Gépbeszerzési támogatásokkal csaló bűnbanda tagjaival szemben emeltek vádat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Vádat emelt a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Főügyészség öt férfival szemben, aki újként feltüntetett, valójában használt konzervipari gépekre vett fel jogtalanul 671 millió forint vissza nem térítendő európai uniós és magyar állami költségvetési támogatást – közölte a főügyészség vezetője kedden.

Martossy György megbízott főügyész közleményében azt írta: az egymással szorosan együttműködő, bűnszövetségben tevékenykedő férfiak vezetője tisztában volt a támogatások nyújtásának pontos jogszabályi feltételeivel, tudta, hogy az unió és a magyar állam kizárólag új gépek beszerzését támogatja jelentős összegekkel.

A férfi a saját cégein keresztül felszámolás alá került konzervüzemek gépeit vásárolta fel, a használt gépeket egyik társa segítségével részben felújította. Ez elsősorban újrafestést, átcsiszolást jelentett, illetve hamis táblákat szereltek a gépekre, azt a látszatot keltve, hogy azokat újként vásárolta – ismertette a főügyész.

A gépekről a bűnszövetség egy másik tagjának cége állította ki a valótlan tartalmú és túlárazott számlákat, majd azokat benyújtották a támogatást elbíráló hivatalnak. A vádlottak 2011-ben és 2014-ben három támogatást is elnyertek ezzel a módszerrel, így 671 millió forint vagyoni hátrányt okoztak a támogatást nyújtóknak. Az elnyert pénz egy részét a vádlottak saját céljaikra fordították.

Az ügyészség valamennyi vádlottal szemben börtönbüntetésre kiszabását indítványozta a bíróságnak.

A büntetőeljárás a Nyíregyházi Törvényszéken folytatódik.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.