Handó: a bírósági szervezet alappillére a bíró


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A bíróságok működésének lényege az ítélkezés, de közben nem szabad megfeledkezni az ügyfelek problémáiról, amelyet a tisztességesen és méltányosan kell kezelnie a bírósági szervezetnek – jelentette ki az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke a Nyíregyházi Törvényszék tavalyi évét értékelő sajtótájékoztatóján szerdán.


Handó Tünde szavai szerint legalább ilyen fontos a bíróság dolgozóinak és vezetőinek képzése, az informatikai rendszerek üzemeltetése és az épületek karbantartása is.

Az országosan 11 ezer embert foglalkoztató, évente másfél millió ügyet kezelő, 120-140 milliárd forintos költségvetésből gazdálkodó és mintegy 188 épületet fenntartó hatalmas bírósági szervezet alappillére természetesen a bíró és az általa meghozott ítéletek – közölte az OBH vezetője. Szavai szerint az elmúlt időszakban a bírósági vezetők képzése kapott elsődleges szerepet a szervezet feladatai között: 2016-ban 203 járásbírósági elnök és csoportvezető, tavaly a kollégiumvezetők és azok helyetteseik, idén pedig a törvényszéki elnökök és elnökhelyettesek vehettek részt a több modulból álló szakmai képzéseken.

Nyakó Zsuzsanna, a Nyíregyházi Törvényszék elnöke a szervezet tavalyi munkájáról szólva azt mondta, az adatok szerint 76 624 peres és nemperes ügy érkezett a megyei bíróságokra, ez az országos összes érkezés 5,6 százaléka. Ettől valamivel több ügyet, 77 439-et fejeztek be a törvényszéken és az illetékessége alá tartozó helyi és különbíróságokon, a folyamatban lévő ügyek száma pedig 12 378 volt.

Az ügyfeldolgozás szempontjából eredményes volt a 2017-es év, hiszen a bíróság több ügyet fejezett be, mint amennyi érkezett – értékelt a törvényszéki elnök. 

Megjegyezte, a digitalizáció segítségével az első fokon érkezett ügyek közel fele már elektronikusan érkezett a járásbíróságokhoz és a törvényszékekhez. Az időszerűséggel kapcsolatban Nyakó Zsuzsanna elmondta, a járásbíróságokon az ügyek 80 százaléka egy éven belül befejeződik, a Nyírbátori Járásbíróságon például ez az arány több mint 90 százalék. Tavaly jelentősen csökkent a két éven túli ügyek száma (215), a megalapozottsági adatok tekintetében a civilisztikai ügyszakban az ügyek 95 százaléka első fokon jogerőre emelkedik.

[htmlbox BDT]

Balla Lajos, a Debreceni Ítélőtábla elnöke köszöntőjében magas színvonalúnak és szakmailag kiegyensúlyozottnak nevezte a Nyíregyházi Törvényszék munkáját. Elmondta, tavaly 2626 ügy érkezett az ítélőtáblára a törvényszékről és 2671-et fejezett be a táblabíróság. A helybenhagyási arány jó, a hatályon kívül helyezés aránya pedig három százalékos, ami bizonyítja a törvényszék megalapozott munkáját – értékelt Balla Lajos.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.