Kémügy: kölcsönösen adtak kegyelmet


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

 Litvánia kegyelemben részesített pénteken két elítélt orosz, Oroszország pedig elengedett két litván és egy norvég kémet.

Orosz hírügynökségi jelentések szerint a nap folyamán elsőként Gitanas Nauseda litván elnök közölte, hogy amnesztiában részesítette a 2017-ben kémkedés címén elítélt Nyikolaj Filipcsenko és Szergej Moiszejenko orosz állampolgárt. Filipcsenko tíz, Moiszejenko tíz és fél évet kapott tettéért.

Délután Darius Jauniskis, a litván hírszerző szolgálatok vezetője bejelentette, hogy fogolycserét sikerült végrehajtani Moszkvával, és hogy az Oroszországban kémkedés címén elítélt Jevgenij Mataitis és Aristidas Tamosaitis litván, valamint Frode Berg norvég állampolgár a balti országba érkezett.

A norvég kormány szóvivője közölte, hogy Berg megérkezett hazája vilniusi nagykövetségére.

Szergej Nariskin, az orosz Külső Hírszerző Szolgálat (SZRV) főnöke Moszkvában korábban úgy nyilatkozott, hogy Oroszország válaszként két hírszerzőjének elengedésére tükörintézkedéseket foganatosít.

A litván parlament múlt héten szavazta meg a büntető törvénykönyv módosítását annak érdekében, hogy lehetővé tegye a kémkedésért elítélt emberek kicserélését más országokkal.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2019. május 3.

Egyre aktívabbak a kínai kémek az USA-ban

Az elmúlt egy évben három volt titkos ügynököt találtak bűnösnek Kínának való kémkedésben, illetve az amerikai vállalatoknál is megnőtt az ipari kémkedések száma.
2013. augusztus 13.

Kell-e félni az okosszemüvegektől?

A viselhető technológiák alapjaiban változtathatják meg a mindennapjainkat, azonban számos etikai és jogi kérdést vetnek fel. A vita legélesebben a Google okosszemüvege, a Google Glass kapcsán bontakozott ki.