Brüsszel beperli Magyarországot a szuverenitásvédelmi törvény miatt
Brüsszel fokozta jogi nyomásgyakorlását Magyarország szuverenitásvédelmi törvénye ellen, azzal érvelve, hogy az alapvető jogok széles körét sérti a jogszabály.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Hatékony jogorvoslathoz való jog: a nemzeti bíró nem köteles alkalmazni az Alkotmánybíróság uniós jogot sértő határozatát. Hasonló helyzetben a nemzeti bíró nem szankcionálható.
Egy villanyszerelő – valamely beavatkozás során ért áramütés okozta – halálát követően közigazgatási eljárás indult a munkáltatójával szemben. Ezzel egyidőben büntetőeljárást is indítottak a művezetővel szemben hanyagság és gondatlanságból elkövetett emberölés okán. Az áldozat rokonai is beléptek a büntetőeljárásba.
A jogvitát elbíráló közigazgatási bíróság a jelen ügyben úgy ítélte meg, hogy nem „munkahelyi baleset” történt. Hatályon kívül helyezte a munkáltatóval szemben kiszabott közigazgatási szankciókat. A román alkotmánybíróság által értelmezett nemzeti jogszabályok alapján e közigazgatási határozat megakadályozza a büntetőbíróságot annak felülvizsgálatában, hogy a baleset munkahelyi balesetnek minősül-e.
Ezen összefüggésben a brassói ítélőtábla (Románia) az alkotmánybíróság által értelmezett e nemzeti törvény és a munkavállalók biztonságáról szóló uniós jog1 összeegyeztethetőségével kapcsolatban kérdezi a Bíróságot. Ítéletében a Bíróság megállapítja, hogy ellentétes az uniós joggal a tagállam azon joga, amely – az alkotmánybírósága szerint – a közigazgatási bíróság valamely „munkahelyi balesetről” szóló ítéletét jogerőre emeli a büntetőbíróság előtt, amennyiben e jog megakadályozza az áldozat rokonainak meghallgatását.
Az uniós jog a munkavállalók biztonságának védelmére irányul, és a munkáltatót biztonságos munkakörnyezet biztosítására kötelezi. Nemzeti hatáskörbe tartozik a munkáltató kötelezettségszegés esetén fennálló felelősségének megállapítására irányuló eljárások meghatározása. Mindazonáltal ezen eljárások nem akadályozhatják az uniós jog által biztosított jogok gyakorlását.
Márpedig a Bíróság emlékeztet arra, hogy a bírósági eljárások során a hatékony bírói jogvédelemhez való jog magában foglalja a meghallgatáshoz való jogot. Amennyiben valamely bíróság anélkül hoz határozatot a polgári jogi felelősségről, hogy az érintett felek számára lehetővé tenné érveik előadását, sérül e jog.
E tekintetben a Bíróság megerősíti, hogy a nemzeti bíróságok tartózkodhatnak az alkotmánybíróságuk valamely határozatának követésétől, amennyiben e határozat sérti az uniós jogot. Ebben az esetben nem szabható ki velük szemben fegyelmi szankció.
A kihirdetés napján az ítélet teljes szövege és adott esetben az összefoglalása megtalálható a CURIA honlapon.
Forrás: https://curia.europa.eu
Brüsszel fokozta jogi nyomásgyakorlását Magyarország szuverenitásvédelmi törvénye ellen, azzal érvelve, hogy az alapvető jogok széles körét sérti a jogszabály.
A gyámhatóság a bíróság azonos ügyben született korábbi ítéletében foglaltakat egyszerűen mellőzve ismét elutasította a Háttér Társaság által képviselt meleg kérelmező örökbefogadásra való alkalmasságát. A megismételt eljárásban a hatóság szinte kizárólag azokat az érveket hozta fel, amelyekről néhány hónapja a bíróság már kimondta, hogy jogellenesek.
Elindult a jogi hallgatók számára meghirdetett Lawyer for a Day, valamint a vállalatértékelés iránt érdeklődő közgazdász hallgatóknak szóló Advisor for a Day esettanulmányi verseny a DLA Piper Hungary szervezésében. A megmérettetés célja, hogy a diákok valós munkakörnyezetben, mindennapi jogi és üzleti kihívásokon keresztül nyerjenek bepillantást az iroda tanácsadóinak mindennapi munkájába. A hallgatóknak október 25-ig van lehetőségük jelentkezni.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!