Elérhető az 1956-os megtorlás adatbázisa


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Konferencián mutatták be az 1956 utáni megtorlás adatbázisát 2018. június 15-én, Budapesten. A Nagy Imre miniszterelnök és társai kivégzésének 60. évfordulóján megrendezett tanácskozás címe „A megtorlás fogaskerekei – Perek ’56” volt. A Kúria elnöke, a legfőbb ügyész és a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnöke még 2014. decemberében indított közös kutatási programot az 1956-os forradalmat és szabadságharcot követő megtorlás irányító és végrehajtó testületei, illetve az eljáró személyek körének feltárására.


A pénteki eseményen köszöntőt mondott Polt Péter legfőbb ügyész, a konferenciát Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter nyitotta meg, az adatbázist Földváryné Kiss Réka, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnöke mutatta be.

Darák Péter, a Kúria elnöke zárszavában emlékeztetett arra, hogy Magyarország Alaptörvénye közjogi felelősséget mond ki akkor, amikor arról szól, hogy bizonyos szervezetek és személyek felelősséggel tartoznak az 1956. október 23-án kirobbant forradalom és szabadságharc szovjet megszállókkal együttműködésben történt vérbe fojtásáért, az azt követő rémuralomért és megtorlásáért. A közjogi felelősség formáit kiemelve a legfőbb bírói fórum vezetője az Alaptörvényt idézve hozzátette: „A Nemzeti Emlékezet Bizottsága feltárja a kommunista diktatúra hatalmi működését, a kommunista hatalmat birtokló személyek és szervezetek szerepét, és tevékenysége eredményeit átfogó jelentésben, valamint további dokumentumokban közzéteszi”. Szerinte a feltáró munka kötelezettséget ró azok címzettjeire is. A konferencia e kötelezettségek jegyében valósított meg egy példa nélküli és alkotmányos alapon álló együttműködést a hivatásrendek képviselői, jogászok, történészek, levéltárosok és társadalomtudósok között – tette hozzá Darák Péter. A megtorló perek adatbázisának feltárása és a konferencia kapcsán előadása végén elmondta: „a magyar állam és a magyar igazságszolgáltatás 1956 oldalán áll.”

(lb.hu)

[htmlbox Jogászvilág_hírlevél]

Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.