Európa Tanács: javult az emberi jogi bíróság döntéseinek tagállami végrehajtása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Emberi Jogok Európai Bíróságán (EJEB) lezárt ügyek számának csökkenése azt mutatja, hogy az Emberi Jogok Európai Egyezménye hosszú távú hatékonyságát biztosító reformok egyértelműen javították a bíróság ítélethozatalát és azok végrehajtását – közölte a 47 tagországot számláló, strasbourgi székhelyű Európai Tanács szerdán.

Az EJEB ítéleteinek végrehajtásáról szóló 2019-es adatokat rögzítő éves jelentés szerint a tíz évvel ezelőtt bevezetett reformoknak köszönhetően a bíróság elé került ügyeket gyorsabban zárták le, és a folyamatban lévő ügyek száma is folyamatosan csökkent. A bíróság előtt ugyanakkor még mindig jelentős számú ügy van, ami azt mutatja, hogy az Európa Tanács és tagállamai között továbbra is fontos a konstruktív együttműködés az előrelépés érdekében.

A beszámoló szerint a 2018-as 1272-höz képest tavaly 1160 új ügyben kezdték meg a tárgyalásokat. Az előző éves 6151 folyamatban lévő ügyhöz képest ezek száma tavaly 5231-re csökkent. 2019-ben 2080 ügyet zártak le az előző éves 2705-höz képest.

Az említett reformok sikerét illetően kiemelték, hogy azok 2010-es bevezetése óta eltelt időszakban 2120 strukturális, vagy rendszerszintű nemzeti problémákat taglaló új eset került a bíróság elő, amelyek közül a korábbi esetekkel együtt 2287-et zártak le. Összehasonlításképpen közölték, a 2000 és 2010 közötti időszakban 1470 új ilyen ügyből mindössze 602-t zártak le, ami 41 százalékos lezárási arányt jelentett.

A beszámoló rámutatott, hogy egyes ítéletek tagállami végrehajtása során tapasztalt késlekedések –  nevezetesen a nemzeti hatóságok kapacitáshiánya, az elégtelen politikai akarat, vagy akár az egyértelmű egyet nem értés az emberi jogi bíróság ítéleteivel –  szükségessé teszik a reformok megerősítésének folytatását, valamint a felügyeleti keret hatékonyságának és erőforrásainak növelését.

Magyarország tekintetében a jelentés egyebek mellett azt mutatta, hogy az EJEB kártérítésként, vagy méltányos elégtételként összesen 5 391 826  eurót ítélt meg a kérelmezőknek 2019-ben, mintegy 200 ezer euróval kevesebbet, mint egy évvel korábban. Az összeg Oroszország és Olaszország után a harmadik legmagasabb volt az Európa Tanács 47 tagországa között.

Magyarországot érintően tavaly összesen 93 ügyet tárgyalt a strasbourgi bíróság, a 2018-as 104-hez képest. Ezek közül 83-at zártak le, amíg számuk 2018-ban 59 volt. Ezzel Magyarország a hatodik a tagországok között. A folyamatban lévő ügyek száma tavaly 314 volt, amíg 2018-ban 252. A Magyarországot érintő folyamatban lévő ügyek száma az ötödik legmagasabb a tagállamok között – közölték.

Az Emberi Jogok Európai Bírósága ítéleteinek végrehajtása kulcsszerepet játszik az emberi jogok, a demokrácia és a jogállamiság tiszteletben tartásának biztosításában az egész kontinensen – emelték ki a jelentéstevők.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Csökkenő kkv terhek, szigorítások a közreműködők tevékenységében – Módosult az ESG törvény

Négy hónappal az új ESG törvény elfogadását követően jelent meg a törvény első módosítása, amely számos ponton átalakítja, illetve kiegészíti az ESG adatszolgáltatásra, a nyilvántartásokra és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságát (SZTFH) megillető hatósági jogkörökre vonatkozó rendelkezéseket. A módosításról Györfi-Tóth Péter, partner, a DLA Piper Hungary ESG szakterületének vezetője és Dránovits Dóra, a DLA Piper Hungary szenior ügyvédje készítettek összefoglalót.