Egységes nyomozási bírói csoport a Budakörnyéki Járásbíróságon


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2019. május 15-től a Budapest Környéki Törvényszék illetékességi területéhez tartozó járásbíróságok nyomozási bírói munkáját összevonva a Budakörnyéki Járásbíróság – 4 bíróból álló – nyomozási bírói csoportja látja el.

1989 óta a nemzetközi elvárásokkal összhangban csak bírák dönthetnek a büntetőeljárásokban az alapvető jogok korlátozásáról. 2003 óta ez a nyomozás során a nyomozási bírók feladata, akik kizárólagosan dönthetnek a különféle kényszerintézkedések elrendeléséről, így például a letartóztatásról, bűnügyi felügyeletről vagy a leplezett eszközök engedélyezéséről.

Eddig a megyében 12 járásbíróság (Budaörs, Budakörnyék, Cegléd, Dabas, Dunakeszi, Érd, Gödöllő, Monor, Nagykáta, Szentendre, Szigetszentmiklós, Vác) látta el a nyomozási bírói tevékenységet. Ez a gyakorlat 2019. május 15-vel megszűnik és a nyomozási bírói hatáskörbe tartozó ügyek elbírálását – a bírói és a bírósági munkát hatékonyabbá téve – egységesen a székhelyi bíróság végzi.

A centralizáció lehetővé teszi továbbá a nyomozási bírói jogalkalmazás egységes, kiszámítható és kiegyensúlyozott kialakítását, valamint az időben történő és időszerű ügyintézést. A letartóztatásban lévő személyek nagy része a Fővárosi Bv. Intézetben van elhelyezve, csupán a Ceglédi Rendőrkapitányságnak van fogdája, igy a gyanúsítottak szállítása is idő és költség takarékosabbá válik a jövőben.

(birosag.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Csökkenő kkv terhek, szigorítások a közreműködők tevékenységében – Módosult az ESG törvény

Négy hónappal az új ESG törvény elfogadását követően jelent meg a törvény első módosítása, amely számos ponton átalakítja, illetve kiegészíti az ESG adatszolgáltatásra, a nyilvántartásokra és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságát (SZTFH) megillető hatósági jogkörökre vonatkozó rendelkezéseket. A módosításról Györfi-Tóth Péter, partner, a DLA Piper Hungary ESG szakterületének vezetője és Dránovits Dóra, a DLA Piper Hungary szenior ügyvédje készítettek összefoglalót.