IM: nem összeegyeztethető az uniós joggal az osztrák családtámogatás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A magyar kormány álláspontja szerint az új osztrák családtámogatási szabályozás összeegyeztethetetlen az európai uniós (EU-s) joggal, ezért arra kérik az osztrák kormányt, hogy kezdeményezze az új előírások visszavonását – olvasható az Igazságügyi Minisztérium (IM) keddi, az MTI-hez eljuttatott közleményében.

A tárca közölte: a magyar kormány hétfőn diplomáciai jegyzékben kérte Ausztria kormányát, hogy ne alkalmazza a családi ellátásra és a személyijövedelemadó-kedvezményre vonatkozó új előírásokat, illetve kezdeményezze azok visszavonását.

Ismertették: a kifogásolt előírások értelmében január 1-jétől az Ausztriában munkát vállaló uniós polgárok nem Ausztriában élő gyermekei után a családi ellátás, valamint a személyijövedelemadó-kedvezmény összegét az osztrák hatóságok – a munkavállaló hazájában érvényes – árszínvonal alapján állapítják meg, a legtöbb esetben lényegében csökkentik.

A kormány álláspontja szerint az új osztrák szabályozás sérti az EU működéséről szóló szerződés azon bekezdését, amelynek értelmében a munkavállalók szabad mozgása magában foglalja minden megkülönböztetés megszüntetését állampolgárság alapján a tagállamok munkavállalói között a foglalkoztatásban, a javadalmazásban, valamint az egyéb munka- és foglalkoztatási feltételekben. Azt írták: a családi ellátás indexálásáról szóló előírások emellett ellentétesek két uniós rendelet kapcsolódó rendelkezéseivel is. Az új osztrák szabályozást ráadásul kellő felkészülési idő nélkül vezették be – tette hozzá az IM.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 14.

A Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz továbbra is eredményes, derül ki a Bizottság harmadik éves jelentéséből

A Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF) – amely az EU helyreállítási alapjának, a NextGenerationEU-nak a központi eleme – továbbra is eredményesen működik. Gyorsul a végrehajtása, és folyamatos reformokat és beruházásokat ösztönöz a tagállamokban. A Bizottság ma fogadta el a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközről szóló harmadik éves jelentést, melyből kiviláglik, hogy a Bizottság az eljárások egyszerűsítése révén támogatja a tagállamokat terveik teljes körű és időben történő végrehajtásában, és tovább javította mind az átláthatóságot, mind az EU pénzügyi érdekeinek védelmét szolgáló mechanizmusokat.

2024. október 11.

Az amerikai állam feldarabolná a Google-t

A Google „monopolhelyzetére” hivatkozva az amerikai igazságügyi minisztérium a keresőóriás egyes részeinek feldarabolását akarja elérni. A cél az, hogy eladják azokat az üzletrészeket, amelyek segítettek fenntartani a cég „illegális monopóliumát” az online keresések terén – írja az Euronews.