Hamarosan új bírói pályázatok jönnek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az új bírákat pályázat útján választják ki. A pályázati folyamatokban különös jelentősége van az objektív szempontoknak, a bírói tanácsok a pontozásos rangsorban értékelik például a pályázó tudományos tevékenységét vagy joggyakorlati idejét.
 


Jelentős változások várhatók 2018 januárjától a közigazgatási és munkaügyi bíráskodás területén. Jelenleg húsz közigazgatási és munkaügyi bíróság működik, amelyből nyolc kiemelt, regionális szerephez jut, a fellebbvitel pedig a megyék helyett a fővárosban összpontosul majd. A közigazgatási perrendtartásról szóló törvény (Kp.) hatálybalépésével a 193 közigazgatási és munkaügyi bíró mellé – előzetes becslés alapján – több lépcsőben, jövő novemberig további csaknem kétszáz bírót kell kinevezni.
Az első ütemben, 2017. szeptember 15-éig összesen 45 bírói álláspályázatot hirdettek meg, 26-ot a regionális illetékességű közigazgatási és munkaügyi bíróságokon, 19-et a Fővárosi Törvényszéken.

A 45 bírói álláspályázatra összesen 214 pályázó jelentkezett, akik összesen 1022 pályázatot nyújtottak be. A regionális illetékességű közigazgatási és munkaügyi bíróságokra kiírt álláshelyekre 173-an, a Fővárosi Törvényszéken kiírt álláshelyekre 41-en pályáztak. A pályázók csaknem egyharmada bírósági gyakorlattal nem, ám komoly közigazgatási tapasztalattal rendelkezett.

Hogy kiből lehet bíró, azt a jogszabályok rögzítik. A kiválasztási folyamat (folyamatábra 1., folyamatábra 2.) hosszadalmas, a jelöltet bírói testületek is meghallgatják, és szakmai múltját, kompetenciáit is értékelik. A bonyolult pályázati folyamatokban különös jelentősége van az objektív szempontoknak, a bírói tanácsok a pontozásos rangsorban értékelik például a pályázó tudományos tevékenységét vagy joggyakorlati idejét.

Hamarosan a következő pályázatok is megjelennek a Bírósági Közlönyben, a második ütemben összesen előreláthatólag 29 álláshelyet hirdetnek meg, melyre 2018. január 20-ig lehet pályázni. Ezek elbírálása során már új szempontok is érvényesülnek, mert a jogalkotó – részben a bírói kar felvetéseinek megfelelően – módosította a bírói álláspályázatok elbírálásáról szóló rendeletet. A módosított jogszabály alapvetően a nagyobb közigazgatási tapasztalattal rendelkezők számára biztosítja azt, hogy a szakmai múlt egyenlő elismerésével pályázzanak.

(birosag.hu)

[htmlbox beszedleiro]

Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.