Javítóintézetbe kerül a gyermek- otthonban társát bántalmazó fiú


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Három év javítóintézeti nevelésre ítélte a Kaposvári Járásbíróság a somogyi megyeszékhelyen működő Zita gyermekotthonban tavaly történt bántalmazás elsőrendű vádlottját, társait két, illetve másfél év próbára bocsátotta csütörtökön hozott elsőfokú határozatában.

A Kaposvári Törvényszék sajtóosztálya közleményében azt írta: a letartóztatásban lévő 17 éves elsőrendű vádlott, valamint az eljárás során szabadlábon védekező 18 és 16 éves társa többször, különösebb ok nélkül, pusztán szórakozásból verte meg a sértettet.

A 17 éves fiú tavaly december közepén a nála fiatalabb, alacsonyabb, gyengébb fiút a szobájába hívta, ahol ököllel az arcán és a felsőtestén többször megütötte, majd a földre kerülő sértettet a hajánál fogva felrángatta, tovább ütötte és megrúgta. Néhány nappal később az első és a másodrendű vádlott együtt verte meg a fiút annak ellenére, hogy könyörgött, ne bántsák őt.

Az elsőrendű vádlott december végén újra a sértettre támadt. Többször megütötte, megrúgta, kezét hátra csavarta, ujjait hátra feszítette. A bántalmazást még akkor is folytatta, amikor a fiú a fájdalomtól sírva fakadt és a földre került. Ez volt az az eset, amelyet a harmadrendű vádlott mobiltelefonon rögzített. A világhálóra kikerült felvételen hallani, hogy a videó készítője hangosan nevet és a verésre buzdítja a 17 éves fiút.

Ennek a cselekménynek az egyik nevelő vetett véget azzal, hogy benyitott a szobába. A sértett nyolc napon belül gyógyuló sérüléseket szenvedett, ugyanakkor reális esélye volt annak, hogy súlyosabb sérülései keletkezzenek.

A bíróság a vádlottakat súlyos testi sértés bűntettének kísérlete és személyi szabadság megsértésének bűntette miatt marasztalta el. A döntést az ügyész mindhárom vádlott esetében tudomásul vette. Az elsőrendű vádlott és védője enyhítésért fellebbezett, így az ügy a Kaposvári Törvényszéken folytatódik.

A Somogy Megyei Főügyészség az ítélettel összefüggésben azt közölte, hogy a Kaposvári Járási Ügyészség Gyermek- és Ifjúságvédelmi Csoportja tavaly 13 emberrel szemben emelt vádat gyermekotthonban, illetve lakásotthonban elkövetett bűncselekmények miatt.

Ezek közül három volt testi sértés, míg négy vagyon elleni erőszakos bűncselekmény köztük rablás vagy önbíráskodás. Ezen ügyek sajátossága, hogy az elkövetők, valamint a sértettek egyaránt gyermekotthonban élő fiúk voltak, és volt több olyan bűnügy is, amelyekben a sértetti kör azonos volt.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.

2024. április 24.

Az uniós adatvédelmi testület elfogadta a „consent or pay” modellel kapcsolatos véleményét

Az EDPB 2024. április 17-i ülésén a GDPR 64. cikk (2) bekezdése alapján a holland, a norvég és a hamburgi adatvédelmi hatóság kezdeményezésére 08/2024. számon a személyes adatok viselkedésalapú reklámozás céljából történő kezeléséhez való hozzájárulás érvényessége tárgyában a nagy online platformok által alkalmazott „hozzájárulás vagy fizetés” („consent or pay”) modellekkel összefüggésben kötelező véleményt fogadott el.