Handó: nem a közvéleményt kell kiszolgálni


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A bíróknak sohasem a közvéleményt kell kiszolgálni – figyelmeztetett az OBH elnöke.


 Az ítélkezésnek tárgyszerűnek, objektívnek kell lennie, a bíróknak sohasem a közvéleményt kell kiszolgálni – hangsúlyozta az Országos Bírósági Hivatal elnöke csütörtökön a Veszprémi Törvényszék összbírói értekezlete előtt tartott sajtótájékoztatón.

Handó Tünde kiemelte: a jogállam lényege, hogy a bíró befolyásolástól mentesen tudjon ítélkezni. Nemzetközi kutatások azt mutatják, hogy a befolyásolás ma már nem abban nyilvánul meg, hogy egy bírósági vezető vagy politikai döntéshozó befolyásolja a döntést, hanem abban, hogy a sajtó miképpen teszi ezt – fogalmazott. 

Hozzátette: fontos az is, hogy a bírák kellően bátrak legyenek ahhoz, hogy életfogytig tartó szabadságvesztésekről, szabadságelvonásokról, százmilliós követelésekről merjenek döntést hozni. A jogállam természetéhez hozzátartozik, hogy előfordulhatnak hibás döntések, ezért vannak a fellebbviteli fórumok – mondta. Az Országos Bírósági Hivatal elnöke szerint a Veszprémi Törvényszék kiemelkedően jó mutatókkal rendelkezik a megalapozott döntéseket illetően.

Veszprém megye bíróságain egyel 81-re emelkedett a ténylegesen betöltött bírói létszám, elsősorban nem peres ügyszakokban – szabálysértési, végrehajtási, cégbírósági ügyek – csökkent az ügyérkezés, ugyanakkor peres ügyszakokban jelentősen nőtt az ügyek száma – tájékoztatott a Veszprémi Törvényszék elnöke. Némethné Szent-Gály Edit szerint a növekedés elsősorban a járásbíróságok polgári ügyeit, a közigazgatási ügyszakot valamint a törvényszék civilisztikai ügyszakát érintette. Utóbbi két területen több mint harmadával nőtt az ügyérkezés az előző évhez képest.

A törvényszéki elnök hangsúlyozta: év végén 6130 folyamatban maradt ügyük volt, ami 11117 üggyel kevesebb az előző évinél, és idén is több ügyet fejeztek be, mint amennyi érkezett. A helyi bíróságok polgári és büntető ügyszakaiban, a közigazgatási munkaügyi bíróság közigazgatási ügyszakában, a törvényszéki első fokú eljárásokban illetve büntető másodfokon országos átlag feletti a befejezések száma – tette hozzá. Csökkentek a két éven túli peres ügyek is, 2016 végére 122 ilyen volt a törvényszéken.

Civilisztikai ügyszakban a helyi bíróságokon a határozatok 92 százaléka első fokon jogerőre emelkedett, a törvényszék elsőfokú polgári és büntetőügyei közül a Győri Ítélőtábla csak egy-egy ítéletet helyezett hatályon kívül. A törvényszék elsőfokú civilisztikai ügyszakában az ügydöntő határozatok 92,9, míg a gazdasági perek 80,3 százaléka emelkedett jogerőre elsőfokon – sorolta.

Némethné Szent-Gály Edit elmondta, az OBH Fenntartható Fejlődés országos programjában törvényszékük az egyéni fejlődési mutatók tekintetében az első helyen végzett. Több mint 86 millió forintból a Jablonszky-pályázatok segítségével végeztek fejlesztéseket a törvényszéken valamint a pápai és veszprémi járásbíróságokon, a Degré Alajos Bírósági Történelem és Hagyományápolás pályázat segítségével pedig a Veszprémi Törvényszék 1872-1945 közti történetét dolgozták fel.

Széplaki László, a Győri Ítélőtábla elnöke szerint a Veszprémi Ítélőtábla megalapozottan és jól dolgozik, és együttműködéseiknek köszönhetően egyre szorosabb a kapcsolat az ítélőtábla és a törvényszék között.

Simon Levente, az Országos Bírói Tanács soros elnöke a sajtótájékoztatón a bírói álláshelyek elbírálásával kapcsolatos ajánlások közül kiemelte, hogy a latin nyelvvizsga is pontot érhet, nem csak az élő nyelvekből szerzett, és a belföldön idegen nyelven tartott konferenciákon való érdemi tevékenység is ugyanúgy minősül, mintha külföldi konferenciákon történne.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.