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.