Előzetesben marad az ingatlancsaló


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A gyanú szerint két cég vezetőjeként sorra csalt az előlegként felvett pénzzel. A férfit már büntették hasonló tetteiért – derül ki a Fővárosi Törvényszék lapunkhoz eljuttatott közleményéből.


A Budai Központi Kerületi Bíróság 2016. december 30-án további három hónappal – 2017. március 1-ig – meghosszabbította annak a budapesti férfinak az előzetes letartóztatását, aki a megalapozott gyanú szerint két, ingatlanközvetítéssel és -értékesítéssel foglalkozó cég vezető tisztségviselőjeként az ügyfelei sérelmére sorozatjelleggel követett el jelentős kárt okozó csalásokat.

A gyanúsított egy – fő tevékenységét tekintve – banki hitelekkel terhelt és követeléskezelésre kiadott ingatlanok közvetítésével és értékesítésével foglalkozó zrt. ügyvezetőjeként, valamint egy ingatlanközvetítő kft. vezető tisztségviselőjeként eljárva – a megalapozott gyanú szerint – sorozatjelleggel követett el csalásokat. A vállalkozások ügyfeleiket arról tájékoztatták, hogy a cégek a jelzálogjogosult bankoktól jelentősen a piaci ár alatt tudnak lakásokat vásárolni, melyeket először tehermentesítenek, majd ezután az ügyfelek részére – a piaci árnál jóval kisebb összegért – továbbértékesítenek.

2011-től kezdődően Sz. Z. I. gyanúsított, valamint az ő meghatalmazása alapján eljáró személyek több magán- és jogi személlyel kötöttek ingatlan adásvételi szerződést, melyben a felek abban állapodtak meg, hogy az ingatlanforgalmazó zrt. vagy kft. a vevő által kiválasztott ingatlan tulajdonjogát megszerzi, azt tehermentesíti, majd az immár a cég tulajdonában álló ingatlant végleges adásvételi szerződés keretében a vevő részére értékesíti. A vételár felének megfelelő összegű vételárelőleget, valamint a foglalót a sértetteknek már az előszerződés megkötésekor ki kellett fizetniük.

[htmlbox Polgári_jog_folyóirat]

 

A rendelkezésre álló adatok szerint a gyanúsított több esetben kísérletet sem tett az előszerződésben megjelölt ingatlan megszerzésére, több ingatlant – melyek tulajdonjogát megszerezte – nem az előszerződés szerinti vevő részére, hanem harmadik személynek értékesített. Arra is volt példa, hogy a zrt. ugyanarra az ingatlanra vonatkozóan több sértettel is kötött ingatlan adásvételi szerződést.

A foglalóként és vételárelőlegként átvett összegeket a gyanúsított nem a szóban forgó ingatlanok megszerzésére és tehermentesítésére fordította, hanem ismeretlen célra használta fel – az előszerződésekben rögzített összegeket pedig a sértettek részére nem, vagy csak részben fizette vissza.

A gyanúsított cselekményei – bizonyítottság esetén – jelentős kárt okozó, üzletszerűen elkövetett csalás bűntettének megállapítására alkalmasak.

A Budapesti V. és XIII. Kerületi Ügyészség a bizonyítási eljárás megnehezítésének vagy meghiúsításának, valamint a bűnismétlés veszélyére hivatkozva kezdeményezte a gyanúsított előzetes letartóztatásának meghosszabbítását.

A bíróság az ügyészi indítványt megalapozottnak találta. Indokolásában kifejtette, hogy az előzetes letartóztatás elrendelése óta a gyanúsított terhére rótt bűncselekmények köre bővült, a megalapozott gyanú tovább erősödött.

A bíróság kiemelte, hogy a gyanúsított büntetett előéletű: jelentős kárt okozó, üzletszerűen elkövetett csalás bűntette miatt mint többszörös visszaesőt egyszer már öt év fegyházbüntetésre ítélték.

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 6.

Különleges ingatlanok a piacon – Hogy lehet eladni egy víztornyot?

Sokan fantáziálnak arról, hogy dombházban, kastélyban vagy épp egy régi vízimalomban élik le az életüket és akad néhány elszánt ember, aki meg is valósítja ezt. A különleges ingatlanok mindig rejtenek kockázatot, hiszen nem lehet a bevált receptek szerint felújítani, korszerűsíteni, berendezni vagy épp eladni. Ez utóbbi szakértőjével, a különleges ingatlanok értékesítésében nagy tapasztalattal rendelkező Korompay Ritával, a GDN Ingatlanhálózat Völgyvidék – Etyek irodájának tulajdonosával beszélgettünk.

2024. szeptember 6.

Jegyzőkönyvvezető hiány a fővárosi bíróságokon?

Nincs elég jegyzőkönyvvezető a fővárosi bíróságokon, ezért a Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának vezetője szeptember 1-jétől priorizálási rendszert vezetett be a Büntető Kollégium Elsőfokú Csoportjában, a módszert pedig a kerületi bíróságoknak is ajánlotta.