Elégedettek a képviselők a Kúriával


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2012 a kezdeményezések éve volt: az egyedi ügyek végleges eldöntése mellett nagyobb hangsúlyt kapott a jogegység erősítése – mondta Darák Péter, a Kúria elnöke a tavalyi évről szóló beszámolója kapcsán, melyet hétfői ülésén egyhangúlag támogatott az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága.


Elsődleges a Kúria alsóbb fokú bíróságok ítélkezési gyakorlatát orientáló szerepe, melyet segítenek például a jogegységi döntések, a nehezen eldönthető jogi kérdések hátterét kúriai és alsóbb fokú bírák, illetve a tudományos szféra képviselőinek bevonásával feldolgozó joggyakorlat-elemző csoportok, továbbá a Kúria kollégiumi véleményei – mondta Darák Péter.

A cél, hogy ne szülessenek egymásnak ellentmondó ítéletek az ország különböző bíróságain – tette hozzá.

Ugyanakkor az is fontos, hogy a bírók ne uniformizálják az egyes eseteket, hanem azok minden részletét megvizsgálva értékalapú, igazságos döntéseket hozzanak. Ezen a téren a főbíró szerint még további előrelépésre van szükség.

Az új feladatok között említette Darák Péter az önkormányzati rendeletek normakontrollját, amely 2012-től már nem az Alkotmánybíróság (Ab), hanem a Kúria hatáskörébe tartozik. A Kúria önkormányzati tanácsa vizsgálja az önkormányzati rendeletek összhangját a magasabb szintű jogszabályokkal, például törvényekkel, leszámítva azonban az alaptörvényt, mert az azzal való összeütközés kimondása továbbra is az Ab hatásköre.

Darák Péter elmondta azt is, hogy az önkormányzati tanács elvi jellegű megállapításokat is tesz, például kimondta, hogy nem lehet szociális segély feltételévé tenni a privátszférába tartozó magatartásformák követését például a tisztálkodás terén. A főbíró elgondolkodtatónak nevezte azt is, hogy másfél év alatt alig száz önkormányzati rendeletek normakontrolljával kapcsolatos ügyük érkezett, miközben becslések szerint az országszerte hatályban lévő önkormányzati rendeletek száma százezres nagyságrendű lehet.

Az egyedi ügyek végső eldöntése, a jogerős ítéletek elleni rendkívüli perorvoslatok terén Darák Péter kiemelte az időszerűség javítását, a jelenleginél gyorsabb ítélkező munka szükségességét,

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.

2024. április 24.

Az uniós adatvédelmi testület elfogadta a „consent or pay” modellel kapcsolatos véleményét

Az EDPB 2024. április 17-i ülésén a GDPR 64. cikk (2) bekezdése alapján a holland, a norvég és a hamburgi adatvédelmi hatóság kezdeményezésére 08/2024. számon a személyes adatok viselkedésalapú reklámozás céljából történő kezeléséhez való hozzájárulás érvényessége tárgyában a nagy online platformok által alkalmazott „hozzájárulás vagy fizetés” („consent or pay”) modellekkel összefüggésben kötelező véleményt fogadott el.