Földhivatali vezetőkkel egyeztetett a BÜK elnöke


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Javuló és gyorsuló tendenciát mutat a földhivatali ügyintézés.

Dr. Tóth M. Gábor, a BÜK elnöke 2019. december 5. napján megbeszélést folytatott Borsay Tamással, Budapest Főváros Kormányhivatala Földmérési, Távérzékelési és Földhivatali Főosztályának vezetőjével. A megbeszélésen – melyen részt vett dr. Magony Judit ingatlan-nyilvántartási osztályvezető-jogtanácsos, valamint dr. Kussinszky Péter a BÜK ingatlan-nyilvántartási kapcsolattartója – a jelenlevők áttekintették az elmúlt időszakban az ügyintézési határidőkkel kapcsolatosan felmerült tapasztalatokat.

A találkozón elhangzott, hogy az elmúlt időszakban az ingatlanpiac fellendüléséből és a kiszélesedő állami támogatásokból adódóan, az ingatlan-nyilvántartási hatóságok munkája jelentősen megnövekedett. Bár a közismert munkaerő-piaci helyzet miatt a nagyszámú megüresedett álláshely betöltése jelenleg elhúzódó folyamatot jelent, a közelmúltban több új tisztviselő kezdte meg munkáját a földhivatali szakterületen.

A kedvezőtlen folyamatok lassítására, az erőforrások hatékonyabb felhasználására, az ügymenet gyorsítására a Kormányhivatal a munkaszervezési döntéseken túl, az ügyirat-hátralék feldolgozására célfeladatot írt ki. Mintegy 60 tisztviselő vállalt napi és hétvégi túlórás munkavégzést.

Az intézkedések hatására az ügyintézés ismét felgyorsult, a lezárt ügyek száma több, mint a beérkezőké. Amennyiben ilyen ütemben haladhat tovább az ingatlan-nyilvántartási kérelmek feldolgozása, 2020 márciusában már jóval a törvényes határidőn belül, kevesebb, mint 30 nap alatt megtörténhet az ügyiratok elbírálása. A Kormányhivatal azonban továbbra is a korábban már megszokott ügyintézési gyakorlatra, azaz a beadványok néhány napon belüli elintézésére törekszik.

A javulás a földmérési szakterületen lassabb, de a közeljövőben itt is várható az eredmények megjelenése. Főosztályvezető úr arról is beszámolt, hogy a földforgalmi engedélyezési eljárásoknál, továbbá a másodfokú ügyintézésnél nincs lemaradás, a beérkező fellebbezéseket 8 napon belül elbírálják.

A két vezető megállapodott abban, hogy a jövőben a földhivatali gyakorlatban felmerült tapasztalatok, valamint a BÜK tagjai által feltett és a hatóság munkatársai által megválaszolt kérdések – szerkesztett formában – egy külön rovatban megjelennek a BÜK honlapján. Egyetértettek abban is, hogy jövő tavasszal lesz időszerű a BÜK-ben egy, a szervezeti változásokat, az ingatlan-nyilvántartási kérdéseket és a jogalkotás irányait áttekintő konferenciát tartani.

(Budapesti Ügyvédi Kamara hírlevele)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.