Handó: európai élmezőnyben a magyar bíróságok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A magyar bíróságok továbbra is az európai rangsor élmezőnyében vannak – jelentette ki az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke pénteken a Székesfehérvári Törvényszéken tartott összbírói értekezletet megelőző sajtótájékoztatóján.


Handó Tünde elmondta, április 11-én tette közzé az Európai Bizottság immár negyedik alkalommal az igazságügyi eredménytáblát, amelyben az ítélkezés hatékonyságára vonatkozó mutatók szerint a tagállamok első harmadában van Magyarország.

Kiemelte, a dokumentum szerint a közigazgatási és munkaügyi bíróságok teljesítménye az egy lakosra jutó közigazgatási peres ügyhátralékok tekintetében a második legjobb az Európai Unióban. Emellett Magyarországon érnek véget a hatodik legrövidebb idő alatt ezek az eljárások – mondta.

Jelezte, az elsőfokú polgári és gazdasági perek intézésében hatodik helyen áll az ország. A civilisztikai ügytípusok összességét tekintve a negyedik legkisebb ügyhátralék mutatkozik Magyarországon, miközben a peres áthelyezések gyorsaságát illetően „az ötödikek vagyunk” – fogalmazott. Hozzátette, a statisztika először mutatja, hogy az alternatív vitarendezésben is az élmezőnyben áll az ország, ami a bírósági közvetítésnek köszönhető.

Az OBH elnöke a Székesfehérvári Törvényszék mutatói közül kiemelte: a cégeljárásokban és a szabálysértési ügyekben is jelentősen csökkent a folyamatban levő ügyek száma, és országosan a harmadik legtöbb bírósági közvetítői eljárást folytatták le Fejér megyében.

Változásfigyeltetés

Ne maradjon le!

Használja Változásfigyeltetés szolgáltatásunkat az Önt érdeklő jogszabályok, jogterületek és tárgyszavak figyeltetésére!

Megrendelés >>

Turcsánné Molnár Katalin, a törvényszék elnöke eredményeikről elmondta, 2015-ben 47 840 ügy érkezett, ezzel szemben 50 540 ügyet fejeztek be, így országosan az ötödik legalacsonyabbra csökkent a folyamatban levő ügyek száma. 

Tájékoztatása szerint a törvényszék cégbírósága 13 763 ügyet fejezett be 13 004 ügy érkezése mellett, a szabálysértési ügyszakban pedig 11 921 peres és nem peres ügy zárult le, míg 10 094 érkezett. A civilisztikai peres ügyszakon belül közigazgatási ügyekben 27,7 százalékkal, az elsőfokú civilisztikai peres ügyszakban pedig 6,9 százalékkal nőtt a befejezések száma, míg nem peres ügyszakon belül első fokon 63, másodfokon 84 százalékkal csökkent a folyamatban maradt ügyek mennyisége. Büntető ügyszakban a peres ügyek közül 332 fejeződött be 259 érkezés mellett, 34,4 százalékkal több az előző évinél.

A törvényszék elnöke kiemelte, a bírósági közvetítői tevékenységben a lefolytatott 86 eljárás közül 49 megállapodással fejeződött be, ami 56,97 százalékos eredményességet jelent. Emellett a nyitott bíróság program részeként 58 rendezvényt tartottak 1044 résztvevővel.

A törvényszéken jelentős személyi változások is történtek 2015-ben. Április 29-től ideiglenesen a távozó Gerber Tamás elnök helyett Müllerné Hradszky Erzsébet elnökhelyettes látta el feladatait, majd Turcsánné Molnár Katalint július 15-ével nevezték ki hat évre a törvényszék elnökének.

A sajtótájékoztatón Csermák János, az Országos Bírói Tanács tagja arról beszélt, hogy szervezetük továbbra is komoly szerepet kíván vállalni a tavaly megalakult szakértői testületben, amelynek célja egy bírói életpályamodell kialakítása.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.