Brüsszel beperli Magyarországot a szuverenitásvédelmi törvény miatt
Brüsszel fokozta jogi nyomásgyakorlását Magyarország szuverenitásvédelmi törvénye ellen, azzal érvelve, hogy az alapvető jogok széles körét sérti a jogszabály.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
A georgiai parlamentnek nem szabad LMBTI-ellenes törvényt elfogadnia, és tartózkodnia kell a megbélyegző retorikától – jelentette ki az Európa Tanács emberi jogi biztosa kedden, hozzátéve, hogy ilyen tartalma miatt a családi értékek és a kiskorúak védelméről szóló törvénytervezet elfogadásával a szexuális kisebbségek továbbra is gyűlölet-bűncselekmények és diszkrimináció célpontjai maradnának az országban.
Michael O’Flaherty, a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács emberi jogi biztosa a georgiai parlament elnökének küldött és az interneten is közzétett levelében arra kérte Salva Papuasvili elnököt, valamint a parlamenti képviselőket, hogy tartózkodjanak a szeptember 4-én második olvasatban megszavazott törvénytervezet végleges elfogadásától.
Az emberi jogi biztos levelében aggodalmát fejezte ki a szexuális kisebbségekkel szembeni, a georgiai társadalom bizonyos csoportjaiban, még egyes politikusok körében is mutatkozó előítéletek miatt, valamint amiatt, hogy a törvénytervezet – véleménye szerint – állandósítja a szexuális kisebbségek megbélyegzését és hátrányos megkülönböztetését egyebek mellett azáltal, hogy a vérfertőzéshez kapcsolódva említi meg a szexuális irányultságot és a nemi identitást.
Az emberi jogi biztos arra hívta fel a figyelmet, hogy a törvénytervezet korlátozza az oktatási intézményeket, a műsorszolgáltatókat és a hirdetőket a nemi identitásról és az azonos neműek kapcsolatáról szóló információk terjesztésében, valamint korlátozza a jogot a szexuális kisebbségek összejöveteleire és egyéb nyilvános eseményeinek megtartására.
Tolmácsolása szerint a törvénytervezet a nemek jogi elismerésének teljes tilalmát javasolja, annak alapján nem módosítható a személyazonosító okmányban a nem megjelölése, és a nemet igazoló szolgáltatásokat biztosító egészségügyi dolgozókat négy évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegeti. A törvénytervezet emellett tiltja az azonos neműek kapcsolatának jogi elismerését, a szexuális kisebbségekhez tartozók továbbá nem fogadhatnak örökbe gyermeket, és nem lehetnek nevelőszülők.
„A törvénytervezet jogi alapot biztosít a szexuális kisebbségekhez tartozók diszkriminálásához, és ellentétesnek mutatkozik az Emberi Jogok Európai Egyezményével, mely szerint a demokratikus társadalom elutasít minden, a szexuális irányultságon alapuló megbélyegzést” – fogalmazott.
Az Európa Tanács tagállamai olyan jogi keret elfogadására kötelesek, amely lehetővé teszi az azonos nemű párok kapcsolatának megfelelő elismerését és védelmét – jelentette ki az emberi jogi biztos.
Szavai szerint amikor a gyermekek szexuális kizsákmányolással és visszaélésekkel szembeni hatékony védelméről van szó, célzott jogalkotási beavatkozásra van szükség anélkül, hogy veszélyeztetnék az emberi jogi egyezmény által védett egyéb emberi jogokat, és ösztönöznék a szexuális kisebbségekhez tartozókkal szembeni társadalmi előítéleteket.
„A szöveg elfogadására irányuló puszta javaslat azzal a kockázattal jár, hogy tovább erősödik a szexuális kisebbségekkel szembeni ellenséges és megbélyegző légkör Georgiában” – fogalmazott Michael O’Flaherty.
A demokratikus társadalom az egyének egyenlő méltóságára épül, és a sokféleség tartja fenn, amelyet nem fenyegetésnek, hanem a gazdagodás forrásának tekint – tette hozzá levelében az Európa Tanács emberi jogi biztosa.
(MTI)
Brüsszel fokozta jogi nyomásgyakorlását Magyarország szuverenitásvédelmi törvénye ellen, azzal érvelve, hogy az alapvető jogok széles körét sérti a jogszabály.
A gyámhatóság a bíróság azonos ügyben született korábbi ítéletében foglaltakat egyszerűen mellőzve ismét elutasította a Háttér Társaság által képviselt meleg kérelmező örökbefogadásra való alkalmasságát. A megismételt eljárásban a hatóság szinte kizárólag azokat az érveket hozta fel, amelyekről néhány hónapja a bíróság már kimondta, hogy jogellenesek.
Elindult a jogi hallgatók számára meghirdetett Lawyer for a Day, valamint a vállalatértékelés iránt érdeklődő közgazdász hallgatóknak szóló Advisor for a Day esettanulmányi verseny a DLA Piper Hungary szervezésében. A megmérettetés célja, hogy a diákok valós munkakörnyezetben, mindennapi jogi és üzleti kihívásokon keresztül nyerjenek bepillantást az iroda tanácsadóinak mindennapi munkájába. A hallgatóknak október 25-ig van lehetőségük jelentkezni.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!